Kampaň upozorňuje na to, že o našej dôstojnosti nepochybujeme, ale pre chorých nie je vždy samozrejmosťou. “Špeciálne ľudí so skúsenosťou s duševnou poruchou podceňujeme a neveríme v ich schopnosti. Sú to naše predsudky, ktoré nás obmedzujú a môžu spôsobovať diskrimináciu,” dopĺňa Olga Valentová z LDZ SR.
Dobrovoľníci budú chodiť po Slovensku a ponúkať nezábudky – symboly duševného zdravia – do 9. októbra. Do zbierky sa môžu darcovia zapojiť nielen vložením ľubovoľnej sumy do pokladničiek. Môžu tiež prispieť zaslaním SMS v hodnote dve eurá na číslo 833, odoslanou v sieťach Orange Slovensko, O2 a Telekom do 31. októbra a priamym vkladom, alebo bankovým prevodom na čísla účtov LDZ SR až do konca kalendárneho roka. Všetky informácie nájdu záujemcovia na webstránke ligy www.dusevnezdravie.sk a letákoch, ktoré budú roznášať dobrovoľníci počas pouličnej zbierky Dni nezábudiek 2016.
Vyzbierané peniaze budú rozdelené do slovenských regiónov na projekty, ktoré pomáhajú ľuďom s duševnými poruchami. Do 13. ročníka zbierky sa zapojilo 82 koordinátorov, spolupracovníkov LDZ SR z občianskych združení v 60 mestách na Slovensku.
Súčasťou edukačnej kampane na podporu duševného zdravia, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia (10. 10.), je viacero sprievodných podujatí – Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách na celom Slovensku, prednášky pre verejnosť a rodinných príslušníkov, online internetové poradenstvo či edukačný leták o smútkovom poradenstve.