Najdôležitejšie z diania na Ukrajine – Nemecko nemieni Kyjevu poslať obrnené transportéry Fuchs

Bratislava 7. júla 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot Youtube, Twitter, Facebook)

 

Prinášame pohľad ruskej a ukrajinskej strany. V priebehu dňa vás budeme informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny

Sloviansk boje
Na snímke mesto Sloviansk po útoku

Hlavné udalosti z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu:

  1. V Charkovskej oblasti sa Rusi opäť pokúsili postúpiť smerom na Sosnovku zo smeru od Kozačej Lopane, ale útoky boli odrazené.
  2. Na východe sa nepriateľ stále snaží získať úplnú kontrolu nad územím Luhanskej oblasti.
  3. V smere na Slovjansk ruské jednotky opäť zaútočili na Bogorodičné a snažili sa ho úplne obsadiť, ale AFU útok odrazila.
  4. Na východe Doneckej oblasti sa Rusi pokúsili zaútočiť v smere na Verchnekamenskoe (východne od Severska) a Grigorievku (severovýchodne od Severska), ale neuspeli.
  5. Východne od Verchnekamenského sa ruské jednotky zakotvili v okolí Sporného.
  6. Na bachmútskom smere sa jednotky Ruskej federácie pokúsili zlepšiť svoje taktické postavenie pri Veršinine a Berestove, ale ukrajinská armáda ich zatlačila späť.
  7. Generálny štáb AFU uvádza, že tvrdenie ruského ministerstva obrany, že ukrajinský vojenský personál, ktorý čistil Hadí ostrov a vyvesil na ňom ukrajinskú vlajku, nie je pravdivé (ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ukrajinský vojenský personál na ostrove zasypalo paľbou, po ktorej ho opustil).
  8. V Čiernom mori sa momentálne nachádza šesť lodí so 40 raketami Kaliber.

 

19:55 – Ukrajinský prezident oznámil, že pre Ukrajinu je rezignácia britského premiéra Johnsona smutnou správou. V rozhovore s Johnsonom Zelenskyj vyjadril vďačnosť za jeho podporu Ukrajiny od prvého dňa ruskej agresie.

„Nepochybujeme o tom, že podpora od Británie bude pokračovať aj po Johnsonovej rezignácii,“ uviedla prezidentská kancelária Zelenského.

 

19:53 – Ukrajinské mesto Buča vo štvrtok navštívili dvaja americkí senátori Richard Blumenthal a Lindsey Graham. Senátori pri návšteve oznámili, že Ukrajina si musí zachovať suverenitu a s pomocou medzinárodných partnerov poraziť Rusko. Diskutovalo sa aj o humanitárnej a ekonomickej pomoci a o obnove Buče.

 

19:38 – Vladimir Putin urobil niekoľko dôležitých vyhlásení:

– Na Ukrajine sme v podstate ešte nič vážne nezačali.

– Rusko sa nevzdáva mierových rokovaní o Ukrajine, ale čím neskôr sa začnú, tým ťažšie sa bude dohodnúť.

– Chcú nás poraziť na bojisku. Čo na to povedať, nech to skúsia.

– Vojnu v Donbase rozpútal kolektívny Západ, nie Rusko.

– Západ, ktorý kedysi oslavoval slobodu slova, sa mení na totalitu.

– Kolektívny Západ je zodpovedný za to, čo sa teraz deje, musia si uvedomiť, že prehrali už začatím Špeciálnej vojenskej operácie.

– Kolektívny Západ na čele s USA sa už 10 rokov správa mimoriadne agresívne, kolektívny Západ je vinníkom toho, čo sa teraz deje.

– Snaha Západu bojovať proti nám do posledného Ukrajinca je tragédiou pre ukrajinský ľud. Zdá sa však, že práve tam smeruje.

 

16:45 – Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala 63-ročnú ženu z Charkova, ktorá mala podľa kompetentných podporovať na sociálnych sieťach ruskú vojnu. Ženu zajali na základe zákona, ktorý zakazuje ospravedlňovanie ruskej agresie na Ukrajine a jej podporu. Žene hrozí až päť rokov väzenia.

 

16:43 – Ropno-plynárenský projekt Sachalin-1 na ruskom Ďalekom východe má byť presunutý pod kontrolu Moskvy rovnako ako projekt Sachalin-2.

Informoval o tom predseda výboru pre energetiku dolnej komory ruského parlamentu Pavel Zavaľnyj. Kremeľ zatiaľ jeho slová nepotvrdil.

 

15:41 – Pomôže nová taktika ozbrojených síl Ukrajiny obmedziť ofenzívu spojeneckých síl?

Z frontu pri Seversku a Bachmute (Artemovsk) prichádzajú správy o novej taktike ozbrojených síl Ukrajiny, o ktorej nedávno hovoril Zalužnyj (aktívna obrana).

Jej podstata je nasledovná. Ozbrojené sily Ukrajiny už tvrdošijne nebránia osídlené oblasti a mestá. Nechávajú tam len zábrany, pričom sa sami sústreďujú v neďalekých lesných porastoch a čakajú na vstup ruských jednotiek do dediny, ktoré zasypú delostreleckou paľbou a následne sa pokúsia o protiútok.

Súdiac podľa dnešných správ, ruskí vojaci po prvých takýchto prípadoch sa rýchlo vrátili k už nepoužívanej taktike ničenia Ozbrojených síl Ukrajiny. Teraz začínajú delostreleckú prípravu nie na obec, ale na jej okolie a následne tam aj útočia, nevstupujú do obce, aby sa nedostali do pasce a zovretia ukrajinského delostrelectva.

 

15:25 – Hlavy Poľska a Litvy sa dnes chcú stretnúť s vojakmi NATO na oboch stranách hranice. Týmto krokom majú v úmysle spoločne demonštrovať obrannú pripravenosť aliancie v strategickom suwalskom koridore, riedko osídlenej oblasti medzi ruskou Kaliningradskou oblasťou a Bieloruskom.

 

15:22 – Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská je tvárou titulnej stranky časopisu TIME.

„Jej súkromná vojna,“ znie titulok. Zelenská v článku prehovorila o psychickej záťaži spojenej s prebiehajúcou vojnou.

 

 

 

15:20 – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že odstup britského premiéra Borisa Johnsona signalizuje hlbšiu krízu západnej politiky.

„Poučenie znie: nesnažte sa zničiť Rusko. Rusko nemožno zničiť. Akurát si na ňom vylámete zuby, ktorými sa zadáte,“ uviedla Zacharovová na účet Johnsona.

 

15:18 – Nemecko nemieni na Ukrajinu poslať obrnené transportéry Fuchs. Dnes to uviedla nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.

“Ukrajinu podporujeme, ako môžeme, ale Nemecko musí mať možnosť sa brániť,” oznámila.

 

13:10 – Fínsky parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorý umožní postaviť bariéry na 1300 kilometrov dlhých hraniciach s Ruskom a v prípade potreby ich uzavrieť pred náporom migrantov.

 

13:00 – Európsky parlament schválil Ukrajine pôžičku vo výške 1 miliardy eur. Má slúžiť na zabezpečenie fungovania najkritickejších funkcií ukrajinského štátu. Je to prvá tranža pomoci v celkovej hodnote 9 miliárd eur.

 

11:40 – Kyjev si predvolá tureckého veľvyslanca, aby vysvetlil „neprijateľnú“ situáciu v súvislosti s ruskou loďou údajne naloženou ukradnutým ukrajinským obilím, ktorá v stredu v noci opustila turecký prístav Karasu. Na svojom Twitteri to uviedol Oleg Nikolenko, hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia.

 

 

 

11:15 – Rusko nepovažuje krízu v britskej vláde, ktorá vyústila až v rezignáciu premiéra Borisa Johnsona, za prioritu. „Nemáme ho (Johnsona) radi, on nemá rád nás,“ komentoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

 

10:30 – Litva nebude súhlasiť so zriadením zelených koridorov pre tranzit nákladu do Kaliningradu, informovali ruské médiá s odvolaním sa na správu poradcu prezidenta republiky.

Kaliningradská oblasť predtým uviedla, že pripravila “protiopatrenia” pre Litvu, ktorá zakázala pozemný tranzit do oblasti cez svoje územie.

Podľa regionálneho guvernéra Antona Alichanova, ak bude konflikt s Litvou pokračovať, Moskva môže úplne zakázať dovoz a vývoz akéhokoľvek tovaru cez pobaltské krajiny do Ruska.

 

10:23 – Ukrajinská armáda vyvesila na Haďom ostrove vlajku – tentoraz nie z vrtuľníka, ale osobne.

Ukrajinská vlajka
Na snímke ukrajinská vlajka vyvesená na Haďom ostrove

Fotografia je zverejnená na facebookovej stránke dobrovoľníckej jednotky Zgard.

 

9:09 – V meste Perejaslav v Kyjevskej oblasti zbúrali pamätník k 300. výročiu zjednotenia Ukrajiny a Ruska. Na mieste stál od 25. mája 1982.

 

 

 

8:37 – “Rusko sa nezastaví na Donbase ani ja Juhu,” povedal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov.

“Máme tu vojnu, ktorá bude ešte nejaký čas pokračovať. Nebude to krátko, keďže Rusko neodstupuje od svojich úloh, úlohy sú jednoduché – úplne zničiť náš štát. Putin nemá žiadne iné úlohy,” povedal úradník.

“Ak si niekto myslí, že sa to obmedzí na územie Doneckej oblasti, Luhanskej oblasti, časti juhu našej krajiny – je to lož. Takéto plány nemajú. Majú jediný plán – dosiahnuť hranice s Poľskom, úplne zničiť náš štát, zničiť vojenské a politické vedenie našej krajiny,” povedal Danilov.

 

7:52 – Litva na Ukrajinu poslala bezpilotné lietadlo Bajraktar, na ktorého kúpu sa po celej krajine v máji vybralo vyše 120 miliónov korún. Na svojom Twitteri to oznámil litovský minister obrany Arvydas Anušauskas.

Bajraktar
Na snímke bezpilotné lietadlo Bajraktar

7:46 – Tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny Oleksij Danilov uviedol, že štyri mesiace po začiatku invázie existujú náznaky, že ruský arzenál je vyčerpaný a jeho jednotky už nemajú silu útočiť na viac ako jednom smere frontu.

Danilov tiež povedal, že Ukrajina musí zatiaľ viesť obrannú vojnu a príchod HIMARS-ov umožnil AFU zasiahnuť presne tie ruské ciele, ktoré boli predtým mimo dosahu.

 

7:30 – Ruská federácia si dala operačnú prestávku a pokračuje len v obmedzených pozemných útokoch na všetkých frontoch. Pripravuje sa na väčšie operácie, píše americký Inštitút pre štúdium vojny. 

Na podporu tejto tézy inštitút poukazuje na to, že 6. júla sa prvýkrát za 133 dní vojny neobjavili žiadne vyhlásenia alebo hodnotenia o územných ziskoch Ruskej federácie.

Ruské ministerstvo obrany sa od začiatku vojny každý deň hlási k územným ziskom, ale od 3. júla, keď bolo ukončené obkľúčenie Lysyčanskej oblasti, sa neprihlásilo k žiadnemu novému územiu ani k pohybu pozemných vojsk. (Všimnite si, že “DĽR” včera vyhlásila, že dobyla Sporne v Doneckej oblasti).

Podľa Ústavu pre štúdium vojny ruské sily pokračovali 6. júla v obmedzených a neúspešných pozemných útokoch vo všetkých smeroch. Ofenzíva prebiehala najmä v okolí Bachmutu a Slovianska, ako aj v Charkovskej oblasti.

“Takéto pokusy sú v súlade s ruskou operačnou prestávkou, ktorá neznamená ani nevyžaduje úplné zastavenie aktívnych nepriateľských akcií. V tomto prípade to znamená, že ruské sily sa pravdepodobne obmedzia na relatívne malé ofenzívy, pretože sa snažia vytvoriť podmienky pre väčšie ofenzívy a obnoviť bojovú silu potrebnú na tieto väčšie akcie,” uvádza inštitút.

Ukrajinské sily pokračujú v príprave na protiofenzívu proti Chersonu, domnieva sa Inštitút pre štúdium vojny. Geolokačné satelitné snímky ukazujú najmä to, že ukrajinské ozbrojené sily podnikli údery na ruské pozície v blízkosti medzinárodného letiska v meste Cherson neďaleko Černobajivky.

 

 

 

 

6:37 – Ukrajinská armáda informuje, že Rusi zosilňujú tlak na mesto Sloviansk i okolie v Doneckej oblasti. Ruská armáda sa má tiež pokúšať získať kontrolu nad hlavnou cestou, ktorá spája Luhanskú a Doneckú oblasť.

 

6:36 – Najväčšia európska banka, britská HSBC, podľa dostupných informácií rokuje o predaji svojich ruských firemných úverov a plánuje Rusko úplne opustiť. Informáciu zverejnila agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj, ktorý je oboznámený so situáciou v britskej banke.

 

6:35 – Ukrajinská legislatíva sa zaoberá viac ako 21 tisíc obvineniami z vojnových zločinov spáchaných Ruskom od začiatku vojny na Ukrajine.

 

6:30 – Ukrajina obvinila v stredu Rusko zo šírenia nepravdivých informácií po tom, ako Moskva oznámila, že v Doneckej oblasti zničila raketové odpaľovacie systémy HIMARS americkej výroby.

 

Hlavné udalosti noci na frontoch z pohľadu ruskej strany

Rusko prechádza na obchodovanie s obilím v rubľoch. Turecko už s takýmito podmienkami súhlasilo. Rusko sa plánuje zbaviť sprostredkovateľov a spolupracovať s krajinami dovážajúcimi obilie priamo.

DĽR uviedla, že Sýria predbežne súhlasila s účasťou na medzinárodnom tribunáli.

Kadyrov oznámil návrat čečenských bojovníkov domov po oslobodení LĽR. Zároveň vyhlásil, že teroristi, ktorí utiekli z územia Čečenskej republiky na Ukrajinu, musia byť zlikvidovaní.

Bývalý poradca šéfa Pentagónu sa domnieva, že Ukrajina môže zmiznúť z mapy sveta.

Ruská armáda pokračuje v útoku smerom na Slavjansk.

Ruská armáda pokračuje v ostreľovaní ukrajinských pozícií z delostrelectva a raketometov v Bachmutskom a Kramatorskom smere.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali