Ombudsmanka sa s francúzskym veľvyslancom rozprávala o požiadavkách LGBTI komunity, opäť otvorila ratifikáciu odmietnutého Istanbulského dohovoru

Ombudsmanka sa s francúzskym veľvyslancom rozprávala o požiadavkách LGBTI komunity, opäť otvorila ratifikáciu odmietnutého Istanbulského dohovoru

Bratislava 25. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/SITA-Marko Erd, Martin Baumann, Instagram)

 

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu odletela na návštevu Francúzska, kde ju prijal Emmanuel Macron. Počas príprav na prezidentskú návštevu sa francúzska strana zaujímala aj o ľudskoprávne témy. Preto sa minulý týždeň stretla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová s francúzskym veľvyslancom J.E.p. Christophe Léonzim. O stretnutí informovala Patakyová na sociálnej sieti

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

Patakyová informovala, že spolu s veľvyslancom otvorili aj tému ochrany práv LGBTI ľudí. Tu sa zhodli na tom, že je potrebné presadiť vhodný právny rámec, garantujúci slobodný a dôstojný život pre každého.

Reklama

“Veľvyslanec vyzdvihol môj postoj a informoval ma, že viaceré ambasády vyjadrujú podporu v boji za práva tejto sexuálnej menšiny,” chváli sa Patakyová.

 

Reklama

Otázka ratifikácie Istanbulského dohovoru opäť na stole?

Veľvyslanec počas stretnutia tiež podotkol, že rovnakú, pozornosť, akú venujeme ochrane práv menšín, by sme mali venovať aj ženám, ktoré patria k majorite.

“Ich práva sú ohrozené, ale existuje nástroj na ich ochranu. Ak by sme pristúpili k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaniu násilia na ženách, domácemu násiliu a o boji proti nemu (Instanbulský dohovor – pozn. red.), výrazne by sme pokročili v otázke ochrany práv žien,” tvrdí verejná ochrankyňa práv.

Ombudsmanka svojim vyjadrením opäť otvára tému Istanbulského dohovoru, ktorý parlament v marci tohto roka jednoznačne odmietol pre jeho časti týkajúce sa gender ideológie. Parlament totiž schválil uznesenie, ktorým žiada vládu, aby Slovenská republika nepokračovala v procese, smerujúcom k ratifikácii Dohovoru.

Vláda má teraz vykonať všetky úkony, súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Reklama

Za schválenie uznesenia hlasovalo 101 poslancov zo 133 prítomných. S návrhom uznesenia prišla koaličná Slovenská národná strana (SNS) (viac v článku).

O Istanbulskom dohovore sa vyjadril úplne presne bulharský ústavný súd: “Ak spoločnosť stratí schopnosť rozlišovať ženu a muža, boj proti násiliu na ženách je len formálny, ale neúplný záväzok”. Všetkým podporovateľom, teda vysvetlil: Ako chcete chrániť ženy, keď neviete, kto žena je?

 

Ochrana detí

V rozhovore sa ďalej venovali aj ochrane detských obetí násilia. Patakyová upozornila veľvyslanca na stále pretrvávajúci nedostatok špeciálnych výsluchových miestností, ktoré by boli prispôsobené potrebám detí.

Reklama

“Na Slovensku máme zatiaľ k dispozícii len štyri – tie však patria mimovládnym organizáciám a štát ich dostatočne nevyužíva,” vysvetlila.

Na záver sa venovali aj správe z prieskumu kontrol zariadení pre seniorov.

 

 

Verejná ochrankyňa práv a jej podpora LGBTI komunity

Patakyová, ako verejná ochrankyňa práv bojuje už dlhšiu dobu za požiadavky pre LGBTI komunitu. Minulý týždeň sa opätovne zúčastnila na Dúhovom Pride, kde opakovala mantru o požiadavkách homosexuálov:

“Z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti i v právach. Z medzinárodného štandardu vyplýva, že každý je rovný v právach, každý má mať právo na ochranu svojho súkromia a rodinného života, toto my na Slovensku zatiaľ nedodržiavame a najhoršie je, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako by sme tieto otázky a vzťahy mali riešiť.”

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

Ak za tradičnú hodnotu v našej spoločnosti považujeme putá vytvorené medzi ľudskými bytosťami, pretože tieto väzby posilňujú samotnú spoločnosť, tak potom by sme mali podľa jej slov rešpektovať volanie párov rovnakého pohlavia po uznaní ich vzťahu, veď sa tým vraj hlásia iba k uznaniu vzájomným putám lásky, pomoci a podpory.

“Osoby, ktoré chcú vytvoriť partnerstvá rovnakej sexuálnej orientácie, nevidíme. Prečo by sme ich mali vidieť? Lebo z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti, právach a z medzinárodných štandardov vyplýva, že každý má mať právo na ochranu súkromia a rodinného života. Na Slovensku toto zatiaľ nedodržiavame,“ konštatovala ombudsmanka.

Reklama

“Som presvedčená, že homosexuálne páry, vzájomne sa podporujúce v partnerskom vzťahu, prejdú z tieňa na slnko aj na Slovensku, ako krajine, v ktorej môže žiť každý slobodne, dôstojne a bezpečne,” dodala.

Bez adekvátneho právneho rámca však nevieme zabezpečiť tieto atribúty, naopak zvyšujeme tenziu v spoločnosti a staviame ľudí proti sebe. Preto budem z pozície verejnej ochrankyne práv prehliadanie týchto párov a porušovanie ich práv pripomínať,” zavádzala opätovne ombudsmanka, pretože ani manželia nemajú všetky práva, príkladom je nahliadanie do zdravotnej dokumentácie – nemožno považovať za odporujúce zákonu, ak by zdravotnícky pracovník odmietol manželovi, resp. manželke pacienta nahliadnuť do jeho zdravotnej dokumentácie. Preto v prípade, ak si manžel, resp. manželka pacienta želá nazrieť do zdravotnej dokumentácie pacienta, je potrebné, aby mu/jej pacient vystavil na takýto úkon písomné plnomocenstvo (viac v článku).

 

LGBTI komunitu podporila aj prezidentka 

Prezidentka verejne vyhlásila, že sa nezúčastní ani Pride-u ani pochodu Hrdí na rodinu. No aj napriek tomu sa zúčastnila akcie, ktorú organizovala  LGBTI komunita.

Reklama

V  piatok pred Prideom totiž šla z predstavenia s názvom Príbeh geja, príbeh lesby. A práve toto predstavenie bolo súčasťou sprievodného programu podujatia Dúhový Pride, ktorý sa uskutočnil v Bratislave v sobotu (20. 7.) (viac v článku).

Na snímke Zuzana Čaputová počas predstavenia Príbeh geja, príbeh lesby

Na Dúhovom Pride či Hrdí na rodinu sa nezúčastnil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) podporil pochod Hrdí na rodinu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
13:20

Výstavu fotografií Mariusa Bartoňa pod názvom Polarity otvorili v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti. Výstava je súčasťou programu Budapeštianskeho festivalu fotografie 2024 (Budapest Photo Festival 2024), uviedla riaditeľka SI Michaela Pánisová Ležáková,

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali