Bratislava 25. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/SITA-Marko Erd, Martin Baumann, Instagram)
Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu odletela na návštevu Francúzska, kde ju prijal Emmanuel Macron. Počas príprav na prezidentskú návštevu sa francúzska strana zaujímala aj o ľudskoprávne témy. Preto sa minulý týždeň stretla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová s francúzskym veľvyslancom J.E.p. Christophe Léonzim. O stretnutí informovala Patakyová na sociálnej sieti
Patakyová informovala, že spolu s veľvyslancom otvorili aj tému ochrany práv LGBTI ľudí. Tu sa zhodli na tom, že je potrebné presadiť vhodný právny rámec, garantujúci slobodný a dôstojný život pre každého.
“Veľvyslanec vyzdvihol môj postoj a informoval ma, že viaceré ambasády vyjadrujú podporu v boji za práva tejto sexuálnej menšiny,” chváli sa Patakyová.
Otázka ratifikácie Istanbulského dohovoru opäť na stole?
Veľvyslanec počas stretnutia tiež podotkol, že rovnakú, pozornosť, akú venujeme ochrane práv menšín, by sme mali venovať aj ženám, ktoré patria k majorite.
“Ich práva sú ohrozené, ale existuje nástroj na ich ochranu. Ak by sme pristúpili k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaniu násilia na ženách, domácemu násiliu a o boji proti nemu (Instanbulský dohovor – pozn. red.), výrazne by sme pokročili v otázke ochrany práv žien,” tvrdí verejná ochrankyňa práv.
Ombudsmanka svojim vyjadrením opäť otvára tému Istanbulského dohovoru, ktorý parlament v marci tohto roka jednoznačne odmietol pre jeho časti týkajúce sa gender ideológie. Parlament totiž schválil uznesenie, ktorým žiada vládu, aby Slovenská republika nepokračovala v procese, smerujúcom k ratifikácii Dohovoru.
Vláda má teraz vykonať všetky úkony, súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.
Za schválenie uznesenia hlasovalo 101 poslancov zo 133 prítomných. S návrhom uznesenia prišla koaličná Slovenská národná strana (SNS) (viac v článku).
O Istanbulskom dohovore sa vyjadril úplne presne bulharský ústavný súd: “Ak spoločnosť stratí schopnosť rozlišovať ženu a muža, boj proti násiliu na ženách je len formálny, ale neúplný záväzok”. Všetkým podporovateľom, teda vysvetlil: Ako chcete chrániť ženy, keď neviete, kto žena je?
Ochrana detí
V rozhovore sa ďalej venovali aj ochrane detských obetí násilia. Patakyová upozornila veľvyslanca na stále pretrvávajúci nedostatok špeciálnych výsluchových miestností, ktoré by boli prispôsobené potrebám detí.
“Na Slovensku máme zatiaľ k dispozícii len štyri – tie však patria mimovládnym organizáciám a štát ich dostatočne nevyužíva,” vysvetlila.
Na záver sa venovali aj správe z prieskumu kontrol zariadení pre seniorov.
Verejná ochrankyňa práv a jej podpora LGBTI komunity
Patakyová, ako verejná ochrankyňa práv bojuje už dlhšiu dobu za požiadavky pre LGBTI komunitu. Minulý týždeň sa opätovne zúčastnila na Dúhovom Pride, kde opakovala mantru o požiadavkách homosexuálov:
“Z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti i v právach. Z medzinárodného štandardu vyplýva, že každý je rovný v právach, každý má mať právo na ochranu svojho súkromia a rodinného života, toto my na Slovensku zatiaľ nedodržiavame a najhoršie je, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako by sme tieto otázky a vzťahy mali riešiť.”
Ak za tradičnú hodnotu v našej spoločnosti považujeme putá vytvorené medzi ľudskými bytosťami, pretože tieto väzby posilňujú samotnú spoločnosť, tak potom by sme mali podľa jej slov rešpektovať volanie párov rovnakého pohlavia po uznaní ich vzťahu, veď sa tým vraj hlásia iba k uznaniu vzájomným putám lásky, pomoci a podpory.
“Osoby, ktoré chcú vytvoriť partnerstvá rovnakej sexuálnej orientácie, nevidíme. Prečo by sme ich mali vidieť? Lebo z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti, právach a z medzinárodných štandardov vyplýva, že každý má mať právo na ochranu súkromia a rodinného života. Na Slovensku toto zatiaľ nedodržiavame,“ konštatovala ombudsmanka.
“Som presvedčená, že homosexuálne páry, vzájomne sa podporujúce v partnerskom vzťahu, prejdú z tieňa na slnko aj na Slovensku, ako krajine, v ktorej môže žiť každý slobodne, dôstojne a bezpečne,” dodala.
“Bez adekvátneho právneho rámca však nevieme zabezpečiť tieto atribúty, naopak zvyšujeme tenziu v spoločnosti a staviame ľudí proti sebe. Preto budem z pozície verejnej ochrankyne práv prehliadanie týchto párov a porušovanie ich práv pripomínať,” zavádzala opätovne ombudsmanka, pretože ani manželia nemajú všetky práva, príkladom je nahliadanie do zdravotnej dokumentácie – nemožno považovať za odporujúce zákonu, ak by zdravotnícky pracovník odmietol manželovi, resp. manželke pacienta nahliadnuť do jeho zdravotnej dokumentácie. Preto v prípade, ak si manžel, resp. manželka pacienta želá nazrieť do zdravotnej dokumentácie pacienta, je potrebné, aby mu/jej pacient vystavil na takýto úkon písomné plnomocenstvo (viac v článku).
LGBTI komunitu podporila aj prezidentka
Prezidentka verejne vyhlásila, že sa nezúčastní ani Pride-u ani pochodu Hrdí na rodinu. No aj napriek tomu sa zúčastnila akcie, ktorú organizovala LGBTI komunita.
V piatok pred Prideom totiž šla z predstavenia s názvom Príbeh geja, príbeh lesby. A práve toto predstavenie bolo súčasťou sprievodného programu podujatia Dúhový Pride, ktorý sa uskutočnil v Bratislave v sobotu (20. 7.) (viac v článku).
Na Dúhovom Pride či Hrdí na rodinu sa nezúčastnil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) podporil pochod Hrdí na rodinu.