Berlín 8. októbra (TASR) – Vedúci predstavitelia nemeckých sociálnych demokratov položili dnes na berlínskom cintoríne Zehlendorf vence k hrobu niekdajšieho dlhoročného lídra Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a bývalého spolkového kancelára Willyho Brandta.
Sociálni demokrati, vrátane dezignovaného kandidáta na post kancelára Peera Steinbrücka a šéfa parlamentnej frakcie strany Franka-Waltera Steinmeiera, si tak pripomenuli úmrtie významnej osobnosti nemeckých povojnových dejín, ktorá skonala vo veku nedožitých 79 rokov presne pred 20 rokmi v Unkele neďaleko Bonnu.
Rodák zo severonemeckého Lübecku, vlastným menom Herbert Ernst Karl Frahm, ktorý už v roku 1933 ušiel pred národnými socialistami do nórskeho exilu, práve tam prijal meno Willy Brandt a podieľal sa na ilegálnom odboji. Po návrate do vlasti patril medzi spravodajcov z procesu s pohlavármi Tretej ríše v Norimbergu.
Willyho Brandta zvolili už v roku 1949 do prvého Spolkového snemu (Bundestagu), ktorého členom bol s prestávkami až do roku 1992. V období rokov 1957-1966 bol úradujúcim starostom Západného Berlína, vo veku 50 rokov ho v roku 1964 zvolili za predsedu SPD, na čele ktorej stál do roku 1987. Spolkovým kancelárom bol Willy Brandt v rokoch 1969-1974, až kým nemusel rezignovať po odhalení špióna bývalej NDR Güntera Guillauma priamo v jeho úrade. V rokoch 1976-1992 bol najvyšším predstaviteľom Socialistickej internacionály.
Brandtovo pôsobenie vo funkcii kancelára charakterizovala tzv. Ostpolitik, politika opierajúca sa o zlepšenie vzťahov s vtedajšími krajinami socialistického tábora, bývalou NDR, Poľskom i Sovietskym zväzom, za čo politikovi udelili v roku 1971 Nobelovu cenu za mier.
Zdroj: DPA