Praha 7. januára 2018 (HSP/Foto:Facebook)
Česká internetová stránka politiq zverejnila manuál ako môže každý Čech zastaviť Putina. V návode sa píše: Ruský prezident Vladimír Putin napadol Ukrajinu, vo svojej vlastnej krajine zrovnal mesto Groznyj so zemou, rovnako ako Aleppo v Sýrii. Jeho armáda je podľa holandských vyšetrovateľov zodpovedná za zostrelenie civilného lietadla nad východnou Ukrajinou s viac ako 300 obeťami. Britský sudca ho označuje za vinníka vraždy polóniom Alexandra Litvinenka.
Ďalej sa uvádza, že Vladimír Putin vedie proti Západu hybridnú vojnu, to úplne otvorene priznáva aj veliteľ jeho generálneho štábu. Mieša sa do volieb v USA, vo Francúzsku a v Nemecku (aj v Čechách, napr. voľba prezidenta), Chce zničiť západné zriadenie, jeho demokraciu a právny štát.
V americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi našiel náprotivok, ktorý sa rovnako ako on netají svojím pohŕdaním médiami, deľbou moci a demokratickými inštitúciami. Vzniká nová “Internacionála” nepriateľov demokracie za predmodernú ultrapravicovú (kontra) revolúciu – ktorá je smrteľným ohrozením nášho slobodomyseľného spoločenského systému.
Dobrou správou je, že proti tomu môže každý niečo urobiť. Tu je 14 vecí, ktoré môžu pomôcť zastaviť Putinovu agresiu, tvrdí portál politiq. Aby ste si mohli pozrieť a uvedomiť, ako takáto propaganda funguje prinášame vám týchto 14 bodov tak ako boli publikované:
1.Neprenechajte internet trollom
So svojimi trollmi, ktorí pre neho za peniaze získavajú priaznivcov, ovplyvňuje Putin verejnú mienku v tých krajinách, v ktorých práve sleduje strategické ciele. Mnoho novinárov až po šéfredaktorov si medzitým vypestovalo zábrany o Putinových dezinformáciach písať – vedia, že by sa na nich potom zosypali nenávistné reakcie a sťažnosti. Kto nechce Putinovým trollom prenechať pole pôsobnosti, musí sám siahnuť po klávesnici.
2.Odhaľte propagandisticke lži …
Moskovské propagandistické lži sa pevne usídlili v hlavách mnohých Čechov. Pritom sa každý a s minimálnou námahou môže informovať a byť voči nim odolný. Tri príklady:
-Nikdy napríklad nedošlo k sľubu NATO, že sa nebude rozširovať ďalej na východ. Tieto krajiny práve kvôli Rusku úpenlivo prosia o prijatie.
-Keď v r. 2014 viac ako 90% obyvateľov Krymu v referende uviedlo, že chcú patriť k Rusku, boli už na mieste ruské okupačné jednotky s nabitými samopalmi. Toľko k téme slobodné voľby.
-Rusko začalo vo veľkom štýle posielať svoje jednotky k hraniciam krajín NATO. Severoatlantická aliancia ako odpoveď vyslala na svoje hranice zlomok tohto počtu. Nič viac.
3. … a podivné postavy, ktoré ich šíria
Je prijateľné, aby v diskusných reláciách vystupovali obhajcovia Putina – ale nie, aby sa pravidelne nepriznávali, za koho naozaj hovoria a aby bolo zahmlievané, že títo ľudia patria k propagandistickej mašinérii.
Televízna stanica Phoenix predstavila riaditeľa RT, teda Russia Today Ivana Radionova ako bežného novinára, tiež u generála Haralda Kujata nezmienila jeho spoluúčasť v Putinovi blízkom “výskumnom” ústave.
Zamlčania takýchto zásadných súvislostí posúva ich výpovede do celkom iného svetla.
4. Čítajte kritické médiá a knihy
Na internete nájdete tieto zdroje:
Relatívne kriticky z Moskvy funguje anglickojazyčná “The Moscow Times”.
Pravidelné odhalenia falošných správ a propagandy prináša aj v češtine ukrajinská stránka “Stop Fake”.
Vybrané ruské správy prekladá stránka “Dekodér” (nem.) – sústredí sa na malý počet kritických médií, ktoré nie sú Rusmi takmer vnímané.
Na Twitteri sú veľmi aktívni obaja korešpondenti nemeckej verejnoprávnej televízie ARD Golineh Atay a Udo Lielischkies.
Pravidelné kritické pohľady nájdete aj na webovej stránke Borisa Reitschustra a tiež na jeho facebookovom a twitterovom účte.
Vyšla celá rada kritických kníh o pomeroch v Rusku, o Kremľom šíriacom extrémne pravicovom zmýšľaní a o Putinovej hybridnej vojne. V diskusii s obdivovateľmi Putina sú dôležitou argumentačnou podporou.
“Putinov ruský svet: Ako Kremeľ rozdeľuje Európu” Od Manfreda Quiringa
“V Putinovej hlave – Filozofia čistého demokrata” Od Michella Eltchaninoffa
“Systém Putin: Kam mieri nová ruská ríša?” Od Igora Eidmana
“Putinova skrytá vojna – ako Moskva destabilizuje Západ” Od Borisa Reitschuster; česky zatiaľ vyšla len jediná autorovho kniha, “Vladimír Putin: Kam kráčaš, Rusko?”
“Nič nie je pravda a všetko je možné” (angl., Kniha vyšla aj po česky u nakl. Dokořán) od Petera Pomeranceva
“Technológia duše” Od Ulricha Schmida
“Winter ist coming” (angl., Kniha vyšla aj po česky pod názvom Zima prichádza u nakl. Jota) od Garry Kasparova
5. Poukážte na nezmyselnosť porovnávania Ruska s USA
Inak než za čias Sovietskeho zväzu, už nechce dnešná ruská propaganda – navyše špičkovo vyladená americkými profesionálnymi agentúrami – ľudí presviedčať o moskovskom spoločenskom modeli, ale má za cieľ zničiť dôveru ľudí v ľudské práva, demokraciu a v hodnoty všeobecne.
Kritika ruských pomerov sa pravidelne odbíja poukazom: “A čo robia Američania?” Toto porovnanie je úplne nezmyselné. Garry Kasparov to presne popísal: “Porovnávať Rusko a USA je, ako by ste porovnávali masového vraha Jacka Rozparovača s chirurgom, pretože obaja majú skalpel a režú do ľudí.”
6. Nazývajte veci pravými menami
Označenie “Ukrajinská kríza” je zavádzajúce: jedná sa o vojnu, v ktorej už prišlo o život 10.000 ľudí. Rovnako tak zavádzajúci je pojem “proruskí separatisti”: tí sa na východnej Ukrajine síce naozaj nachádzajú, sú ale využívaní ako ochranný štít Moskvy k maskovaniu vlastnej vojenskej intervencie na Ukrajine.
Rusko oblasť integruje do svojho hospodárskeho územia a to až k zavedeniu rubľa. Jedná sa teda o skrytý vojenský vpád a v dôsledku toho aj o okupované územia.
7. Vzbudzujte sebavedomie
Máme fungujúci sociálny, zdravotný, vzdelávací systém a žijeme vo fungujúcom právnom štáte a vo fungujúcej demokracii.
Môžeme sa spoľahnúť na to, že keď zavoláme tiesňovú linku, tak nám polícia pomôže aj bez úplatkov. Že príde záchranka, aj keď nám je cez 70.
V autoritatívnych krajinách ako v Rusku tomu tak nie je. Preto tiež ich vládcovia a ich modely vládnutia, nepredstavujú žiadnu alternatívu. To je potrebné jasne povedať.
8. Staňte sa členmi Memorial …
Jedna z najrenomovanejších ruských ľudskoprávnych organizácií Memorial, má svoju pobočku aj v Nemecku.
Memorial vznikol ako občianske hnutie za čias perestrojky. Jeho najdôležitejším poslaním je spracovávanie stalinistickej hrôzovlády a pripomienka jej obetí. Prvým predsedom Memorialu bol atómový fyzik, disident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Andrej Sacharov.
Organizácia je zo strany ruského štátu pravidelne šikanovaná a prenasledovaná. Naposledy bola umiestnená na listinu “zahraničných agentov” – pojem, ktorý bol razený za éry diktátora Stalina a v Rusku plní úlohu „nálepky“.
9. … alebo sa angažujte v Českej republike
70 rokov po skončení 2. svetovej vojny a štvrť storočia po páde Berlínskeho múru považuje mnoho ľudí demokraciu, právny štát aj slobodu za prírodný zákon. Lenže demokracia umiera, ak sa o ňu nestaráme.
Angažovať sa možno v demokratických a západne orientovaných stranách alebo v mimovládnych organizáciách ako Amnesty International. Aj tá najmenšia aktivita je lepšia ako nerobiť nič.
Amnesty International sa napokon za komunistickej totality silno zasadzovala za dodržiavanie ľudských práv v Českej republike.
10. Vyjdite do ulíc
Státisíce ľudí demonštrovali v Nemecku proti vojne USA v Iraku, v Českej republike protestovali tisíce proti americkému radaru v Brdoch. Keď ruské bombardéry cielene zrovnávali so zemou sýrske Aleppo, vyšlo do ulíc pár stoviek ľudí. Chýbajúce protesty na Západe sú Moskvou vykladané ako povzbudenie k ďalším akciám.
Ukrajinci v Nemecku pravidelne usporadúvajú demonštrácie proti ruskej agresii voči ich vlasti, naposledy napr. pri príležitosti Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Informácie o demonštráciách nájdete na sociálnych médiách.
11. Požadujte od vašich politikov zodpovednosť
Každý môže svojho poslanca či senátora vyzvať, aby sa danej témy ujal.
Zmysluplné sú i listy politikom, ktorí sa voči Putinovi správajú obzvlášť priateľsky a napríklad broja za zrušenie sankcií. V Nemecku medzi nich patrí aj bavorský ministerský predseda Horst Seehofer (CSU) alebo jeho dolnosaský kolega Stephan Weil (SPD) až po Sigmara Gabriela (SPD), ktorý sa zasadzuje za Putinov obľúbený projekt – druhú vetvu kontroverzného plynovodu Baltským morom.
U nás v Českej republike je situácia ďaleko jasnejšia a veľmi dobre vieme, o koho sa jedná. Na rozdiel od Nemecka sa dotyční svoje snahy už ani nesnažia skrývať. Od hradnej štafáže až po najrôznejších vítačov Nočných vlkov, a podobných rádobypolitikov. Dobre vedia, že by sa v demokracii neuživili, preto aby zabetónovali svoje pozície, smerujú našu krajinu k plutokracii
12. Choďte na dovolenku na Ukrajinu
Ukrajina je nádhernou krajinou s pôsobivými pamiatkami a pamätihodnosťami: Ľvov, bývalý Lemberg, je jedným z najkrajších európskych miest so stredomorskou atmosférou, Karpaty ponúkajú krásnu prírodu a v zime lyžovanie. Odesa je fascinujúca svojimi plážami.
Vďaka výmennému kurzu ukrajinskej národnej meny hrivny je pre západoeurópanov dovolenka na Ukrajine vyslovene lacná, aspoň ak sa budete držať od nóbl hotelov.
Dovolenkou na Ukrajine vysielate Ukrajincom jasný signál solidarity. Nemajte strach: mimo vojnových území na východe Ukrajiny je krajina bezpečnejšia než Chicago.
13. Rozvíjajte priateľstvo
Pre kriticky zmýšľajúcich občanov v Rusku je podpora zo Západu obzvlášť dôležitá – a pre nekritických predstavuje stretnutie s inými názormi rozšíreniu ich horizontov.
Mnoho Rusov a Ukrajincov hovorí anglicky a nemecky. Čeština je zase veľmi podobná reč, Rusi žijúci v Českej republike nášmu jazyku väčšinou bez problémov rozumejú. Jednoducho sa pomocou sociálnych sietí skontaktujte s ľuďmi z Ruska aj Ukrajiny, budujte a udržujte kontakty.
14. Prispejte svojimi nápadmi
Máte ďalšie návrhy, ako sa dá Vladimír Putin a jeho autoritárska (kontra) revolúcia zastaviť? Napíšte mi najlepšie do komentárov pod článkom na webe alebo na Facebooku!