Bratislava 7. júna (TASR) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo dnes nechcel komentovať informácie Hospodárskych novín, podľa ktorých kauza výstavby továrne na vakcíny v Malackách siaha k firme blízkej bývalému pokladníkovi SDKÚ-DS Igorovi Kucejovi. Šéf strany zdôraznil, že Kucej už pokladníkom nie je.
"Jeho funkcia skončila kongresom. Za druhých ľudí rozprávať nebudem. Pre mňa je podstatné, čo sa deje za našej éry. Zodpovedám za to, čo som prevzal a konám v tom otvorene a jasne, tlačím na to, aby sa celá vec objasnila. To, že tak mali konať moji predchodcovia, áno, mali," povedal. Frešo tiež zdôraznil, že SDKÚ-DS má 6500 členov a o žiadnej provízii za výstavbu tejto továrne nebola reč a ani o nej nepočul.
Frešo tiež podporil odtajnenie celého projektu, pretože je podľa neho dôležité, aby ľudia na celom Slovensku rozumeli, či sa niečo nebezpečné stavia a za aké peniaze. Je totiž presvedčený, že ak sa takéto projekty robia neverejne, vznikajú rôzne obavy, fantázie, nejasnosti a nedorozumenia.
Premiér Robert Fico v utorok (5.6.) pripustil, že dôjde k prerušeniu výstavby továrne na výrobu vakcín. A to až dovtedy, kým nebude jasný prevádzkovateľ tohto zariadenia, ktoré má občanom SR zabezpečiť dostatok vakcín v prípade pandémie chrípky. "Čo s tým, ak je tam preinvestovaných 10,7 milióna eur? Čo s tým, ak nie je známy prevádzkovateľ tohto zariadenia?" pýtal sa na tlačovom brífingu Fico.
Podľa premiéra je nevyhnutné nájsť najprv cez verejné obstarávanie prevádzkovateľa. Ten by mal po dostavbe továrne garantovať, že v nej bude vykonávať podnikateľskú činnosť a v prípade pandémie pristúpi k výrobe piatich miliónov vakcín pre obyvateľov Slovenska.
"Možná je aj taká alternatíva, že ukončiť tento projekt v Malackách, ale potom je tu škoda 10,7 milióna eur, ktorú bude musieť niekto znášať," uviedol Fico. Podľa neho je súčasná situácia najmä dôsledkom toho, že sa prijali rozhodnutia bez toho, aby bolo jasné, kto bude prevádzkovateľom továrne, pričom zodpovednosť nesie bývalá vláda Ivety Radičovej.
Premiér takisto informoval o možnosti výhodnej kúpy pozemkov, ktorú mala bývalá predsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Eva Hrinková (nominantka SDKÚ-DS). Podľa dokumentov, ktoré poskytla SŠHR, ponúkala spoločnosť Imuna zo Šarišských Michalian na predaj potrebné pozemky za cenu jedno euro. Poradná komisia zriadená pre účel výberu vhodných pozemkov však správe odporučila kúpiť pozemky pri Malackách za viac ako 453.000 eur.