Nový manuál 14 vecí, ktorými môžete zastaviť Putina!

Praha 7. januára 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

Česká internetová stránka politiq zverejnila manuál ako môže každý Čech zastaviť Putina. V návode sa píše: Ruský prezident Vladimír Putin napadol Ukrajinu, vo svojej vlastnej krajine zrovnal mesto Groznyj so zemou, rovnako ako Aleppo v Sýrii. Jeho armáda je podľa holandských vyšetrovateľov zodpovedná za zostrelenie civilného lietadla nad východnou Ukrajinou s viac ako 300 obeťami. Britský sudca ho označuje za vinníka vraždy polóniom Alexandra Litvinenka.

Ilustračné foto

Ďalej sa uvádza, že Vladimír Putin vedie proti Západu hybridnú vojnu, to úplne otvorene priznáva aj veliteľ jeho generálneho štábu. Mieša sa do volieb v USA, vo Francúzsku a v Nemecku (aj v Čechách,  napr. voľba prezidenta), Chce zničiť západné zriadenie, jeho demokraciu a právny štát.

V americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi našiel náprotivok, ktorý sa rovnako ako on netají svojím pohŕdaním médiami, deľbou moci a demokratickými inštitúciami. Vzniká nová „Internacionála“ nepriateľov demokracie za predmodernú ultrapravicovú (kontra) revolúciu – ktorá je smrteľným ohrozením nášho slobodomyseľného spoločenského systému.

Dobrou správou je, že proti tomu môže každý niečo urobiť. Tu je 14 vecí, ktoré môžu pomôcť zastaviť Putinovu agresiu, tvrdí portál politiq. Aby ste si mohli pozrieť a uvedomiť, ako takáto propaganda funguje prinášame vám týchto 14 bodov tak ako boli publikované:

 

1.Neprenechajte internet trollom

So svojimi trollmi, ktorí pre neho za peniaze získavajú priaznivcov, ovplyvňuje Putin verejnú mienku v tých krajinách, v ktorých práve sleduje strategické ciele. Mnoho novinárov až po šéfredaktorov si medzitým vypestovalo zábrany o Putinových dezinformáciach písať – vedia, že by sa na nich potom zosypali nenávistné reakcie a sťažnosti. Kto nechce Putinovým trollom prenechať pole pôsobnosti, musí sám siahnuť po klávesnici.

 

2.Odhaľte propagandisticke lži …

Moskovské propagandistické lži sa pevne usídlili v hlavách mnohých Čechov. Pritom sa každý a s minimálnou námahou môže informovať a byť voči nim odolný. Tri príklady:

-Nikdy napríklad nedošlo k sľubu NATO, že sa nebude rozširovať ďalej na východ. Tieto krajiny práve kvôli Rusku úpenlivo prosia o prijatie.
-Keď v r. 2014 viac ako 90% obyvateľov Krymu v referende uviedlo, že chcú patriť k Rusku, boli už na mieste ruské okupačné jednotky s nabitými samopalmi. Toľko k téme slobodné voľby.
-Rusko začalo vo veľkom štýle posielať svoje jednotky k hraniciam krajín NATO. Severoatlantická aliancia ako odpoveď vyslala na svoje hranice zlomok tohto počtu. Nič viac.

 

3. … a podivné postavy, ktoré ich šíria

Je prijateľné, aby v diskusných reláciách vystupovali obhajcovia Putina – ale nie, aby sa pravidelne nepriznávali, za koho naozaj hovoria a aby bolo zahmlievané, že títo ľudia patria k propagandistickej mašinérii.

Televízna stanica Phoenix predstavila riaditeľa RT, teda Russia Today Ivana Radionova ako bežného novinára, tiež u generála Haralda Kujata nezmienila jeho spoluúčasť v Putinovi blízkom „výskumnom“ ústave.

Zamlčania takýchto zásadných súvislostí posúva ich výpovede do celkom iného svetla.

 

4. Čítajte kritické médiá a knihy

Na internete nájdete tieto zdroje:

Relatívne kriticky z Moskvy funguje anglickojazyčná „The Moscow Times“.

Pravidelné odhalenia falošných správ a propagandy prináša aj v češtine ukrajinská stránka „Stop Fake“.

Vybrané ruské správy prekladá stránka „Dekodér“ (nem.) – sústredí sa na malý počet kritických médií, ktoré nie sú Rusmi takmer vnímané.

Na Twitteri sú veľmi aktívni obaja korešpondenti nemeckej verejnoprávnej televízie ARD Golineh Atay a Udo Lielischkies.

Pravidelné kritické pohľady nájdete aj na webovej stránke Borisa Reitschustra a tiež na jeho facebookovom a twitterovom účte.

Vyšla celá rada kritických kníh o pomeroch v Rusku, o Kremľom šíriacom extrémne pravicovom zmýšľaní a o Putinovej hybridnej vojne. V diskusii s obdivovateľmi Putina sú dôležitou argumentačnou podporou.

„Putinov ruský svet: Ako Kremeľ rozdeľuje Európu“  Od Manfreda Quiringa

„V Putinovej hlave – Filozofia čistého demokrata“  Od Michella Eltchaninoffa

„Systém Putin: Kam mieri nová ruská ríša?“  Od Igora Eidmana

„Putinova skrytá vojna – ako Moskva destabilizuje Západ“  Od Borisa Reitschuster; česky zatiaľ vyšla len jediná autorovho kniha, „Vladimír Putin: Kam kráčaš, Rusko?“

„Nič nie je pravda a všetko je možné“ (angl., Kniha vyšla aj po česky u nakl. Dokořán) od Petera Pomeranceva

„Technológia duše“  Od Ulricha Schmida

„Winter ist coming“ (angl., Kniha vyšla aj po česky pod názvom Zima prichádza u nakl. Jota) od Garry Kasparova

 

5. Poukážte na nezmyselnosť porovnávania Ruska s USA

Inak než za čias Sovietskeho zväzu, už nechce dnešná ruská propaganda – navyše špičkovo vyladená americkými profesionálnymi agentúrami – ľudí presviedčať o moskovskom spoločenskom modeli, ale má za cieľ zničiť dôveru ľudí v ľudské práva, demokraciu a v hodnoty všeobecne.

Kritika ruských pomerov sa pravidelne odbíja poukazom: „A čo robia Američania?“ Toto porovnanie je úplne nezmyselné. Garry Kasparov to presne popísal: „Porovnávať Rusko a USA je, ako by ste porovnávali masového vraha Jacka Rozparovača s chirurgom, pretože obaja majú skalpel a režú do ľudí.“

 

6. Nazývajte veci pravými menami

Označenie „Ukrajinská kríza“ je zavádzajúce: jedná sa o vojnu, v ktorej už prišlo o život 10.000 ľudí. Rovnako tak zavádzajúci je pojem „proruskí separatisti“: tí sa na východnej Ukrajine síce naozaj nachádzajú, sú ale využívaní ako ochranný štít Moskvy k maskovaniu vlastnej vojenskej intervencie na Ukrajine.

Rusko oblasť integruje do svojho hospodárskeho územia a to až k zavedeniu rubľa. Jedná sa teda o skrytý vojenský vpád a v dôsledku toho aj o okupované územia.

 

7. Vzbudzujte sebavedomie

Máme fungujúci sociálny, zdravotný, vzdelávací systém a žijeme vo fungujúcom právnom štáte a vo fungujúcej demokracii.

Môžeme sa spoľahnúť na to, že keď zavoláme tiesňovú linku, tak nám polícia pomôže aj bez úplatkov. Že príde záchranka, aj keď nám je cez 70.

V autoritatívnych krajinách ako v Rusku tomu tak nie je. Preto tiež ich vládcovia a ich modely vládnutia, nepredstavujú žiadnu alternatívu. To je potrebné jasne povedať.

 

8. Staňte sa členmi Memorial …

Jedna z najrenomovanejších ruských ľudskoprávnych organizácií Memorial, má svoju pobočku aj v Nemecku.

Memorial vznikol ako občianske hnutie za čias perestrojky. Jeho najdôležitejším poslaním je spracovávanie stalinistickej hrôzovlády a pripomienka jej obetí. Prvým predsedom Memorialu bol atómový fyzik, disident a nositeľ Nobelovej ceny mieru Andrej Sacharov.

Organizácia je zo strany ruského štátu pravidelne šikanovaná a prenasledovaná. Naposledy bola umiestnená na listinu „zahraničných agentov“ – pojem, ktorý bol razený za éry diktátora Stalina a v Rusku plní úlohu „nálepky“.

 

9. … alebo sa angažujte v Českej republike

70 rokov po skončení 2. svetovej vojny a štvrť storočia po páde Berlínskeho múru považuje mnoho ľudí demokraciu, právny štát aj slobodu za prírodný zákon. Lenže demokracia umiera, ak sa o ňu nestaráme.

Angažovať sa možno v demokratických a západne orientovaných stranách alebo v mimovládnych organizáciách ako Amnesty International. Aj tá najmenšia aktivita je lepšia ako nerobiť nič.

Amnesty International sa napokon za komunistickej totality silno zasadzovala za dodržiavanie ľudských práv v Českej republike.

10. Vyjdite do ulíc

Státisíce ľudí demonštrovali v Nemecku proti vojne USA v Iraku, v Českej republike protestovali tisíce proti americkému radaru v Brdoch. Keď ruské bombardéry cielene zrovnávali so zemou sýrske Aleppo, vyšlo do ulíc pár stoviek ľudí. Chýbajúce protesty na Západe sú Moskvou vykladané ako povzbudenie k ďalším akciám.

Ukrajinci v Nemecku pravidelne usporadúvajú demonštrácie proti ruskej agresii voči ich vlasti, naposledy napr. pri príležitosti Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Informácie o demonštráciách nájdete na sociálnych médiách.

 

11. Požadujte od vašich politikov zodpovednosť

Každý môže svojho poslanca či senátora vyzvať, aby sa danej témy ujal.

Zmysluplné sú i listy politikom, ktorí sa voči Putinovi správajú obzvlášť priateľsky a napríklad broja za zrušenie sankcií. V Nemecku medzi nich patrí aj bavorský ministerský predseda Horst Seehofer (CSU) alebo jeho dolnosaský kolega Stephan Weil (SPD) až po Sigmara Gabriela (SPD), ktorý sa zasadzuje za Putinov obľúbený projekt – druhú vetvu kontroverzného plynovodu Baltským morom.

U nás v Českej republike je situácia ďaleko jasnejšia a veľmi dobre vieme, o koho sa jedná. Na rozdiel od Nemecka sa dotyční svoje snahy už ani nesnažia skrývať. Od hradnej štafáže až po najrôznejších vítačov Nočných vlkov, a podobných rádobypolitikov. Dobre vedia, že by sa v demokracii neuživili, preto aby zabetónovali svoje pozície, smerujú našu krajinu k plutokracii

 

12. Choďte na dovolenku na Ukrajinu

Ukrajina je nádhernou krajinou s pôsobivými pamiatkami a pamätihodnosťami: Ľvov, bývalý Lemberg, je jedným z najkrajších európskych miest so stredomorskou atmosférou, Karpaty ponúkajú krásnu prírodu a v zime lyžovanie. Odesa je fascinujúca svojimi plážami.

Vďaka výmennému kurzu ukrajinskej národnej meny hrivny je pre západoeurópanov dovolenka na Ukrajine vyslovene lacná, aspoň ak sa budete držať od nóbl hotelov.

Dovolenkou na Ukrajine vysielate Ukrajincom jasný signál solidarity. Nemajte strach: mimo vojnových území na východe Ukrajiny je krajina bezpečnejšia než Chicago.

 

13. Rozvíjajte priateľstvo

Pre kriticky zmýšľajúcich občanov v Rusku je podpora zo Západu obzvlášť dôležitá – a pre nekritických predstavuje stretnutie s inými názormi rozšíreniu ich horizontov.

Mnoho Rusov a Ukrajincov hovorí anglicky a nemecky. Čeština je zase veľmi podobná reč, Rusi žijúci v Českej republike nášmu jazyku väčšinou bez problémov rozumejú. Jednoducho sa pomocou sociálnych sietí skontaktujte s ľuďmi z Ruska aj Ukrajiny, budujte a udržujte kontakty.

 

14. Prispejte svojimi nápadmi

Máte ďalšie návrhy, ako sa dá Vladimír Putin a jeho autoritárska (kontra) revolúcia zastaviť? Napíšte mi najlepšie do komentárov pod článkom na webe alebo na Facebooku!

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Thajská polícia si v pondelok predvolala lídrov prodemokratického hnutia

0 icon

Bangkok 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sakchai Lalit)   Thajská polícia si v pondelok predvolala päť hlavných predstaviteľov prodemokratického hnutia, ktorí sú okrem iného obvinení aj z hanobenia kráľa, uviedla agentúra AP. Všetci piati sú členmi študentského hnutia, ktoré počas uplynulých mesiacov viedlo protesty za odstúpenie premiéra Prajuta Čanóčcháa a jeho vlády,…

Do výberu generálneho riaditeľa PPA bude priamo zainteresovaná odborná komisia

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   K dnešnému dňu končí ako generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Tibor Guniš. Vzhľadom na to, že PPA i naďalej potrebuje profesionálne a transparentné manažovanie, vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyhlasuje nový výber kandidáta na pozíciu GR PPA, a…

Migrantov z provizórneho tábora na Gran Canarii presťahovali

0 icon

Gran Canaria 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Javier Fergo)   Španielske úrady odstránili väčšiu časť provizórneho utečeneckého tábora na ostrove Gran Canaria, ktorý za posledné tri mesiace poskytol prístrešie tisíckam migrantov. Informovala o tom agentúra AP Delegácia španielskej vlády potvrdila, že 830 osôb bolo presunutých do iných zariadení. Medzi poslednými bolo 27…

Transformácia podniku LESY SR, š.p. a prírode blízke hospodárenie sú súčasťou systémových zmien v rezorte

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (HSP/Foto:MPRV SR)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský presadzuje koncepčný prístup k štátnym podnikom a ostatným rezortným organizáciám. Očakáva, že to budú moderné a efektívne podniky, ktoré budú zároveň podporovať holistický prístup k manažmentu prírodných zdrojov Štátny podnik LESY SR v súčasnosti prechádza zásadným…

Krajský súd potvrdil zamietnutie žaloby voči SPF v kauze Veľký Slavkov

0 icon

Prešov 30. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Slovenský pozemkový fond (SPF) nemusí zaplatiť spoločnosti Digital Floor Ltd. so sídlom v Londýne takmer 16 miliónov eur plus úroky z omeškania od roku 2008 za zmarenú investíciu vo Veľkom Slavkove. V dlhoročnej pozemkovej kauze dnes Krajský súd v Prešove rozhodol v…

Arcibiskup z Mosulu: Džihádisti infiltrujú kresťanskú Európu a tá len sníva o integrácii

0 icon

Mosul 30. novembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)   Najib Michael Moussa, katolícky arcibiskup v Mosule nás varuje, keď hovorí, že medzi záplavou sýrskych migrantov, ktorí prichádzajú cez Turecko do Európy sú aj tisícky džhádistov Arcibiskup bol jedným z piatich finalistov na cenu Sacharova za rok 2020. Minulý mesiac bol pozvaný,…

Kvak: Nároky na množstvo učiva pri dištančnom vzdelávaní sa musia znížiť. Žiakom budú po návrate do školy chýbať aj sociálne zručnosti

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:Pixabay, SITA-Branislav Bibel)   Učitelia si musia uvedomiť, že dištančné vzdelávanie sa nerovná prezenčné vzdelávanie. Nároky na množstvo prebraného učiva pri dištančnej forme vzdelávania sa musia znížiť. Pre TASR to uviedol stredoškolský učiteľ a pracovník Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Ján Kvak "Nároky na…

Gröhling poslal plán na návrat žiakov do škôl. Ako minister nevie, prečo dnes zrušili dnešný krízový štáb

0 icon

Bratislava 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v pondelok ráno poslal členom ústredného krízového štábu (ÚKŠ) realizovateľný plán, podľa ktorého by sa mohli žiaci čo najbezpečnejšie a v čo najkratšej dobe vrátiť do škôl. TASR to potvrdil odbor komunikácie ministerstva školstva,…

Európska únia vyrovnáva krivku nákazy, stále však potrebuje obmedzenia

0 icon

Berlín 30. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Krivka nárastu prípadov nového koronavírusu v Európskej únii (EÚ) sa vyrovnáva, ale nie vo všetkých krajinách. V pondelok to povedala šéfka Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andrea Ammonová a zároveň upozornila, že je ešte skoro na uvoľnenie súčasných protipandemických obmedzení…

Firma Moderna žiada americký a európsky regulačný úrad o schválenie jej vakcíny

0 icon

New York 30. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bill Sikes)   Spoločnosť Moderna žiada regulačné orgány v USA a Európe o schválenie núdzového používania jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Výsledky novej štúdie potvrdili, že očkovacia látka poskytuje dostatočne dobrú ochranu pred koronavírusom Farmaceutická firma pred dvomi týždňami informovala o takmer 95-percentnej účinnosti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

Miroslav Jurčo

Luxemburský kompromis o hlasovaní v roku 1966

0icon

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je - každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie…

Ivan Štubňa

Zastavme zločinecké ťaženie USA a DEEP STATE chobotnice... a vládu národnej zrady

0icon

Bill Gates a MIT (Massachusetts Institute of Technology) vynašli kvantovú technológiu bodov na označenie detskej pokožky, aby sa dala skenovať pri  podávaní vakcín. Vedci z MIT, financovaní Nadáciou Billa a Melindy Gatesových a Národným onkologickým ústavom, prišli s totalitným značením beštiálneho systému sledovania a skenovania vakcinovaných ľudí. Táto nová technológia využíva…

Pavel Jacz

Vďaka Matovičovmu cigánskemu bingu nám Potemkinovská voľba generálneho prokurátora ukazuje, že sa nič nezmenilo. Opäť nám poslanci zvolia vopred pripraveného víťaza.

0icon

Veľmi často sa dozvedáme o podivných konkurzoch na vrcholné posty v štátnej správe, ktoré sú len okázalou oficialitou pripravenou pre konkrétneho človeka. Zastierajú manéver zákulisného ovplyvňovania a predstierane zachovávajú zákonnosť výberového konania. Samozrejme je to len „naoko“, aby nikto nemohol poukazovať na nezákonné menovania do funkcie svojich ľudí. Rovnako sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Sirény: Symbol ženského zvádzania a vášne

0 icon

V dávnej minulosti sirény vábili spevom námorníkov a požierali ich. Spolovice zvery a spolovice ľudské bytosti zvádzali chlapov a privádzali ich do záhuby. Ich mámivému spevu sa dobrovoľne oddalo mnoho z nich. Tieto morské nymfy boli napoly ženami a napoly vtákmi (nie rybami, ako sa zvykne uvádzať). Aj keď sa básnici nezhodujú na ich počte, uvádza…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Najdlhšie žijúce živočíchy na svete: Niektoré sú staré až 1500 rokov

0 icon

V dnešnom príspevku sa pozrieme na najdlhšie žijúce živočíchy na svete. Niektorým číslám možno nebudeš veriť a o to viac ostaneš prekvapený. Ak sa niektorý človek dožije 90 rokov, je to považované za pozoruhodnú dlhovekosť. V živočíšnom svete je však 90 rokov málo. Teda aspoň u niektorých druhov sa tento vek…

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vo svete IT

Xiaomi Mi 11 by mal byť predstavený o niečo skôr ako jeho predchodca

0 icon

Populárne smartfóny Mi 10 a Mi 10 Pro od čínskej spoločnosti Xiaomi sa majú tradične dočkať svojho nástupcu už začiatkom budúceho roka. Posledná generácia smartfónov zo série Mi bola svetu predstavená vo februári tohto roku, pričom na minimálne domácom trhu sa začala predávať krátko po jej predstavení. Najnovšia očakávaná generácia…

Renault spustí prvú továreň v Európe, v ktorej vdýchne nový zmysel života starým automobilom

0 icon

Spoločnosť Renault Group oznámila, že vo francúzskom meste Flins, premení svoju existujúcu továreň, na továreň zameranú na cirkulárnu ekonomiku v mobilite. Proces premeny započne v priebehu budúceho roka pričom finalizácia projektu je naplánovaná na rok 2024. Nová továreň bude organizovanou do 4 centier aktivít – Re-Trofit, Re-Energy, Re-Cycle a Re-Start.…

Projekt spoločnosti Google, „Guideline“, umožňuje nevidiacim bežcom bežať bez asistencie iných osôb

0 icon

Zatiaľ čo pre mnohých z nás je spoločnosť Google firmou, ktorá robí všetko preto, aby zvyšovala svoje príjmy, tak na druhej strane robí aj „stratové“ projekty, ktorých cieľom je širšia pomoc. Skvelým príkladom je jeden z najnovších projektov, ktorého cieľom je umožnenie behu ľuďom so zrakovým postihnutým bez toho, aby…

Pozrite si veľký prehľad aktuálnych verzií MIUI nadstavby a Androidu pre Xiaomi telefóny

0 icon

Spoločnosť Xiaomi v priebehu posledných týždňov aktualizovala mnoho svojich zariadení. Aktualizácie pritom zavítali na viacero populárnych modelov smartfónov pričom niektoré z nich, dostali aj aktualizáciu s novou verziou Androidu 11. Aktualizácie pritom boli uvoľnené nie len pre domáci čínsky región, ale aj pre zariadenia dostupné na globálnom trhu, resp. pre…

Pozrite si prehľad viac ako 40 platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Pracovný týždeň sa pomaly, ale isto rozbieha a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť z Google Play zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 15 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti Screenshot Pro 2 (pozn. redakcie: hoci systém…

Armádny Magazín

Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na

Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni ...“

0 icon

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bast

Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

0 icon

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 7

Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

0 icon

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali