Bratislava 10. augusta (TASR-OTS) – Zjednodušiť cestovanie a zlepšiť dostupnosť železničnej a koľajovej dopravy je cieľom projektov Operačného programu Doprava (OPD) v rámci prioritnej osi 4 – Infraštruktúra a dopravné prostriedky integrovaných dopravných systémov. Týkajú sa najmä dvoch najväčších slovenských miest, Bratislavy a Košíc.
Do roku 2015 sa v Bratislave pripravuje nákup 30 nových nízko podlažných električiek, ktoré by uľahčili prepravu zdravotne postihnutým ľuďom, starším osobám či mamičkám s kočíkmi v hodnote 90 miliónov eur, z hodnoty nenávratného finančného príspevku preplatí Európska únia 85 %. Do roku 2015 sa zároveň pripravuje nákup 80 nových trolejbusov v hodnote 49 miliónov eur. Rovnako v Košiciach sa pripravuje nákup 23 nových električiek a modernizácia električkových tratí.
Základom dopravnej sústavy sa má stať železničná, resp. električková sieť. Z pripravovaných projektov v Bratislave a v Košiciach ide napríklad o koľajové prepojenie Petržalky a Šafárikovho námestia, vybudovanie terminálov integrovanej osobnej prepravy a záchytných parkovísk v Bratislave a blízkom okolí, vybudovanie terminálu osobnej prepravy v Moldave nad Bodvou či modernizáciu električkovej trate Námestie maratónu mieru – Hlavná stanica v Košiciach. Za prínosy možno označiť atraktívnejšiu verejnú osobnú dopravu, odľahčenie individuálnej dopravy a zlepšenie možností prestupu na iné druhy MHD.
Operačný program Doprava (OPD) predstavuje programový dokument Slovenskej republiky pre čerpanie pomoci z fondov Európskej únie v sektore dopravy na roky 2007 – 2013 (Kohézny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja). Jeho globálnym cieľom je podpora trvalo udržateľnej mobility prostredníctvom rozvoja dopravnej infraštruktúry a rozvoja verejnej osobnej dopravy. Realizáciou tohto cieľa sa prispeje k zlepšeniu dostupnosti SR, jednotlivých regiónov a ich vzájomného prepojenia a k znižovaniu regionálnych disparít a k podpore rozvoja ekonomických aktivít a zvyšovaniu konkurencieschopnosti SR. OPD má na roky 2007-2013 vyčlenený celkový rozpočet 3,8 miliardy eur. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR tieto financie zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu prerozdeľuje na významné dopravné projekty, ako sú výstavba diaľnic, obnova ciest, modernizácia železníc, nákup nových vlakov či budovanie verejnej koľajovej dopravy v Bratislave a Košiciach.
Prioritné osi OPD: PO1 – Železničná infraštruktúra PO2 – Cestná infraštruktúra (TEN-T) PO3 – Infraštruktúra intermodálnej prepravy PO4 – Infraštruktúra a dopravné prostriedky integrovaných dopravných systémov PO5 – Cestná infraštruktúra (rýchlostné cesty a cesty I. triedy) PO6 – Železničná verejná osobná doprava PO7 – Technická pomoc
Investícia do Vašej budúcnosti
Projekt technickej pomoci OPD "Poskytovanie služieb informačnej kampane Operačného programu Doprava 2007-2013" je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
UPOZORNENIE:
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.