Niečo sa chystá? Vučič hovoril o “ťažkých správach”

Niečo sa chystá? Vučič hovoril o “ťažkých správach”

Belehrad 27. marca 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Srbský prezident Aleksandar Vučič hovoril o “ťažkých správach”, ktoré Belehrad dostal, a varoval pred ohrozením “národných záujmov”

Aleksandar Vučič
Na archívnej snímke srbský prezident Aleksandar Vučič

Podľa neho “to bude ťažšie ako kedykoľvek predtým”.

Reklama

“Srbsko čakajú ťažké dni. Nie je pre mňa ľahké teraz povedať, aké správy sme dostali za posledných 48 hodín. Životne dôležité národné záujmy Republiky srbskej sú bezprostredne ohrozené. V nasledujúcich dňoch oboznámim obyvateľov Srbska so všetkými výzvami, ktoré nás čakajú. Bude to ťažké, ťažšie ako kedykoľvek predtým. Budeme bojovať. Srbsko zvíťazí,” napísal prezident krajiny na Instagrame.

Neupresnil, ktoré hrozby má na mysli. Miestni novinári špekulujú, že by to mohlo súvisieť s možným vstupom Kosova do Rady Európy alebo prechodom územia na euro, čo by sa mohlo dotknúť tam žijúcich Srbov.

Reklama

Čo mal Vučič na mysli, keď vyhlásil, že má pre Srbsko ťažké správy ?

Mnohí jeho výroky vnímali v kontexte nedávneho článku v denníku The Wall Street Journal, ktorý vyvodzoval, že srbský prezident a Putin plánujú akúsi destabilizáciu na Balkáne. V srbských politických kruhoch to však označujú za nezmysel. Podľa nich Srbsko a Vučič nie sú v súčasnej situácii útočiacou stranou, pretože nemajú k dispozícii príslušné zdroje a kapacity. Naopak, Belehrad je pod veľmi silným tlakom Západu, a to hneď z troch smerov.

Prvým je požiadavka uznať nezávislosť Kosova v tej či onej forme. Nie je to tajomstvo, že je to hlavná požiadavka na vstup Srbska do EÚ. Vučič na to nechce pristúpiť a väčšina Srbov je tiež proti. Tlak však neochabuje. Vrátane orgánov čiastočne uznaného Kosova, ktoré postupne zužujú práva srbskej komunity. Je možné, že “zlá správa”, ktorú oznámil Vučič, súvisí práve s touto témou.

Druhou je požiadavka pripojiť sa k sankciám voči Rusku. Čo Vučič tiež nechce urobiť. Z politických dôvodov (mnohí Srbi vrátane jeho voličov podporujú Rusko) aj z ekonomických dôvodov (dodávky energií a ďalšie väzby). Vučič tiež naďalej rozvíja vzťahy aj s Čínou.

Po tretie, z uvedených dôvodov chce Západ odstrániť Vučiča od moci. Alebo ho výrazne obmedziť tým, že do vlády dosadí ľudí, ktorých potrebujú USA a EÚ. Nedávno po voľbách sa v Belehrade konali Západom podporované protesty, ktoré sa však nezmenili na nový “Majdan”. Vučičovi sa ľahko podarilo kontrolovať protestnú aktivitu a len posilnil svoju moc. Tlak však pokračuje.

V takýchto zložitých podmienkach je Vučič nútený neustále manévrovať. Na jednej strane neplní kľúčové požiadavky EÚ, na druhej strane sa neuchyľuje k radikálnym krokom, ako je napríklad zavedenie srbských vojsk v Kosove, a nevzdáva sa EÚ ako strategického cieľa Srbska. Ďalším smerom jeho aktivít je rozširovanie srbského vplyvu v Čiernej Hore a v Republike srbskej, ktorá je súčasťou Bosny a Hercegoviny. Týmto spôsobom sleduje nie politické, ale ekonomické ciele – dostať srbský biznis na tieto trhy. Západ sa však k tomu stavia aj negatívne. Najmä vzhľadom na nedávne rozhodnutie začať prístupové rozhovory s Bosnou a Hercegovinou do EÚ.

Reklama

Mohli by všetky vyššie opísané rozpory medzi Západom a Vučičom viesť k tomu, že by sa Západ rozhodol ísť na doraz a podniknúť tvrdé kroky, napríklad v podobe vstupu vojsk do srbských enkláv v Kosove alebo pokusu o anektovanie Republiky srbskej? V súčasnosti je v zásade ťažké predstaviť si situáciu, v ktorej by k tomu došlo. Predovšetkým preto, že v takom prípade by Srbsko nemalo žiadnych spojencov, ktorí by mu pomohli. Rusko nepomôže, pretože nemá so Srbskom spoločnú hranicu a je zaneprázdnené vojnou na Ukrajine.

Čína tiež pravdepodobne neohrozí svoje obchodné a hospodárske vzťahy s EÚ tým, že by v prípade hypotetického vojenského konfliktu pomohla Belehradu. Vučič pôjde do vojny len vtedy, ak sa západné krajiny samy rozhodnú zaútočiť na Srbsko pod tou či onou zámienkou. Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine sa však EÚ a NATO sotva oplatí zapojiť sa do ďalšieho konfliktu na svojich hraniciach. O to viac, že Vučič, ako sa písalo vyššie, sa správa mimoriadne opatrne, neustále manévruje a drží sa bokom. Iná vec je, že pri určitom obrate týchto manévrov a tlaku zo strany Západu môže situácia v dôsledku veľkej provokácie kedykoľvek prerásť do konfliktu. Takéto riziko sa nedá vylúčiť.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:33

Dva mesiace pred plánovanou konferenciou krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v Essene organizujú predstavitelia tohto mesta i ďalší aktéri demonštrácie proti tejto strane, na ktorých sa očakáva účasť desiatok tisíc ľudí.

12:24

Naprieč austrálskymi metropolami sa v sobotu konali protesty za účasti stoviek ľudí, ktorí požadujú prísnejšie zákony s cieľom skoncovať s násilím páchanom na ženách. Informovala agentúra AFP.

12:00

Ukrajinské drony zasiahli dve ruské ropné rafinérie a vojenské letisko v rámci rozsiahleho útoku, ktorý Kyjev podnikol v noci na sobotu, uviedol zdroj z prostredia tamojšieho rezortu obrany.

10:18

Masívna pátracia akcia na severozápade Nemecka po nezvestnom šesťročnom chlapcovi trpiacom autizmom neúspešne pokračovala aj v noci na sobotu.

Arian sa stratil ešte v pondelok večer v obci Elm pri meste Bremervörde. Na záznamoch z kamery vidno, že sám odišiel z rodinného domu a rozbehol sa smerom k neďalekému lesu. Odvtedy po ňom prebieha rozsiahle pátranie.

10:05

Vysoké ceny energií zvýšili záujem domácností o inštaláciu fotovoltických elektrární, ten však v prvom štvrťroku 2024 mierne klesol. Záujemcovia o fotovoltiku sa často stretávali s bariérami pri povoľovaní a v administratívnych procesoch.

09:57

Filipíny v sobotu popreli tvrdenia Číny, že medzi nimi bola dosiahnutá bilaterálna dohoda o spornej plytčine v Juhočínskom mori. Manila to považuje za súčasť čínskej propagandy.

09:11

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu zostrelila 68 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad juhoruským Krasnodarským krajom a Krymským polostrovom.

Rezort obrany v Moskve spresnil, že spomedzi 68 dronov 66 zachytili nad Krasnodarským krajom a dva nad Krymom.

08:47

Taiwanské ministerstvo obrany v sobotu skoro ráno zaznamenalo 22 čínskych lietadiel v okolí ostrova Taiwan.

Aktivity uvedeného počtu lietadiel boli zaznamenané od 09.30 h miestneho času (03.30 h SELČ) a trvali približne tri hodiny. Spomedzi 22 čínskych lietadiel, medzi ktorými boli aj stíhačky Su-30, 12 prekročilo tzv. stredovú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany.

08:26

Loď britského Kráľovského vojenského námorníctva zostrelila raketu, ktorú húsíovia odpálili na obchodné plavidlo v Adenskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP.

08:15

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu nadránom vyhlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohľadne možného prímeria v Pásme Gaza a prepustenia rukojemníkov. Informovali agentúry AFP a DPA.

08:04

Severná Kórea sa v sobotu ohradila voči výročnej správe Spojených štátov o ľudských právach, ktorá negatívne hodnotí ľudskoprávnu situáciu v KĽDR, a nazvala ju “zasahovaním do vnútorných záležitostí” Pchjongjangu.

07:56

Grécko v piatok slávnostne odovzdalo olympijskú pochodeň organizátorom tohtoročných hier, ktoré sa budú konať v Paríži.

Stalo sa tak na štadióne Panathinaiko, teda na mieste, ktoré hostilo v roku 1896 prvé moderné OH.

07:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po tom, čo regionálny vlak neďaleko mestečka Plochingen v južnom Nemecku zastavil použitím rýchlobrzdy a následne začal horieť. Informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali