Podľa nej pre Nemecko je to historické maximum deportácií v rámci EÚ. Počet deportovaných sa v porovnaní s rokom 2017 výrazne zvýšil – zo 7102 ľudí za 12 mesiacov na 8658 ľudí za 11 mesiacov. V roku 2018 každá tretia žiadosť o azyl v Nemecku spadala pod ustanovenia Dublinskej dohody, tzn. zodpovednosť za žiadateľa bola prenesená na iný členský štát EÚ. Podľa tejto dohody by sa otázkou udelenie azylu určitému človeku mala zaoberať krajina, v ktorej sa táto osoba zaregistrovala po príchode do Európy prvýkrát.
Za necelý rok 2018 zaslala nemecká kanceláriu BAMF viac ako 51,5 tisíc žiadostí o prijatie utečencov, ktorí sú v Nemecku, do iných krajín EÚ. Pri tom bolo schválených viac ako 35 tisíc týchto žiadostí. Úradníci tiež zaznamenávajú výrazný nárast podielu zrealizovaných žiadostí. Ak v roku 2017 tento ukazovateľ predstavoval 15,1% z celkového počtu rozhodnutí, potom v roku 2018 dosiahol 24,5%.
Minulý rok sa nemeckým úradom nepodarilo vyslať ani jedného migranta do Maďarska. Predseda vlády Maďarska, euroskeptik Viktor Orbán, bol opakovane kritizovaný Európskou úniou za to, že bráni reforme Dublinskej dohody a protiimigračnej politike. Iba päť ľudí bolo premiestnených do Grécka, kde podľa nemeckej vlády väčšina žiadostí o prevod utečencov bola bezdôvodne zamietnutá. Deportácia migrantov do Bulharska je komplikovaná radom okolností – v dvoch z troch prípadov bol proces vyhostenia pozastavený súdnou cestou. Na druhej strane bol Taliansku v roku 2018 odovzdaný každý tretí žiadateľ, ktorý bol vyhostený z Nemecka do krajín EÚ.
Celkovo štáty vyhostili do Nemecka 7205 migrantov, z ktorých takmer polovica bola vyhostená gréckymi orgánmi. Politická hovorkyňa frakcie ľavicovej strany v nemeckom parlamente Ulla Jelpke negatívne okomentovala štatistiku o vykonávaní dublinskej dohody. Domnieva sa, že je to neľudský pokus “plne uplatniť tento nespravodlivý systém”.
Vlani v lete sa vedúci predstavitelia EÚ zaviazali k reforme dublinskej dohody. Európski politici opakovane zdôraznili, že migračná kríza narušila prácu distribúcie prisťahovalcov a mnoho krajín európskeho spoločenstva odmieta prijímať utečencov.