Odpovie minister Lajčák vo veci Istanbulského dohovoru bruselským úradníkom na ich bezočivosť tak, ako si zaslúžia?

Odpovie minister Lajčák vo veci Istanbulského dohovoru bruselským úradníkom na ich bezočivosť tak, ako si zaslúžia?

Bratislava 29. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Rada Európy je iba úrad, ktorému neprísluší kritizovať parlament suverénnej krajiny. Ak si dovolila kritizovať Národnú radu SR za odmietnutie Istanbulského dohovoru, je to drzosť, ktorá chce adekvátnu odpoveď. Ako sa zhostí tejto výzvy minister Lajčák?

Na snímke Miroslav Lajčák

Vraj máme na Slovensku urobiť viac pre ukončenie násilia páchaného na ženách, odkázal nám istý medzinárodný úrad kdesi z Francúzska. A vraj tejto veci pomôže, ak podpíšeme rámcový dohovor, ktorý je však údajne iba deklaratívny a nemusíme sa báť, že by nás k niečomu konkrétnemu zaväzoval.

Reklama

Najvyšší zastupiteľský orgán Slovenskej republiky, demokraticky zastupujúci vôľu obyvateľov Slovenska, však vo štvrtok tento dohovor odmietol. V mene obyvateľov Slovenska vyjadril nesúhlas s tým, aby nejaké medzinárodné úrady vo Francúzsku, Belgicku či Luxembursku, odvolávajúc sa na svoj výklad ustanovení tohto dokumentu, v budúcnosti mohli rozhodovať o tom, čo má na Slovensku platiť, a čo nie.

Akási pani Pejčinovičová-Buričová, ktorá je v tom úrade vrchnou úradníčkou, nám vzápätí odkázala, že rozhodnutie slovenských zástupcov ľudu je poľutovaniahodným krokom späť. Naznačila tiež, že my na Slovensku slabo chápeme, o čom ten dokument je, keď nám zdvorilo odkázala, že jej úradníci nám môžu vysvetliť, čo tam je napísané. (Písali sme o tom TU).

Reklama

Takýto odkaz zahraničných úradníkov demokraticky zvoleným vykonávateľom vôle občanov suverénnej krajiny je, jednoducho povedané, drzosť. Úrad menom Rada Európy nám nemá čo prikazovať a dokonca jej neprísluší ani nás poúčať, čo by sme mali, a čo nie. Úrad nemá právo hovoriť jednotlivým krajinám, ktorým smerom majú ísť, či doľava, doprava, dopredu alebo dozadu – o tom rozhodujú len občania týchto krajín a nikto iný.

Ak dovolíme, aby tento úrad rozhodoval za nás o tom, k akým hodnotám sa deklaratívne prihlásime, ak dovolíme, aby nás úradníci z ďalekej krajiny bezočivo džubali ako malých chlapcov za to, že si chceme uplatniť svoje právo rozhodovať o svojich veciach sami, tak potom sa sami vzdávame práva mať svoj suverénny štát.

A preto si tí úradníci zasluhujú primeranú odpoveď. Niekto by im mal trpezlivo vysvetliť, že slovenský parlament je zvrchovaný zastupiteľský orgán výkonu vôle občanov a nikto z cudziny nemá právo ho o čomkoľvek poúčať. A keby im to nebolo jasné, tak im ponúknuť, že sme pripravení im zrozumiteľne vysvetliť, čo sa píše v našej ústave o úlohe parlamentu a princípe zastupiteľskej demokracie.

A takisto im ponúknuť, že ak nepochopili, čo je na tom papieri z Istanbulu vlastne napísané, nech prídu k nám a my im to vysvetlíme bod po bode. Bezočivé? O nič viac, ako keď to isté ponúkajú oni nám.

Tým zahraničným úradníkom by tiež bolo treba vysvetliť, že ak dikcia toho materiálu nie je imperatívna, ale iba deklaratívna, tak ako hovoria, a že teda nemá žiadnu inú váhu, než len prihlásenie sa k určitej filozofii, potom pre nikoho nebude naozaj žiadnou tragédiou, ak ten dokument Slovensko nepodpíše. Je dosť podozrivé, prečo tak veľmi ľpia na tom, aby všetky európske krajiny prijali ten dohovor, ak je naozaj taký neškodný.

Reklama

Istanbulský dohovor v skutočnosti nie je pre Slovensko potrebný: naša legislatíva je moderná a ochraňuje jednotlivé sociologické skupiny obyvateľstva aj nad rámec vymedzený Istanbulským dohovorom. V tomto smere je pokrokovejšia ako legislatíva viacerých iných krajín, ktoré dohovor podpísali.

A mimochodom, my u nás zatiaľ takmer nemáme islam, čo je náboženská ideológia, kde žena je považovaná za menejcennú. Je veľmi otázne, ako bude v praxi vyzerať ochrana žien pred násilím v krajinách, ktoré podpíšu Istanbulský dohovor, a ktoré súčasne majú veľkú islamskú menšinu. Zmení sa podpísaním Istanbulského dohovoru v týchto krajinách niečo na dodržiavaní tradičných islamských zvyklostí ako bitie „neposlušných“ žien, trestanie nevery kameňovaním a bičovaním, či ženská obriezka a podobných?

Istanbulský dohovor je zdanlivo nevinný a pozitívny text – kto by už mohol namietať proti dohode o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu? Lenže, ako hovorí príslovie, diabol sa ukrýva v detailoch. Kritici Istanbulského dohovoru hovoria o tom, že agenda skrytá v jeho terminológii môže byť problémom, pretože ak raz podpíšeme nejaký záväzný dokument, ťažko potom už budeme môcť hovoriť, že sme si text vysvetľovali inak, že „to predsa tak nebolo myslené“.

Odmietnutie Istanbulského dohovoru neznamená, že občania Slovenska by azda súhlasili s násilím na ženách a domácim násilím. Odmietnutie Istanbulského dohovoru znamená iba odmietnutie filozofie tohto dokumentu a podprahovej agendy v ňom ukrytej. A že tej skrytej agendy je tam dosť, o tom nám nemusia rozprávať rozprávky ako malému Jožkovi.

Medzi nášľapné míny, ktoré sa ukrývajú vo formuláciách, v použitej terminológii, či medzi riadkami, patrí genderová ideológia, podľa ktorej pohlavie už nemá byť biologickou, ale kultúrnou záležitosťou, odmietanie prirodzených mužských a ženských rolí ako „rodových stereotypov“, indoktrinácia detí genderovou ideológiou už od útleho veku, riziko biľagovania cirkvi za jej tradičné konzervatívne postoje, stereotypizácia mužov ako agresorov (keďže dohovor je o násilí voči ženám), plošná ideologizácia spoločnosti mimovládnymi organizáciami a ďalšie. Viac o tom, prečo je Istanbulský dohovor pre Slovensko neprijateľný práve pre tú skrytú agendu, nájdete napríklad TU.

Reklama

Všeobecné medzinárodné deklarácie by mali byť o spoločnom prihlásení sa k hodnotám, s ktorými sa veľká väčšina ľudí stotožňuje. Ak však veľká časť spoločnosti vníma takúto deklaráciu ako nebezpečnú či kontroverznú (a to je v prípade Istanbulského dohovoru nesporné, keďže o tom rozhodol parlament), už len preto by mala byť táto deklarácia – údajne iba deklarácia, z ktorej nevyplýva žiadne konkrétne opatrenie – jednoducho odmietnutá. Prosto iba preto, že nie je celospoločensky pozitívne prijímaná.

Slovensko sa rozhodlo Istanbulský dohovor neprijať. Ostáva len dúfať, že čo sme dverami vyhodili, nepríde naspäť oknom alebo komínom. Na našej strane však máme jednu veľkú výhodu. Je ňou neúnavný vlastenec a neohrozený bojovník za práva slovenského národa na medzinárodnej scéne. Iste už viete o kom je reč: je to celosvetovo uznávaný šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Môžeme sa tešiť, ako to všetko tým zahraničným úradníkom vytmaví, že si to veru za klobúčiky nedajú.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:17

Netanjahu dal jasne najavo, že Izrael sa nevzdá operácie v Rafahu kvôli obmedzeniu vojenských dodávok zo strany USA.

“Ak budeme musieť bojovať sami, budeme bojovať sami. Už som povedal, že ak budeme musieť, budeme bojovať zubami nechtami. Ale my máme oveľa viac ako nechty a s našou húževnatosťou a s Božou pomocou zvíťazíme. Pred 76 rokmi, vo vojne za nezávislosť, nás bolo málo a našich nepriateľov bolo veľa. Nemali sme žiadne zbrane. Na Izrael bolo uvalené zbrojné embargo. Ale vďaka veľkej statočnosti, hrdinstvu a jednote medzi nami sme zvíťazili,” – povedal predseda izraelskej vlády vo videoposolstve.

10:04

Olympijský oheň v deň otvorenia letných olympijských hier bude podľa radnice niesť ulicami Paríža drag queen Minima Geste.

“Potvrdzujem jej plnú podporu. Zopakujem: som hrdá, a áno, Paríž je hrdý na to, že pochodeň a hodnoty mieru ponesie drag queen,” povedala parížska starostka.

09:49

 


 

09:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dúfa, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom dokážu prekonať svoje nezhody ohľadom vojny v Pásme Gazy.

09:00

Európske spoločnosti, pôsobiace v Číne, hodnotia situáciu na miestnom trhu negatívnejšie ako kedykoľvek predtým. Podiel firiem, ktoré vnímajú svoje vyhliadky na rast v nasledujúcich dvoch rokoch pesimisticky, vzrástol na 23 %, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume ich bolo len 9 %.

08:50

Produkcia stavebníctva v marci 2024 tvorila hodnotu 484,3 milióna eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne poklesla o 7,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

07:10

Oceňovaného iránskeho režiséra Mohammada Rasúlofa odsúdil súd v Iráne na osem rokov väzenia, zbičovanie, pokutu a konfiškáciu majetku. Rozsudok bol vynesený tesne pred režisérovou plánovanou cestou na filmový festival v Cannes.

Podľa právnika Babaka Pakniu boli zámienkou pre režisérovo stíhanie a odsúdenie jeho verejné vyhlásenia, ako aj hrané filmy a dokumenty, ktoré vytvoril a ktoré sú podľa súdu “príkladom konšpirácie s úmyslom spáchať zločin proti bezpečnosti krajiny”.

06:50

Michail Mišustin zostane predsedom ruskej vlády. Vladimir Putin predložil Mišustinovu kandidatúru na post predsedu vlády Štátnej dume.

Hlasovanie o potvrdení Mišustina vo funkcii predsedu vlády sa uskutoční dnes.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali