V rámci porovnávania cien v spomínaných prípadoch sa zanalyzovalo 373 zmlúv. Mapovali sa napríklad ceny anestéziologických prístrojov, operačných mikroskopov aj stolov, pľúcnych ventilátorov, sonografov či mamografov. V štyroch prípadoch už nemocnice prístroje aj obstarali. Ako prvé sa po novom nakúpili operačné stoly pre martinskú univerzitnú nemocnicu, mamograf a endoskopická zostava pre prešovskú fakultnú nemocnicu a servoventilátor pre Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy. Výsledná cena bola nižšia ako priemer daných prístrojov.
Nové pravidlá prinášajú podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smer-SD) zásadné zmeny, ktoré podstatne zvýšia transparentnosť a efektivitu nákupov prístrojov.
“Posudzovať sa budú napr. ekonomické prepočty, správnosť predpokladanej ceny zákazky, strategická opodstatnenosť nákupu atď. Ide o významný posun, pričom treba pripomenúť, že pri využívaní elektronického trhoviska na menšie nákupy boli zdravotnícke zariadenia hodnotené ako najaktívnejší obstarávatelia s využitím elektronického trhoviska,” doplnil.
V rámci pilotnej fázy projektu benchmarkovania cien sa od 1. apríla 2016 posunie hranica povinnosti porovnávať ceny techniky zo súčasných 50.000 na 40.000 eur. Od septembra má klesnúť na 30.000 eur.