Len deň po uzavretí dohody o iránskom jadrovom programe francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius oznámil, že prijal pozvanie na návštevu. Do Teherénu tiež mieri nemecký vicekancelár a minister zahraničných veci Sigmar Gabriel. Informáciu zverejnil spravodajský portál iDNES.cz.
Fabius na margo svojej návštevy uviedol, že obchod je veľmi dôležitý, umožňuje rast. Je to veľmi dôležité pre Iráncov, ale aj pre Francúzsko. Zdôraznil tiež, že očakávaný návrat Iránu do medzinárodného spoločenstva otvára široké možnosti pre francúzske firmy. Uistil však, že Paríž podporil dohodu z geopolitických dôvodov, nie ekonomických.
Iránsky trh je lákavý napríklad pre automobilky PSA Peugeot Citroën a Renault či ropný koncern Total.
Z nemeckých firiem chcú využiť iránsky trh najmä spoločnosti, ako napríklad Volkswagen a Siemens. Podľa informácií agentúry Reuters sa do rady postavili aj tisíce menších nemeckých rodinných firiem.
„Všetky nadnárodné spoločnosti sveta sú už jednou nohou v lietadle…,” zverejnil portál iDNES.cz komentár francúzskeho denníka L’Union. “Výkvet amerického, európskeho a čínskeho kapitalizmu sa už mesiace nemôže dočkať a je netrpezlivý. Konkurencia bude asi neľútostná,“ tvrdí ďalší francúzsky denník Le Républicain Lorrain.
Dohodu o jadrovom programe vítajú aj Iránci. Krajina má ako štvrtá v poradí najväčšie zásoby ropy a druhá najväčšie ložiská zemného plynu na svete. Iránske ministerstvo ropného priemyslu má v úmysle prilákať zahraničné investície až do výšky 100 miliárd dolárov, pomocou ktorých chce modernizovať priemyselné odvetvie.
Sankcie za porušovanie ľudských práv
Avšak vzhľadom na optimistické správy o zrušení sankcií voči Teheránu iránska politologička Zeinab Ghasemi pre medzinárodnú agentúru Sputnik varuje, že od samého začiatku bolo jasné, že sankcie voči jadrovej infraštruktúre Iránu a sankcie týkajúce sa porušovania ľudských práv v tejto krajine, sú dve úplne odlišné oblasti.
Podľa nej teda nebola náhoda, že najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v tejto súvislosti uviedol nasledovné: „Tam, kde končia jadrové sankcie, začínajú sankcie v oblasti práv.“