List opísal nájazdy migrantov takto: “Prienik migrantov z Maroka do španielskej Ceutu je naplánovaný s starostlivosťou vojenských stratégov. Najprv sa vyberie deň a tiež najzraniteľnejšie miesto na hranici. Doposiaľ najmohutnejší nájazd sa odohral na konci júla, keď približne 800 migrantov preniklo do enklávy Ceuta s cieľom dostať sa do Európy. Migranti v hraničnom plote vystrihli otvory a na policajtov, ktorí sa ich snažili zadržať, hádzali výkaly a nehasené vápno, uviedla garda vo vyhlásení. Zároveň na policajné vozidlá hádzali kamene a na policajtov útočili provizórnymi plameňometmi (viac v článku).
Tento týždeň v stredu došlo k ďalšiemu väčšiemu nájazdu, keď sa podarilo dostať na európsku pôdu viac ako trom stovkám migrantov. Útok prebehol počas moslimského sviatku obete a plot sa prekonával počas modlitieb pred obetovaním, kedy sa znížil počet strážnikov na marockej strane hranice. V Ceute sa tiež oslavovalo a hranicu strážilo omnoho menej gardistov ako zvyčajne.
El País tiež uvádza, že bariéru prekonávajú len tí migranti, ktorí zaplatia poplatok. Krátko predtým, než vydajú šéfovia mafie povel k výpadu, ich pomocníci skontrolujú situáciu a migrantom oznámia presné miesto, kde sa pokúsia bariéru prekonať. Tí, ktorí zaplatili, sa postupne začnú premiestňovať k plotu. Členovia mafie tiež obstarajú predmety, ktorými migranti budú na policajtov útočiť. Ide najmä o kamene, palice, exkrementy, kyselinu z batérií a nehasené vápno, ktoré spôsobuje popáleniny.
Keď sa vydá povel k akcii, je na každom migrantovi, či sa mu podarí bariéru prekonať a dostať sa na európsku pôdu. Ak sa to azylantovi nepodarí, musí čakať na ďalšiu príležitosť a zaplatiť ďalších 200 dirhamov (18 – 20 eur), píše El País.
Viac než sto migrantov, ktorí v stredu plot prekonali a potom búrlivo oslavovali, sa však znovu vrátili za plot. Do Marockého kráľovstva boli vrátení postupne v skupinkách po desiatich na základe dohody, ktorú Španielsko s Marokom uzavrelo v roku 1992 (viac v článku).