Nový srbský premiér bol ustanovený do úradu, aby pripravil krajinu na vojnu

❚❚

Belehrad 3. apríla 2024 (HSP/vz.ru/Foto:Telegram)

 

Srbsko prvýkrát po siedmich rokoch zmení šéfa vlády a stane sa ním minister obrany Miloš Vučevič. Jeho vymenovanie sa uskutočnilo za mimoriadne dramatických okolností, ktoré naznačujú, že voľba v prospech šéfa silového rezortu a stúpenca obnovy srbskej armády nebola náhodná. Vedenie krajiny sa pripravuje na veľmi ťažké časy, píše Dmitrij Bavyrin v novinách Vzgljad

Vučevič
Na snímke Miloš Vučevič

Nový srbský premiér je zrejme človek, ktorý bude musieť doviesť krajinu k “víťazstvu” v “časoch ťažkých ako nikdy predtým”. Takýto strhujúci náhľad do budúcnosti poskytol minulý týždeň prezident krajiny Aleksandar Vučić, pričom nechal národ a balkáncov trápiť sa a premýšľať, čo myslel tým, aké výzvy stoja pred srbským svetom.

.

Dodávky plynu cez Ukrajinu? Nie, tento problém sa vyriešil vďaka Tureckému prúdu. Očakávaná rezolúcia Valného zhromaždenia OSN, ktorá vyhlasuje masaker v Srebrenici za genocídu moslimov? Takéto rezolúcie nie sú záväzné. Tlak USA a EÚ na Belehrad, aby uznal Kosovo a uvalil sankcie na Rusko? Tlačia na to už dlho a Vučič to akosi dokázal odmietnuť.

Neskôr prezident svoje slová spresnil, ale jasnejšie to už nebolo. Znepokojuje ho tlak Západu, rezolúcia OSN a Kosovo ako také, ale akoby to všetko bola len obyčajná pracovná agenda, nič, čoho by sa bolo treba obávať. Nie je jasné, či vtedy dramatizoval, alebo teraz nehovorí pravdu, ale nominácia nového premiéra vyzerá na pozadí jeho “strašenia” zvláštne, pretože na čele vlády v Srbsku sa už takmer sedem rokov nič nezmenilo.

.

Funkciu teraz prevezme minister obrany Miloš Vučevič, zatiaľ čo jeho predchodkyňa Ana Brnabičová sa už stala predsedníčkou Zhromaždenia, srbského parlamentu. Personálny výber prezidenta, ktorý stojí za všetkými týmito zmenami, nemožno označiť za prekvapujúci, ale pre Srbsko je indikatívny – a zároveň alarmujúci.

V takejto situácii Rusko zaujíma najmä to, “na koho strane bude nový premiér” – bude to “rusofil” alebo “západniar”? Srbská elita zahŕňa tak tých, pre ktorých je prioritou Európska únia, ako aj tých, pre ktorých je prvoradé spojenie s ruským svetom, a prezident Vučič je medzi nimi všetkými spájajúcim prvkom.

Vučevič je dlhoročný a verný Vučićov spoločník, známy najmä vďaka svojmu desaťročnému pôsobeniu vo funkcii primátora Nového Sadu, druhého najväčšieho mesta v krajine, ktoré sa nazýva “hlavným mestom kultúry”, akýmsi “srbským Petrohradom”. A pokiaľ ide o jeho pozíciu, budúci premiér je centrista ako súčasný prezident – je za vstup do EÚ, ale nie za cenu rozchodu s Moskvou a uznania nezávislosti Kosova.

Ďalšia vec je, že v strednodobom horizonte to všetko nič neznamená: svet sa rýchlo mení a Balkán nezaznamenal žiadne “prezúvanie”. Ak by sme vychádzali z formálnych kritérií, od Any Brnabičovej, ktorej väčšina doterajšej kariéry bola spojená so západnými organizáciami a nadáciami a ktorej súkromný život bol spojený so vzťahmi s osobami rovnakého pohlavia, mali by sme ich brať ako “žart”. V praxi však v nej eurokomisári našli “človeka zo svojho okruhu”, ktorý je však tvrdým a dôsledným zástancom Vučićovej línie, bez ktorej by sa Brnabičová len ťažko ocitla v srbskej politike.

Vučevič sa javí ako sebestačnejšia osobnosť a umiernený, ale dôsledný nacionalista. A s vysokou mierou pravdepodobnosti by sa o ňom malo uvažovať ako o nástupcovi súčasného prezidenta o niekoľko rokov.

.

To však len v prípade, že sa pozrieme dopredu. Ale ak nepozeráme až tak dopredu, zdá sa, že prvou prioritou je skutočnosť, že nový premiér je ministrom obrany. A to taký, ktorý je za vojenskú reformu vrátane obnovenia brannej moci. Najprv s dobou služby kratšou ako šesť mesiacov a potom sa uvidí.

Zdá sa, že ide o situáciu, ktorá sa zvyčajne opisuje frázou “ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu”.

Dovolíme si vysloviť domnienku, že “ťažšie ako kedykoľvek predtým” výzvy a časy pre srbský národ, ktorý za sto rokov prežil niekoľko vojen a genocíd, sú predsa len spojené s provinciou Kosovo, ktorú Vučevič nazýva “neoddeliteľnou súčasťou srbskej DNA”.

Práve podľa “formálnych kritérií”, ktorými sa snažíme charakterizovať Vučeviča, vyzerajú súčasní albánski lídri Kosova ako adekvátni politici viac než predchádzajúca generácia hrdlorezov, vrahov a organizátorov etnických čistiek. Taký Hashim Thaci (bývalý prezident a premiér Kosova, ktorý teraz čaká na rozsudok špeciálneho tribunálu pre vojnové zločiny) má jednoducho zvierací životopis a súčasné “autority” Prištiny sú v porovnaní s ním tučné mačky.

Je tu však jedna nuansa. Tí starí, ktorí videli vojnu zo zákopov a potom sa usadili v teplých kanceláriách, sa novej vojny báli. Tí noví sa, zdá sa, neboja ničoho, vrátane Západu, ku ktorému thaciovská generácia stále cítila niečo ako zbožnosť a vďačnosť.

.

Vučič určite vidí to, čo vidí aj Rusko: Kosovčania sa stávajú nielen drzejšími a nebezpečnejšími, ale aj nezvládnuteľnejšími pre EÚ a dokonca aj pre USA. Západ, hoci si problém uvedomuje, radšej predstiera, že situáciu kontroluje. Keď kričanie na Prištinu pri príležitosti nehoráznych provokácií voči kosovským Srbom k ničomu neviedlo, Washington a Brusel akoby si to nevšimli a opäť prešli na politiku upokojovania Kosovčanov, ktorí budú čoskoro prijatí do Parlamentného zhromaždenia NATO.

To všetko sú zložky hrkotajúcej a výbušnej zmesi, najmä keď Západ stupňuje svoje snahy definitívne vytlačiť ruský vplyv z balkánskeho regiónu, ktorý sa plánuje plne začleniť do Severoatlantickej aliancie.

Historicky nešťastné Srbsko by sme mali priať, malo by mať veľa šťastia, aby v blízkej budúcnosti nepotrebovalo armádu.

Ešte lepšie bude, ak ju v tej či onej podobe využije skôr na pacifikáciu Prištiny než na obranu svojej suverenity.

Našťastie Srbsko armádu má: v posledných rokoch posilnenú, čiastočne prezbrojenú Ruskom a po tureckej a gréckej armáde prinajmenšom tretiu najsilnejšiu na Balkáne. Teraz sa bude posilňovať novým tempom, ak to dovolí skromný miestny rozpočet, aby pokračovala v ťažkej srbskej ceste medzi Skyllou a Charybdou, Západom a Ruskom, vojnou a mierom, národnou zradou a zjednotením srbského sveta.

Vždy, keď Vučič prevracia oči v predtuche časov najhorších, núti všetkých uveriť, že Belehrad je iba krok od toho, aby si prešiel touto tŕnistou cestou, a . že toto krupobitie je svojím spôsobom smteľné.

Následne však pohyb pokračuje a prax ukazuje, že Vučić opäť získal čas, kým čaká, ako sa Rusko vysporiada s vlastným Kosovom na svojich juhozápadných hraniciach, po čom by malo byť pre Západ ťažšie vykrútiť Srbom ruky. S väčšou či menšou silou to však bude trvať ešte dlho – celý čas, kým budú existovať EÚ a NATO.

Ak srbská štátnosť prežije tieto udalosti, čo sa v poslednom čase zdá pravdepodobné, bude to historické víťazstvo, v ktoré nás Vučič vyzýva veriť.

 

Prečítajte si tiež:

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:22

Tisícky proeurópskych demonštrantov aj v utorok večer na námestí pred parlamentom v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi protestovali proti pozastaveniu rokovaní o vstupe do Európskej únie, ktoré minulý týždeň ohlásil premiér Irakli Kobachidze. Podľa spravodajcu agentúry AFP niesli gruzínske vlajky a niektorí vyzývali na celoštátny štrajk.

Včera 20:05

Izraelská armáda v utorok potvrdila, že pri sýrskom hlavnom meste Damask zabila člena libanonského militantného hnutia Hizballáh, ktorý so sýrskou armádou koordinoval dodávky zbraní.

Včera 20:05

Srbský prezident Aleksandar Vučič v utorok uviedol, že sa stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom. Potvrdil mu, že Srbsko je pripravené spolupracovať pri identifikácii osôb, ktoré stoja za nedávnym incidentom v kosovskej obci Varage. Ten podľa neho “slúžil na účely hybridného útoku na našu krajinu”.

Včera 19:21

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonicky hovoril s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom. Diskutovali spolu najmä o “vyostrenej” situácii v Sýrii, kde povstalci minulý týždeň po prekvapivej ofenzíve dobyli druhé najväčšie mesto Aleppo. TASR informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Kremľa.

Putin zdôraznil potrebu ukončiť agresiu voči sýrskemu štátu a vyzval Ankaru, aby na to využila svoje kapacity. Obaja lídri poukázali pri tejto otázke na dôležitosť ďalšej úzkej koordinácie medzi Ruskom, Tureckom a Iránom.

Včera 19:20

Doživotný trest odňatia slobody uložil v utorok súd v Benátkach 23-ročnému Filippovi Turettovi za vraždu expriateľky Giulie Cecchettinovej. TASR píše podľa agentúr ANSA a AFP.

Cecchettinovej smrť vyvolala v Taliansku masové protesty proti násiliu páchanému na ženách. Turetta svoju 22-ročnú expriateľku a spolužiačku zavraždil 11. novembra 2023 v meste Foss neďaleko Benátok, len niekoľko dní pred jej promóciou v odbore biomedicínskeho inžinierstva na Univerzite v Padove. Na tele mala prinajmenšom 75 bodných rán.

Včera 19:18

Američania minuli v pondelok (2. 12.) na online nákupy 13,3 miliardy USD (12,65 miliardy eur). Ukázali to predbežné údaje spoločnosti Adobe. Tie naznačujú, že po nevýraznom raste predaja počas tzv. čierneho piatka (29. 11.), obchodníci v USA nakoniec prilákali v pondelok spotrebiteľov na veľké zľavy na všetko od elektroniky po hračky.

Včera 19:17

Zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré sa týkajú daňového bonusu na deti, neprospejú ani demografii, ani rodinám. Prijaté konsolidačné opatrenia ho viacdetným rodinám výrazne zosekali na nulu. Uviedli to opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ v reakcii na utorkové schválenie štátneho rozpočtu v Národnej rade (NR) SR.

Včera 19:17

Ťažba ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa v novembri zvýšila už druhý mesiac po sebe. Prispelo k tomu oživenie produkcie v Líbyi po vyriešení politickej krízy.

Včera 19:17

Protimonopolný úrad (PMÚ) začal správne konanie vo veci posúdenia koncentrácie, spočívajúcej v získaní výlučnej kontroly podnikateľa Japan Industrial Solutions Co., Ltd., nad spoločnosťou Akebono Brake Industry Co., Ltd. (obe sídlia v japonskom Tokiu), ktorá v SR pôsobí prostredníctvom dcérskej firmy Akebono Brake Slovakia, s.r.o. (Trenčín). Informovala o tom Adriana Oľšavská, hovorkyňa úradu.

Včera 19:15

Krátenie daňového bonusu na deti sa bude od budúceho roka vzťahovať aj na rodičov, ktorí majú tri a viac detí. Výnimku pre nich navrhovali opoziční poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia) v novele zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

Včera 19:14

Sadzby umiestňovacieho príspevku pre integračné sociálne podniky sa nezvýšia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnej ekonomike z dielne opozičných poslancov Vladimíra Ledeckého a Vladimíry Marcinkovej (obaja SaS).

Včera 19:14

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) nebude musieť parlamentu predložiť správu o spôsobe poskytovania a výške pomoci s cenami energií pre slovenské domácnosti v roku 2025. V uznesení, ktoré parlament v utorok odmietol, to navrhovali opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Karol Galek (SaS), Ivan Štefunko (PS) a Jozef Hajko (KDH).

Včera 19:14

Viaceré tovary určené deťom, ako sú plienky, vlhčené utierky, detská výživa, dojčenské mlieko a výživové doplnky, sa nezaradia pod zníženú 5 % sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili Anna Záborská a Richard Vašečka (Hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava pod názvom Vianoce našimi rukami umiestnená vo foyer úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorú organizuje odbor sociálnych vecí ŽSK už 17-ty krát

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali