Washington 21. novembra 2023 (HSP/wsj/Foto:screenshot)
Americká armáda mala na Dubajskom leteckom veľtrhu, ktorý bol súčasťou americkej prezentácie na jednom z najväčších svetových veľtrhov zbraní, vystaviť jeden zo svojich cenných systémov protiraketovej obrany Patriot. Potom však na Blízkom východe vypukla vojna a batéria za 1 miliardu dolárov, umiestnená na troch nákladných vozidlách, bola potrebná na ochranu amerických jednotiek v regióne pred útokmi militantných skupín podporovaných Iránom – a Pentagón od plánov na výstavu upustil, píše denník The Wall Street Journal
Armádni velitelia už roky varovali, že nemajú dostatok systémov, ktoré vystreľujú záchytné strely na zostrelenie lietadiel, rakiet a bezpilotných lietadiel, aby mohli čeliť nespočetným výzvam pre národnú bezpečnosť USA, ktoré predstavuje strategické súperenie s Čínou, vojna na Ukrajine a boje na Blízkom východe.
Pentagón dodal jeden z nich na Ukrajinu minulú jar, aby pomohol kyjevským silám odraziť ruské strely s plochou dráhou letu. Teraz, po sérii útokov dronov a rakiet na americké sily v Sýrii a Iraku, z ktorých Pentagón obviňuje milície podporované Iránom, zdvojnásobil počet batérií Patriot v regióne na najmenej 12, podľa ľudí oboznámených s nasadením.
Presun amerických vlastencov za posledné dva týždne bol obratom od trendu z posledných rokov, keď USA presúvali vojenskú techniku a personál z Blízkeho východu do Tichomoria, aby odradili prípadné výzvy zo strany Číny. Hrozí, že ostatné regióny sveta budú viac vystavené krížovým a balistickým strelám a iným hrozbám, najmä v Tichomorí.
Patriot bol zavedený v roku 1980 na obranu proti lietadlám a neskôr riadeným strelám z bývalého Sovietskeho zväzu. Po počiatočných problémoch pri testovaní a prekročení nákladov, ktoré takmer viedli k jeho zrušeniu, sa Patriot stal kľúčovou súčasťou obrany proti rýchlo sa vyvíjajúcej globálnej raketovej hrozbe.
Analytici odhadujú, že spoločnosť RTX, predtým známa ako Raytheon Technologies, dosahuje ročné tržby z výroby Patriotov vo výške 3,5 miliardy USD.
Lietadlá, rakety, bezpilotné lietadlá a ďalšie vybavenie budú lemovať plochu a pavilóny na medzinárodnom letisku Al Maktúm, kde sa nachádzajú zbrane vyrobené Ruskom a Čínou, ako aj USA a ich spojencami a rýchlo rastúcimi vývozcami vrátane Južnej Kórey a Turecka.
V nasledujúcich dňoch americká armáda prepravila do regiónu šesť batérií Patriot z USA, ktoré sa tak pripojili k šiestim batériám, ktoré už boli v regióne, uviedli ľudia informovaní o týchto presunoch. Armádne náborové plagáty pre vysokokvalifikovaných technikov Patriotov naznačujú, že odpaľovacie zariadenia sú umiestnené v Bahrajne, Kuvajte a Saudskej Arábii, kde USA udržiavajú prítomnosť v približne tucte zariadení.
Batérie Patriot sa cyklicky premiestňujú aj v Európe vrátane nasadenia v Nemecku a podľa plánov Pentagónu pred najnovšou eskaláciou na Blízkom východe má byť jedna batéria umiestnená na Guame a ďalšia na Havaji.
Armáda sa odmietla vyjadriť k tomu, koľko ich už bolo v regióne a kde sa nachádzajú nové, ale uviedla, že jej “plány a záväzok k obrane vlasti sa nezmenili”.
USA majú 60 batérií Patriot, zatiaľ čo 17 ďalších krajín ich kúpilo alebo objednalo. Spoločnosť RTX nezverejňuje mieru výroby, iba uvádza, že sa zvyšuje. Spoločnosť uviedla, že dodanie nových objednávok potrvá viac ako dva roky. Vedúci pracovníci v odvetví odhadujú, že spoločnosť vyrába približne tucet systémov Patriot ročne, čo je len malá zmena v porovnaní s obdobím spred 30 rokov.
“Ak si spomeniete na Patriot, keď sa vyvíjal v 80. rokoch minulého storočia, vedeli sme, odkiaľ hrozba prichádza,” povedal Wes Kremer, šéf obrannej divízie RTX, na dni investorov. “Teraz však nevieme, odkiaľ hrozba prichádza.”
Prečítajte si tiež:
- Vojny a krízy sa hromadia od Gazy po Ukrajinu
- Ukrajinský optimizmus sa vytráca. Je tu ale jedna zaujímavosť