Nielen Wall Street, ale aj finančné centrá v Londýne, Frankfurte či Zurichu zamestnávajú stovky synov a dcér najvyšších predstaviteľov čínskej komunistickej strany

Bratislava 22. septembra 2020 (HSP/Daily Mail/Foto:archív HSP)

 

Spojenie komunistov a finančníkov z Wall Street nie je v histórii nič nové. Pred 100 rokmi Wall Street financovala bolševickú revolúciu v Rusku, dnes vytvorila pokrvné väzby s čínskou komunistickou stranou. Viac o prepojení špičiek čínskych komunistov a najväčších finančníkov z Wall Street hovoril profesor Clive Hamilton v článku Ako Wall Street predal Ameriku Číne

bankovka
Ilustračné foto

Situácia nie je iná ani v ďalších finančných centrách, v Londýne a Frankfurte, ako uvádza britský Daily Mail. Toto zameranie sa na finančné elity sa odohráva aj v ostatných krajinách. V Čechách je hlavným trójskym koňom čínskych záujmov najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý za odmenu mohol rozbehnúť svoj biznis so splátkovými spoločnosťami v Číne. Na Slovensku sme mohli vidieť mediálnu etudu o záchrane Slovenska čínskymi rúškami v podaní finančnej skupiny J&T.

V článku Ako sa čínska „červená aristokracia“ vkradla do britských finančných domov, Daily Mail píše, že najvýznamnejší vodcovia komunistickej strany v Číne známi ako „červená aristokracia“ síce vyznávajú vieru v rovnosť, no svojim deťom zabezpečujú pozlátenú budúcnosť. Ich deti, Britmi nazývané „princelings“, sú umiestňované vo vysoko prosperujúcich finančných inštitúciách na Západe.

Pre západné hedžové fondy, poisťovacie spoločnosti, dôchodkové fondy a banky je nevyhnutnou podmienkou podnikania na prísne reštriktívnych čínskych kapitálových trhoch, sieť spojení s rodinami, ktoré dominujú v hierarchii čínskej komunistickej strany.

Dať prácu synom, dcéram, synovcom a neteriam týchto rodín prináša okamžité „guanxi“ – čínske slovo, ktoré znamená vytváranie sietí a výmenu láskavostí. Je to nevyhnutné pre spôsob, akým Číňania podnikajú. Potomstvo nemusí byť nejak dobre kvalifikované alebo zvlášť bystré. Rátajú sa iba ich konexie.

Americký bankový dom J.P. Morgan prevádzkoval program, ktorý nazýval Sons & Daughters. Program poskytoval deťom elity komunistickej strany desiatky pracovných miest v Hongkongu, Šanghaji a New Yorku. Jedným bol Gao Jue, syn čínskeho ministra obchodu Gao Hucheng. Gao Jue dostal prácu po stretnutí svojho otca a vyššieho výkonného riaditeľa J.P.Morgan Williama Daleya. (Daley bol bývalý americký obchodný tajomník za vlády Billa Clintona a usiloval o vstup Číny do Svetovej obchodnej organizácie. Neskôr pôsobil ako vedúci kancelárie prezidenta Obamu.) Gao Jue na pohovore neuspel, ale napriek tomu mu bola ponúknutá prestížna pozícia analytika v hongkongskej pobočke banky.

Keďže často zaspával do práce, bol označený za „nezrelého, nezodpovedného a nespoľahlivého“ zamestnanca. Keď ho v rámci všeobecného znižovania stavov manažmentu chcela banka neskôr prepustiť, jeho otec vzal na večeru vedúceho hongkonskej kancelárie banky Fang Fanga a prosil, aby jeho syn pokračoval, sľubujúc, že zariadi navýšenie obchodov pre spoločnosť JP Morgan na čínskom trhu.V New Yorku súhlasili s tým, aby Gao Jue zostal naďalej. Keď neskôr Gao Juea nakoniec predsa len prepustili, prešiel do Goldman Sachs.

Ako v tejto súvislosti uviedol Financial Times: „Nehovorte kniežaťu nie.“Z toho vyplýva otázka, čo ešte robia banky pre elitu čínskej komunistickej strany okrem toho, že zamestnávajú ich deti?

Európske finančné inštitúcie prešli rovnakou cestou. V Zürichu Credit Suisse uchovával tabuľku, ktorá sledovala najímanie „princelings“, podľa toho, koľko peňazí priniesli. Zamestnala viac ako 100 synov, dcér a priateľov vysokých čínskych štátnych predstaviteľov.

Jedna z „princelings“, potom čo bola zamestnaná sa často ani nedostavila do práce a ak, tak v sprievode svojej matky. Od spoločnosti dostala pokarhanie, že je „neslušná a neprofesionálna“. Napriek tomu bola počas svojho zamestnania vyplatená miliónmi dolárov a dostala niekoľko povýšení, pretože jej rodina banke umožňovala obchody v Číne.

Najväčšia nemecká Deutsche Bank používala úplatky a korupčné praktiky na získanie prístupu do Číny, vrátane záplavy darčekov pre vodcov, najmä rodinu vtedajšieho premiéra Wen Jiabaa a starostu Pekingu Wang Qishana.

V roku 2009 Deutsche Bank porazila v jednom obchode J. P. Morgan, pretože zamestnávala dcéru predsedu spoločnosti s ktorou sa obchod uzatváral.

Na programe Sons & Daughters (synovia a dcéry) J.P.Morgana nebolo nič výnimočné, všetky veľké americké finančné spoločnosti mali niečo podobné. V roku 2013 Goldman Sachs zamestnával 25 synov a dcér vrátane vnuka Ťiang Ce-mina, šéfa všemocnej čínskej komunistickej strany z roku 2000.

Merrill Lynch a predtým Citigroup zamestnávala Margaretu Ren, snachu bývalého premiéra Zhao Ziyang. Merrill Lynch tiež zamestnal zaťa Wu Banggua, ktorý sa desať rokov až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2013 umiestnil na druhom mieste v hierarchii strany, a Janice Hu, vnučku bývalého šéfa strany Hu Yaobang.

Wu Banggu s bývalým francúzskym prezidentom Sarkozym
Na snímke Wu Banggu s bývalým francúzskym prezidentom Sarkozym

Pre elitu čínskej komunistickej strany má umiestňovanie svojich detí do vrcholných manažérskych pozícií v západných finančných inštitúciách aj dôležitejší účel ako samotné zamestnanie. Je to prostriedok na zhromažďovanie spravodajských informácií a vykonávanie vplyvu, pretože umiestňuje svojich informátorov a agentov do centra americkej a európskej moci. Celé fungovanie americkej firmy možno poslať späť otcovi, alebo strýkovi v Číne spolu s dôvernými informáciami o osobných a finančných záležitostiach najbohatších ľudí v Amerike a v Európe.

Zatiaľ čo umiestňovanie detí za prísľuby prístupu na obrovský čínsky finančný trh boli najdôležitejším spôsobom vplyvu na Wall Street, v londýnskej City je situácia iná. Finančná štvrť v Londýne je aj finančným centrom Európy a poskytuje veľkým financiám mimoriadny vplyv v britskej politike.

Brexit vyvolal otázky, či si mesto môže udržať svoje dominantné postavenie, alebo ho vytlačia jeho súperi vo Frankfurte nad Mohanom alebo dokonca v Paríži. Číňania usilovne pracovali na tom, aby zabezpečili Londýnu jeho prvenstvo, čo pre Peking predstavuje jedinečnú príležitosť, ako by mohol ovládnuť aj Britániu.

Zlovestná, známka vplyvu, ktorý už Peking má, sa objavila v máji 2019, keď spoločnosť City of London, miestna samospráva okresu, zakázala taiwanskej kancelárii prispievať na každoročnú slávnostnú prehliadku. V marci 2019, dva mesiace predtým, sa starosta finančného dištriktu Peter Estlin pripojil k delegácii v Číne, ktorá podporila zelené financovanie, spolu s úlohou mesta v rámci iniciatívy Belt and Road Initiative (BRI), strategickej čínskej hodvábnej cesty s plánom investovať po celom svete.

Pochválil „kultúru win-win“ od BRI a uviedol, že vidí, že mesto zohráva zásadnú úlohu pri financovaní „fantastickej iniciatívy“ a „veľmi vzrušujúcej vízie“.Delegáciu viedol John McLean, člen predstavenstva Čínsko-britskej obchodnej rady, ktorý vyhlásil, že Londýn je otvorený pre čínske finančné a technologické spoločnosti.

Začiatkom roku 2019 predsedníčka politického výboru mesta Londýn Catherine McGuinnessová privítala spustenie globálneho vydania denníka čínskej komunistickej strany China Daily s tým, že tento denník je dobrým priateľom dištriktu City of London.

Od roku 2019 sa viac ako 60 krajín, ktoré tvoria dve tretiny svetovej populácie, podpísalo pod čínsky program hodvábnej cesty. Existujú oprávnené obavy, že by to mohol byť trójsky kôň pre regionálny rozvoj vedený Čínou, vojenskú expanziu a inštitúcie kontrolované Pekingom.

V Európe teraz čínske spoločnosti vlastnia letiská, námorné prístavy a veterné elektrárne v deviatich krajinách. Vlastnia tiež výrobcu pneumatík Pirelli, švajčiarsku agrochemikckú spoločnosť Syngenta, veľkú časť Daimleru, množstvo kancelárskych veží vo finančných centrách Londýna a 13 profesionálnych futbalových tímov. Všetky, alebo časti prístavov v Rotterdame v Antverpách a Zeebrugge, sú v čínskom vlastníctve.

Štátna spoločnosť China Ocean Shipping Company vlastní hlavný grécky prístav Pireus a má väčšinový podiel v španielskej spoločnosti pre správu prístavov Noatum, ktorá tak kontroluje prístavy Bilbao a Valencia. Obrovský nový kontajnerový terminál v Barcelone vlastní hongkonská spoločnosť.

Aj keď Peking na verejnosti trvá na tom, že akvizície prístavov sú o podpore obchodu, má dlhodobý plán na vytvorenie strategického tlaku vrátane rozšírenia svojej tichej vojenskej prítomnosti.

Tento posun v strategickom prostredí je najpokročilejší v indicko-tichomorskej oblasti, ale dobrý pokrok dosahuje aj v Stredozemnom mori.

„Starostlivo vyberajte miesta, diskrétne nasadzujte, uprednostňujte spoluprácu a pomaly prenikajte,“ takto popisuje túto stratégiu britský odborník na čínske námorníctvo.

Je to úhľadné zhrnutie ambícií komunistickej Číny vládnuť svetu. Môže svoje nájazdy zaobaľovať do jazyka „rovnosti“ a „spolužitia“, ale to, čo skutočne podporuje, je vlastný model pekingského autoritatívneho, štátom riadeného kapitalizmu.

Vo vyjadreniach snívajú o globálnej harmónii prostredníctvom obchodu a kultúrnej výmeny, ale keď prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching použije výraz „komunita zdieľanej budúcnosti“, podtextom je, že nový svetový poriadok Číny, nahradí povojnovú americkú hegemóniu.

Vonkajšiemu svetu hovorí Si a ďalší vodcovia o „spolupráci prospešnej pre všetkých“ a „veľkej rodine harmonického spolunažívania“ a „moste pre mier a spoluprácu medzi východom a západom“, ale v diskusiách doma sa hovorí o dosiahnutí globálnej dominancie, uzatvára Daily Mail.

Ivan Blaho

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Matovič: „Už ma to nebaví. Už nechcem byť inokedy premiérom. Holt, keď ľudia chcú, nech tu majú Fica alebo Pellegriniho, jedného-druhého bastarda…“

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Predseda vlády SR Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO) v stredu absolvovali rozhovor v Denníku N, v ktorom hovorili o celonárodnom testovaní, ale aj o ich aktuálnych pocitoch z vládnutia a dôvodoch poklesu dôvery občanov. Matovič naznačil, že situáciu…

Pompeo v Indonézii kritizoval Čínu za nárokovanie si Juhočínskeho mora

0 icon

Jakarta 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Indonesian Ministry of Foreign Affairs )   Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas svojej štvrtkovej návštevy Indonézie opäť kritizoval Čínu a ocenil postoj Jakarty k sporným územiam v Juhočínskom mori, ktoré si Peking nárokuje. Informovala o tom agentúra DPA "Všetky krajiny, ktoré dodržiavajú zákony, odmietajú…

Modelka Pateaová tvrdí, že čaká so Zverevom dieťa

0 icon

Berlín 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Nemecká modelka Brenda Pateaová je v 20. týždni tehotenstva a tvrdí, že otcom jej dieťaťa je tenista Alexander Zverev. Informoval o tom portál ubitennis.net Zverev tvoril s Pateaovou pár, no prednedávnom sa rozišli. "Čakám dieťa od Alexandra. V našom vzťahu nastala kríza, pretože…

V prípade zásahov a manipulácie Trumpa sa plánujú protesty

0 icon

Washington 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/The White House-Tia Dufour)   Desiatky skupín aktivistov, ktorí podľa vlastných slov reprezentujú milióny Američanov podporujúcich Demokratickú i Republikánsku stranu, plánujú vyjsť na protest do ulíc, ak prezident Spojených štátov Donald Trump bude zasahovať do sčítavania hlasov alebo manipulovať výsledky prezidentských volieb, ktoré budú 3. novembra.…

Zubári podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva nemôžu na celoplošnom testovaní robiť výtery, ich komora s tým nesúhlasí

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zubní lekári nemôžu na celoplošnom testovaní na COVID-19 robiť výtery, pretože sú vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zaradení medzi nelekárske povolania. V tlačovom vyhlásení Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) vyjadrila zásadný nesúhlas a rozhorčenie nad znením tejto vyhlášky z 28. októbra "Napriek…

Dobrovoľnosť testovania sa vytráca každým dňom: Naď nevylúčil mobilizáciu zdravotníkov

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na dnešnej tlačovej besede poprosil zdravotníkov, aby sa prihlásili na celoplošné testovanie. Doplnil, že vie, že sú unavení, lebo robia „deň aj noc“. Ak ich nebude dostatok, nevylúčil ich mobilizáciu. Vláda už podklady pripravila Ozbrojeným silám SR…

Raši: Verím, že prevládne zdravý rozum a slová prezidentky, vedcov a lekárov vláda poslúchne a testovanie nevhodným testom, plné otáznikov, pochybností a rizík zruší

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Opozičný poslanec Richard Raši (Hlas-SD) upozornil, že plošné testovanie ako s ním prišiel premiér Igor Matovič (OĽaNO), je zlý nápad. Verí, že nakoniec prevládne zdravý rozum, vláda vypočuje slová vedcov a lekárov a testovanie plné otáznikov, pochybností a rizík zruší Raši poukazuje na…

Šefčovič: Dezinformačné kampane o čipovaní a odoberaní vzoriek DNA sú nebezpečné

0 icon

Brusel/Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys)   Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič upozornil na škodlivosť dezinformácií v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. EK predstavila v stredu (28. 10.) sériu opatrení vrátane rozšíreného testovania a pripravovaných očkovacích kampaní, ktoré majú pomôcť členským štátom Európskej únie lepšie zvládať boj proti…

Hlas nevylúčil podporu mimoriadnej schôdzi NRSR o dôvere vláde, ĽSNS ju podporí

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho pôsobiaci v strane Hlas - sociálna demokracia nevylúčili podporu mimoriadnej schôdzi parlamentu o dôvere vláde premiéra Igora Matoviča (OĽANO) "Strana Hlas je pripravená rokovať so zvyškom opozície o ďalšom postupe," uviedla pre TASR hovorkyňa…

Odmietať veterinárnych lekárov je absurdné

0 icon

Košice 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Dano Veselský)   Je absurdné odmietať veterinárnych lekárov v zdravotníckych tímoch pri celoplošnom testovaní na COVID-19, tvrdí to vedenie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Veterinárny lekár nemôže ani odčítavať výsledky, čo podľa rektorky Jany Mojžišovej znevažuje postavenie veterinárnej medicíny. TASR o tom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Ja na bráchu, brácha na mně“ a konečne sme sa dožili búrky i víchrice. Bude z toho permanentná tropická lejavica v našom DEMOKORUPT systéme?

0icon

Naš politický systém je vraj demokratický. Vraj. Nemyslím si, pretože v klasickej demokracii sa nemôžu stávať také veci, ako sa dejú u nás. Určite sa pýtate, aké. Nuž tie, ktorých sme sa dožili a ešte sa aj dožijeme. Začínajú zatvárať sudcov, prokurátorov, advokátov, podnikateľov a už aj politikov. Verme, že…

Roman Huťa

Čo si to dovoľujete ústavní činitelia?

0icon

30 septembra vláda svojim nariadením vyhlásila na území Slovenskej republiky núdzový stav na 45 dní bez vymedzenia rozsahu obmedzení základných práv a slobôd 12 októbra vláda svojim uznesením vyhlásila zákaz zhromažďovania 15 októbra vyšiel nález ÚS SR, ktorý kroky vlády posvätil, proti rozhodnutiu niet odvolania 22 októbra vláda vyhlásila zákaz…

Boris Mesár

Slovenský premiér predložil dňa 28.10.2020 návrh vládneho uznesenia, ktorý odporúča hlavnému hygienikovi SR, aby na území Slovenska zaviedol de facto Apartheid, rozdelenie obyvateľstva na dve kasty ľudí

0icon

Kovidový Apartheid: Slovenská vláda Igora Matoviča na deň 102. výročia vzniku Československa prijala vládne uznesenie zavádzajúce Apartheid, ktorým sa napĺňa hrozivé proroctvá z Biblie, že bez "znamení šelmy" nenakúpiš! Vláda v uznesení odporúča hlavnému hygienikovi, aby vydal vyhlášku, ktorú zamestnávatelia, živnostníci a prevádzkovatelia obchodov a služieb na Slovensku nebudú smieť…

Peter Švec

Prehrávame premiérovi vojnu s vírusom? Vojnu neprehráva vojsko, ale neschopné velenie. Pôsobenie proti prevahe 9. časť

0icon

Ostrieľaný veliteľ preto získava víťazstvo zo situácie a nepožaduje ho od podriadených. Energiu vojsk zo zručným velením v boji možno potom prirovnať k rýchlosti pohybu okrúhlych balvanov,  ktoré sa valia z tisícky metrov vysokej hory (Sun Tzu). V kontexte zápasu s COVIDom môžeme nadpis rozvinúť na nasledujúce konštatovanie: cielene chráňme zraniteľných, plošne…

Peter Bilský

Tak som sa dopočul ...

0icon

Slovač je národ tvorivý a satire sa nevyhýba. Veď máme tú onú – slobodu myslenia i slova. A tak som sa dopočul (neviem či je to blud alebo fakt, možno klamem - no a čo! - ospravedlňujem sa), že nášho pána premiéra začínajú prezývať „premiér Igor Prvý Slnko“. Každému hneď napadne…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Naša pravá tvár sa prejaví vtedy, keď sme opití. Je to potvrdené vedcami

0 icon

Opití ľudia sa správajú úplne inak ako ich triezva verzia a štúdie narazili na neuveriteľný objav. Niekoľko drinkov dokáže aj z najrezervovanejšej osoby behom chvíle urobiť kráľovnú parketu! Je ťažké si predstaviť, že tvoj frustrovaný šéf skáče okolo a nacvičuje svoje hlúpe tanečné pohyby, však? Ukazuje sa, že alkohol je…

Tieto každodenné návyky si robil doteraz zle!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a návyky, ktoré si pravdepodobne doteraz robil zle. Možno vám tieto návyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Nechávaš kurča rozmraziť pri izbovej teplote celý deň alebo si dopraješ príliš teplú sprchu? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na zdraví.…

Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti (2. časť)

0 icon

Deň predtým, než Calvi zomrel, spáchala jeho sekretárka Teresa Corrocherová samovraždu skokom z okna v jednom z vyšších poschodí ústredia banky Ambrosiano. Nechala po sebe na lístku napísané, že za všetko môže jej šéf. Vitajte pri pokračovaní článku s názvom Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti. Vyzerá…

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Vo svete IT

Samsung zaznamenal v 3. štvrťroku 2020 doposiaľ najvyššie príjmy z predaja svojich produktov

0 icon

Po nedávnom odhalení príjmov spoločnosti Huawei za 3. kvartál tohto roku sa svojimi príjmami pochválila aj spoločnosť Samsung, ktorá taktiež pomerne neočakávane ohlasuje naozaj výborné čísla. V 3. štvrťroku 2020 zaznamenal juhokórejský technologický gigant rekordne vysoké konsolidované príjmy, ktoré oproti predošlým obdobiam doslova poskočili. Skvelé výsledky ohlasuje spoločnosť aj v…

Adaptácia iOS 14 je o niečou pomalšou ako to bolo pri iOS 13. Android používatelia však môžu aj napriek tomu závidieť

0 icon

Oficiálne uvoľnenie novej verzie operačného systému iOS 14 sa odohralo približne mesiac dozadu pričom aktuálne pokrýva už viac zariadení, ako to je v prípade iOS 13. Odhaľujú to dáta, na ktoré poukazuje portál macrumors.com. Ako môžete vidieť nižšie, tak dáta ukazujú, že iOS 14 aktuálne nájdeme v 46,74% zariadeniach, zatiaľ čo…

Vyhľadávač Google sa zrejme už čoskoro vytratí zo zariadení spoločnosti Apple

0 icon

Vyhľadávač Google je bez akýchkoľvek pochýb najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete. Konkurenciu by mu človek hľadal naozaj márne, keďže podľa odhadov momentálne stojí za zhruba 90% vyhľadávaniami na internete po celom svete. Vyhľadávač od spoločnosti Google sa momentálne nachádza takmer vo všetkých zariadeniach, či už ide o smartfóny, notebooky, počítače,…

Nad Huaweiom sa „rozťahujú mračná“ a svitá na lepšie časy. Malo by dôjsť k čiastočnému uvoľneniu sankcií

0 icon

Huawei je pod zvýšeným tlakom amerických úradov už takmer 2 roky pričom situácia sa výrazne zhoršila v priebehu tohto roka, kedy spoločnosti bolo obmedzené nakupovanie produktov vyrábaných americkými technológiami. V praxi sa to pretavilo do toho, že spoločnosť má problémy s dodávkami procesorov. Hoci sa opatrenia dotýkajú aj ďalších komponentov,…

Príchod astronautov na Mars bude znamenať obrovskú zmenu: Spoznáme vôbec o 100 rokov červenú planétu?

0 icon

Je viac ako pravdepodobné, že v tomto alebo v tom ďalšom desaťročí uvidíme cestu prvých astronautov na planétu Mars, nášho planetárneho suseda. Tento míľnik v objavovaní vesmíru je nielen snom šéfa spoločnosti SpaceX, Elona Muska, ale aj americkej vesmírnej agentúry, NASA. Tá vidí Mars ako ďalšiu destináciu, v prípade úspechu…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA