Tieto osoby podľa AP z veľkej časti tvorili prvú vlnu islamských bojovníkov, ktorí sa dostali do Sýrie a Iraku so snahou o vytvorenie islamského kalifátu. V správe sa uvádza, že celkovo odišlo od roku 2011 z Európy bojovať na Blízky východ na stranu IS zhruba 12-tisíc ľudí. Odhaduje sa, že asi tretina z nich je späť vo svojej vlasti, kde väčšina žije úplne slobodne. Niektorí čakajú na súdny proces, ale väčšina z nich nikdy nebola vystavená obvineniam kvôli nedostatočným dôkazom.
Ďalším potenciálne nebezpečným ľuďom zabránili úrady v krajinách pôvodu alebo v tranzitných štátoch na Blízkom východe dostať sa na územie kontrolované islamskými extrémistami. Časť z nich sa svojich chúťok po mučeníckom boji vzdala, časť sa pustila do teroristického boja doma.
Podľa Rika Coolsaeta, vedeckého pracovníka belgického inštitútu Egmont, budú prepustení radikáli predstavovať nebezpečenstvo, ktoré prirovnal k ďalšej vlne “radikálnych návštevníkov” z Blízkeho východu. “Existuje niekoľko osobných frustracií a motivácií, ktoré tlačia mladých ľudí na cestu k Islámskému štátu a ktorými by sme sa mali teraz zaoberať,” povedal Coolsaet.
Dodal, že takto môže vzniknúť podhubie pre vypuknutie ďalšej špirály islamistického násilia na starom kontinente.