Konflikt médií a vládnej moci nabral poriadne na sile. Prečo je to tak?

Konflikt médií a vládnej moci nabral poriadne na sile. Prečo je to tak?

Bratislava 15. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

 

Bývalý minister Juraj Draxler na sociálnej sieti píše o konflikte medzi vládou a médiami. Hovorí, že ide o vopred prehratý boj. Ako poznamenal, zo strany médií vidíme len klamanie a manipuláciu. A Draxler to hneď aj dokladá nedávnymi udalosťami

Na snímke uprostred Robert Fico a Peter Pellegrini

Minulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie medzi našim premiérom Ficom a ukrajinským premiérom Šmyhalom. A ako to komentovali médiá? Fico vraj poprel sám seba, keďže Ukrajine v niektorých aspektoch vyjadril podporu a podobne. Pritom, ako poznamenal minister, Fico hovorí stále to isté – o porušení medzinárodného práva zo strany Ruska smerom k Ukrajine. Ukrajine chce naďalej humanitárne pomáhať a odmieta silovú zmenu hraníc. Na druhej strane Fico hovorí o príčinách vzniku konfliktu – tým hlavným je tlačenie sa na NATO na Ukrajinu, vďaka čomu aj konflikt pokračuje. „A že podporovať bojové akcie namiesto pritlačenia oboch strán, aby si sadli za rokovací stôl, je katastrofálna nehumánnosť.“ – doplnil exminister.

Reklama

Médiá nie sú schopné uznať, že Fico chápe utrpenie jednej aj druhej strany a chcú z neho vyrobiť „nepriateľa Ukrajiny“ – napriek tomu, že sa proti Ukrajine nepriateľsky nestaval. A exminister si všíma aj iné nechutnosti: „Ficovi vložili do úsť nejaké vyjadrenia, ktoré ten vraj povedal na uzavretom rokovaní a priniesla ich Ukrajinská Pravda. A naše médiá to zobrali ako určite pravdivé.“ – tvrdí Draxler. Podľa neho je to nehorázny postup a podpásový útok na hlavu vlády.

Draxler píše aj o situácii, keď Fico povedal, že v Kyjeve plynie relatívne normálny život. „Povedal to v špecifickom kontexte: keď sa novinári snažili jeho odmietnutie ísť do Kyjeva prezentovať ako zbabelosť, že sa bojí ísť niekde, kde sa akoby bojuje a behá sa tam s prilbou na hlave… Na elektrárne okolo Kyjeva síce občas dopadajú rakety ale v meste určite nikto nebehá ako vo vojnovej zóne. Fico mal pravdu. Ale média to úžasné celé pretočili. – spomenul exminister.

Reklama

Toto robia už roky médiá – píše Draxler. … „snahu o kompromis zahádžu hnojom. Politici potom nemajú inú možnosť, ako sa na kompromisy vykašľať a čo najviac nabudiť skalné jadro svojich fanúšikov.“ Preto sa postupne vytrácajú aj politici, ktorí sú ochotní robiť kompromisy alebo ich aspoň kompromisne komunikovať. Preto sa podľa Draxlera nemajú čudovať, ak sa politici chcú zbaviť médií. „Žnú len to, čo samé roky siali.“

Mnohí ľudia pracujúci v médiách toto správanie ospravedlňujú tým, že často prichádzajú aj s pravdivými informáciami, ktoré sú škandalózne. No takéto miešanie je podľa Draxlera ešte horšie, ako písať len klamstvá a polopravdy.

Draxler píše aj o vlastnej skúsenosti s médiami na pozícii ministra školstva. Zo začiatku mal vzťahy v podstate neutrálne aj vďaka tomu, že o školstve písali nepolitickí novinári.

Následne Draxler píše, ako sa blížili voľby a opozícia proti nemu organizovala „štvanice“. Zrazu svetlo sveta uzreli kauzy – ako tá sifónová – nákup predražených sifónov – s ktorou, ako tvrdí, nič nemal. Dokonca médiá ani netvrdili, že by bol za tie nákupy zodpovedný priamo minister, „ale zároveň tie články písali tak, že čitateľ, ktorý nič netuší o administrácii eurofondových projektov či postupoch verejného obstarávania (teda 99 percent) ľahko nadobudol opačný dojem.“ – píše. Vtedy sa však nikto exministra nezastal, nikto v redakcii nepísal, že sa tu niekomu ubližuje.

Taktiež spomenul aj situáciu z roku 2015, keď na základe podvodného mailu prišlo ministerstvo takmer o pol milióna eur. Prišlo sa na to ale včas a peniaze na účtoch zadržala banka, o čom informoval minister. No podľa Draxlera, stačil jeden poslanec Galko, ktorý tvrdil, „že sa peniaze potom našli až pred mojím odvolávaním v parlamente a médiá túto čistú lož hromadne uvádzali.“ Médiá však dali priestor Lucii Nicholsonovej, ktorá tvrdila, že chce zamestnať nového asistenta – a mal to byť práve človek, ktorý sa podieľal na presune peňazí. Ako Nicholsonová tvrdila, Draxler si z neho urobil obetného baránka, aby zakryl pokus o veľký podvod. Ktorý odhalil sám Draxler – doplnil. “Ani jedno médium ale nenapísalo ani riadok, keď bol ten človek neskôr právoplatne odsúdený za to, že z danej organizácie ukradol 50 tisíc eur. (To bolo ešte naviac k danému pokusu o podvod, ktorý sa nepodarilo uspokojivo objasniť, a nebolo ani jasné, či daný človek pri porušení pravidiel platobného styku jednal z hlúposti alebo bol do pokusu o podvod za takmer pol milióna aj nejako zapletený).” – píše Draxler.

Reklama

Ako píše ďalej Draxler, aj keď pravda v mnohých prípadoch neskôr vyšla najavo, nikto sa mu nikdy neospravedlnil. Napriek tomu, že bol vystavený verejnému lynču.

Draxler poukázal aj na to, že za jeho ministrovania mu médiá často vyčítali, že nezvyšuje platy učiteľom. Akoby on držal štátnu kasu. No keď bol minister Gröhling v reálnom vyjadrení dokonca klesli, zrazu to bolo v poriadku. Taktiež médiá nezaujímalo, čo zostalo z jeho sľubov alebo z jeho „bombastickej školskej reformy.“

Politici sa dnes jednoducho už o kompromis s médiami nesnažia. A ako je na tom verejnosť? – pýta sa Draxler. Tá dnes na médiá kašle.

Po prvé, každému trochu rozumnejšiemu človeku je zjavné, do akej miery médiá fungujú ako propagandistické inštitúcie. Verejnosť je podráždená z toho, ako médiá čitateľom a divákom doslova tlačia do tvárí svoj vlastný svet. „Svet, kde je analytikom Mesežnikov alebo niekto z INESS, “občianska spoločnosť” je Bútora a Fedor Gál, atď.“

S inými názormi sa jednoducho do verejného priestoru dostanete len ťažko. Najviac to vidno pri Ukrajine. S iným, ako „povoleným“ názorom sa do médií jednoducho nedostanete.

Reklama

Pravda, nie všetko zaujíma bežného čitateľa či diváka, no aj ten si všíma, ako sa mnohé témy, ktoré sa týkajú aj jeho, do médií nedostanú.

Ako píše Draxler, nie je to dobrá situácia. Je to totiž veľa novinárov, ktorí odvádzajú dobrú prácu, no často „v tých inak veľmi propagandistických médiách. A bola by škoda to všetko stratiť.“ Taktiež je tu strach z toho, ako dopadnú verejnoprávne médiá. Dnešný stav totiž, tvrdí Draxler, je neudržateľný.

Momentálne však médiá nikto nemá chuť zachraňovať. Veľkú časť občanov médiá hlavného prúdu iritujú a potom je tu časť ľudí, ktorým sú starosti médií a novinárov jednoducho ukradnuté.

Draxler píše o rýchlom vývoji – upratovanie v televíziách a ďalšie na rade budú médiá ako SME a ľudia okolo neho – hlavne šéfredaktorka.

SME je hlavné vplyvové médium a štát si podľa Draxlera nemôže dovoliť, aby malo takýto vplyv. Predpokladá, že do konca volebného obdobia toto médium v nejakej forme prežije, ale bude mať značne oklieštenú formu. Ako spomína, je na to spoločenská atmosféra. „Časti ľudí sú bývalé veľké médiá ukradnuté a značná časť sa útokom na ne poteší.

A vedenia redakcií sa do tej situácie dostali samé.“ – dodal na záver.

 

Prečítajte si tiež

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali