Bratislava 8. augusta 2021 (HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)
Nedávno polícia v rámci tzv. akcie Mýtnik 3 obvinila viacero osôb. Najväčšiu mediálnu pozornosť vzbudilo obvinenie oligarchu Miroslava Výboha. Ten mal podľa obvinenia sprostredkovať úplatok 150-tisíc eur pre Petra Pellegriniho od bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a podnikateľa Michala Suchobu
Pellegrini bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve financií vedenom Petrom Kažimírom. Úplatok mal zaistiť politickú podporu pre miliónovú IT zákazku.
Korupčná kauza Mýtnik sa týka najmä IT projektov na finančnej správe. Okrem Výboha, Imreczeho a Suchobu sú v nej obvinené aj ďalšie osoby. Je medzi nimi aj oligarcha Jozef Brhel (v súčasnosti väzobne stíhaný) a taktiež viacerí riadiaci pracovníci finančnej správy: napríklad Denisa Židová, Daniel Čech či Kornélia Černá.
Obvinená bývalá šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová sa podľa medializovaných informácií priznala ku korupčnej trestnej činnosti. Jej obhajca Vladimír Mitro sa však vyjadril len v tom zmysle, že Wittenbergerová sa vyjadrila k vznesenému obvineniu, pričom to, že sa údajne priznala, považuje za špekulácie. Obvinený bol aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.
Dvaja z obvinených v kauze Mýtnik, František Imrecze a Milan Grega boli prednedávnom (30. 7.) prepustení z väzby. O ich prepustení rozhodol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Konkrétne Imrecze a Grega sú obvinení napríklad z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Imrecze bol vo väzbe od januára 2021.
Ako sme spomenuli, médiá v celej akcii Mýtnik 3 najviac zaujalo obvinenie Miroslava Výboha. Ten je považovaný za človeka blízkeho Robertovi Ficovi a tak sa v mainstreamových médiách hneď po akcii začali objavovať titulky ako: „Komentár Petra Bárdyho: NAKA na ceste k Ficovi?“ (Aktuality.sk), prípadne „Nad Výbohom je už len Fico“ (Denník N), či „Dobré ráno: Obvinili Výboha, Fico a Pellegrini sa už musia báť“ (SME).
Výboh sa však nestal známym len blízkymi kontaktmi s expremiérom Robertom Ficom. Aktuality.sk ho opisujú ako realitného magnáta, ktorý podnikal aj v zbrojárstve. Jeho firma Willing, v ktorej je spoločníkom, mala podľa WikiLeaks kontrakty v 50 krajinách sveta. V rokoch 2007-2011 získala len na zákazkách od slovenského ministerstva obrany 47 miliónov eur.
Výboh založil aj stavebnú firmu Sytiq, ktorá má so štátnym Transpetrolom a tiež so Slovenskou poštou uzavreté zmluvy, na základe ktorých by mala inkasovať milióny eur. Býva spájaný aj so stavebnou firmou Doprastav, od ktorej sa však dištancuje.
Výboh figuroval aj vo veľkej českej korupčnej kauze Pandury. Išlo o kauzu z čias vlády Mirka Topolánka. Výboh mal žiadať od rakúskej spoločnosti Steyr 18 miliónov eur za vybavenie zákazky na obrnené transportéry Pandur pre českú armádu. Výbohovu žiadosť potvrdili zástupcovia firmy, americký diplomat a Topolánkov tajomník Marek Dalík. Dalík bol odsúdený na trest odňatia slobody vo výške päť rokov, nakoniec si odsedel 2,5 roka. Výboh bol v kauze obvinený v Rakúsku, neskôr však bolo jeho stíhanie zastavené.
Osoba Miroslava Výboha je pre mainstreamových novinárov zaujímavá aj tým, že podľa Petra Tótha malo aj za účasti Výboha dochádzať v hoteli DoubleTree by Hilton k schôdzkam predstaviteľov Smeru-SD s oligarchami. Ďalšími účastníkmi mali byť aj Robert Fico, Robert Kaliňák, Jozef Brhel, Norbert Bödör či Juraj Široký. Taktiež sa spomína Výbohova účasť na Ficovej návšteve líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Výboh v súčasnosti žije v Monaku, preto ani nebol medzi zadržanými. Za druhej Ficovej vlády sa tu stal honorárnym konzulom, najnovšie mu však slovenské ministerstvo zahraničných vecí výkon tejto funkcie prerušilo.
Výboh sa už vyjadril, že obvinenie voči svojej osobe považuje za nepodložené, vykonštruované, nepravdivé a vymyslené, pričom je pripravený na súčinnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní. Podľa neho obvinenie zapadá do kontextu informácií z posledných dní ohľadne manipulácií výpovedí kajúcnikov.
Kauza Mýtnik, pochopiteľne, spadá pod „očistné“ manévre súčasnej vládnej koalície, v rámci ktorých boli zásady právneho štátu už neraz pokrivené. Preto môžeme celkom oprávnene pochybovať aj o budúcom korektnom postupe orgánov činných v trestnom konaní v tejto kauze, ako aj voči samotného Výbohovi. Nevieme, čo je pravdy na obvinení Výboha zo sprostredkovania úplatku pre Pellegriniho, jeho figurovanie v českej kauze nákupu obrnených transportérov nás však nabáda k ostražitosti.
Je však zrejmé, že útok slovenských OČTK voči Výbohovi je predovšetkým útokom Igora Matoviča a jeho ľudí Mikulca a Lipšica na Roberta Fica, resp. Petra Pellegriniho. Vládna koalícia teda pokračuje v stíhaní korupcie smerákov. Okrem očisty štátu od korupcie to má však pre vládu a OĽaNO ďalšie, dôležitejšie benefity – likvidáciu politickej opozície a získavanie politických bodov lebo, pochopiteľne, okrem toho už nemá veľmi čo ponúknuť. Vládnutie tejto vlády sa javí ako jedna katastrofa z ktorej sa bude Slovensko dlho spamätávať. Čo je horšie, podľa zistení a zdokumentovania Slovenskou informačnou službou, ako aj podľa policajnej inšpekcie sú tu stále silnejšie náznaky, že ani v tomto očistnom procese sa aktéri nevyhli porušovaniu zákona, čo môže mať v súdnom konaní fatálne následky.
Je preto otázne, nakoľko sa dokážu v súčasnosti súdy, ale najmä OČTK držať zákonných postupov. Pokiaľ by sa im to nedarilo – čo môžeme vzhľadom na charakter súčasného vládnutia do istej miery predpokladať – mohol by nielen Výboh, ale aj ostatní obvinení v medializovaných kauzách štát žalovať a byť pri týchto žalobách aj úspešní.
Ladislav Kováčik