Ondrejcsák vysvetľuje, že v týchto dňoch sme svedkami konca Zmluvy o zákaze riadených striel stredného dosahu, ktorú podpísali Spojené štáty a Sovietsky zväz v roku 1987.
“Zmluva zlikvidovala celú kategóriu riadených striel – ľudovo povedané „rakiet“ – s dosahom od 500 do 5500 kilometrov a predstavovala tak míľnik v nukleárnom odzbrojení, ktoré sa začalo ekonomickým a technologickým tlakom USA na Sovietsky zväz, po nástupe prezidenta Ronalda Reagana.”
Podľa neho, pri pohľade na mapu a analýze doletu „rakiet“, je zrejmé, že Zmluva zakázala americké strely rozmiestnené v Európe a schopné zasiahnuť veľkú časť európskeho teritória Sovietskeho zväzu, ako aj sovietske strely, ktoré boli schopné zasiahnuť v podstate takmer celú Európu zo sovietskeho teritória.”
Predstavovala tak údajne výrazné zníženie ohrozenia zbraňami hromadného ničenia predovšetkým pre európske štáty a Sovietsky zväz – a následne nástupnícke štáty ZSSR.
“Prvé trhliny sa objavili v roku 2008, kedy Rusko testovali strelu s plochou dráhou letu s označením SSC-8 (9M729) s doletom zakázaným zmluvou z roku 1987. Následne zo strany Moskvy došlo k porušeniu Zmluvy v rokoch 2014 a 2017,” uvádza Ondrejcsák.
“Napriek pokračujúcim výzvam USA a členských štátov NATO smerom k Rusku, Moskva pokračovala vo vývoji spomenutej strely a následne – podľa verejne dostupných zdrojov – došlo aj k ich operačnému rozmiestneniu tak, aby boli schopné zasiahnuť väčšinu európskeho územia. Na základe týchto faktov Spojené štáty vypovedali zmluvu k 2. februáru 2019 a podobne konalo aj Rusko.”
Treba podľa neho pripomenúť, že žiadny európsky štát nemá podobné zbrane vo výzbroji.” A podobne ich vraj podľa Ondrejcsáka nemajú ani USA.
“Mapa znázorňuje potenciálny dosah ruských riadených striel v Európe (ide o tie, ktoré boli doteraz zakázané zmluvou z roku 1987).”