Spolupredseda zahraničného výboru snemovne reprezentantov Kongresu USA Eliot Engel už predtým oznámil zámer zvolať zasadnutie na tému schôdzok prezidenta Donalda Trumpa a prezidenta RF Vladimira Putina.
“Nie, žiadne akcie nebudú, ale ešte viac to skomplikuje situáciu a ovzdušie na rokovaniach o prekonaní Shutdown,” povedal expert v odpovedi na otázku Sputnika, či dokážu kongresmani zaviazať zákonodarne Trumpa, aby zverejnil obsah rozhovorov.
Politológ zdôraznil, že prezident USA je podľa ústavy hlavou štátnej zahraničnej politiky. Práve ten zodpovedá za styky so zahraničnými vládami, a pokiaľ nie je dokázané, že tieto styky obsahujú vlastizradu, prezident má právo na akékoľvek styky s akýmkoľvek zahraničným lídrom.
“Táto situácia ale svedčí o pokračovaní vnútropolitického boja v USA a tiež o tom, že k žiadnemu zmiereniu zatiaľ nedošlo,” dodal Baťjuk.
Engelove vyhlásenie nasledovalo po článkoch v americkej tlači. Denník The Washington Post, napríklad, napísal s odkazom na vlastné zdroje, že Trump ukryl pred vládou podrobnosti svojich rozhovorov s Putinom, v dôsledku čoho nie je ani v tajných spisoch USA žiadny podrobný záznam rozhovorov, ktoré sa konali v piatich miestach za posledné dva roky. The New York Times povedal, tiež s odkazom na vlastné zdroje, že FBI začala v roku 2017 preverovať tvrdenie, že Trump mohol tajne pracovať pre Rusko proti vlastnej krajine.
FBI sa rozhodla začať túto previerku po prepustení jej prezidenta Jamesa Comeya. Trump spomenul “ruské vyšetrovania” v neodoslanom liste na adresu Comeya a tiež vo svojom komentári pre televíziu NBC News k príčinám jeho prepustenia.
V USA prebieha súčasne niekoľko vyšetrovaní. “Ruské vyšetrovanie” predpokladaného ruského zasahovania do prezidentských volieb 2016 vedie od roku 2017 zvláštny prokurátor Robert Mueller a členovia Kongresu. V rámci tohto prípadu bola vznesená obžaloba a vynesené rozsudky voči niekoľkým osobám z bývalého Trumpovho okolia, avšak netýkajú sa “sprisahania s Ruskom”.
Zvláštny prokurátor Robert Mueller vyšetruje údajné styky Trumpa s Ruskom, ktoré popierajú ako v Kremli, tak v Bielom dome. Vyšetruje tiež domnienky o ruskom zásahu do amerických volieb, ktoré v Rusku označujú za nepodložené.