Na svete je Deklarácia o stave Krymskej republiky, ktorá vyplynula z Marčekovej návštevy Krymu

Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:Sputnik-Vladimir Sergeev)

 

Deklarácia o stave Krymskej republiky bola prijatá účastníkmi Slovenskej súkromnej pozorovacej a obchodnej misie na Kryme vedenej poslancom Národnej rady Slovenskej republiky Petrom Marčekom 31. júl  až 4. august 2018          

Ilustračné foto

I.

Nositeľ suverenity Krymskej republiky a právo obyvateľov polostrova Krym na sebaurčenie

Jediným oprávneným subjektom na určenie formy a štruktúry  štátneho a politického zriadenia, ako aj spôsobov  uplatňovania zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci na zvrchovanom území svojich predkov je ľud, ktorý demokratickým a slobodným spôsobom určuje, aká je jeho vôľa a každý jeden občan  sa dobrovoľne prispôsobuje vôli väčšiny.

Takto je ľud, tvorený zo všetkých obyvateľov žijúcich na určitom území, jediným oprávneným subjektom a štátno-právnym suverénom, ktorý je spôsobilý spravovať, vytvoriť, udržať, obnoviť, zrušiť alebo pričleniť svoj štátny útvar.

Krymská republika existuje na princípe tejto zásady a neodňateľného práva všetkých  obyvateľov Krymskej oblasti ako jedna z republík, ktorá sa na základe referenda svojich obyvateľov rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v štruktúrach správneho usporiadania v štátnom zväzku Ukrajiny a následne na to sa rozhodla vstúpiť ako samostatný a slobodný štát do Ruskej federácie.

Ľud Krymu si slobodne uplatnil svoje neodňateľné, nescudziteľné a neprenosné právo na sebaurčenie, ktoré je nepopierateľné. Preto je oprávnené vyžadovať od všetkých slobodných demokratických štátov  a ich občanov, aby táto vôľa Krymského ľudu bola s úctou tomu primeranou  rešpektovaná a akceptovaná.

 

II.
Dodržiavanie práv národnostných menšín a etnických skupín, vrátane ľudských práv a slobôd na Kryme

Základným predpokladom pre právo žiadať rešpektovanie vlastnej suverenity od ostatných, je povinnosť rešpektovať oprávnené požiadavky menšín tvoriacich spoločne s majoritnou väčšinou jeden štátny celok.

Krymská republika prijala zákony zaručujúce všetky práva menšín tak, ako ich majú ukotvené aj štáty tvoriace Európsku úniu a v praxi tieto zákony uplatňuje na všetkých úrovniach  štátnej moci. Dodržiavanie týchto zákonov kontroluje v spolupráci s neštátnymi subjektmi,  ktoré o kontrolu dodržiavania  práv národnostných menšín a etnických skupín ako aj  všetkých ľudských práv prejavia záujem priamo v teritóriu pôsobenia jej moci, teda, na území Krymskej republiky.

 

III.

Ekonomická integrácia, vstup nadnárodných firiem a vedecko-technický pokrok na Kryme

Okrem zvrchovaného práva na sebaurčenie jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré sa ľud Krymu rozhodol vystúpiť zo štruktúr správneho usporiadania Ukrajiny bola aj otázka ekonomickej nestability, ktorá po podriadení sa ukrajinského politického vedenia a štátnych orgánov cudzej moci, zapríčinila také legislatívne zmeny, ktoré mali štátoprávne ohrozujúci efekt na obyvateľov Krymu. Táto ekonomická nestabilita sprevádzaná rozkrádaním  a drancovaním majetku v prospech zahraničných subjektov a mocností prerástla aj do oslabenia vonkajšej a vnútornej bezpečnosti  krymského ľudu.

Dnes, napriek krutým sankciám zo strany zahraničných mocností  a súkromno-štátnych skupín drancujúcich Ukrajinu, sa aj vďaka pomoci zo strany republík združených do Ruskej federácie ekonomická integrácia  Krymu rozvíja tak, že oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva, životného prostredia, kúpeľníctva a cestovného ruchu, zdravotníctva, školstva a vnútornej správy a bezpečnosti plnia uspokojivo svoje funkcie.  Budujú sa nové obchodné vzťahy, najmä zo štátmi EÚ, kde úpravou a zjednodušením legislatívy dochádza k najväčšiemu rozvoju vytvárania podnikov so zahraničnou účasťou, ktorá oproti koeficientu  počas správneho riadenia polostrova Ukrajinou, narastá ročne o viac ako 400%. Takýto spôsob ekonomického rozvoja má pozitívny efekt aj na príjmovú zložku obyvateľstva a vplýva na rast jeho životnej úrovne. Rozmach kultúrneho a spoločenského života má evidentný vplyv aj na prosperitu jednej z najpreferovanejších hospodárskych oblastí polostrova, ktorou je turizmus a kúpeľníctvo.

Aj pri konzervatívnom a opatrnom postoji k prezentovaným vládnym cieľom Krymskej republiky konštatujeme, že tieto ciele sú veľmi ambiciózne až odvážne, ale tak ako to ukazuje prax, aj dosiahnuteľné. Takýto rast ekonomiky by bol kdekoľvek na svete medzinárodným spoločenstvom podporovaný. Treba však uviesť, že rast nepotrvá dlho, lebo zanedbávanie Krymskej oblasti Ukrajinou sa podľa našich odhadov do 10 rokov zotrie a tým, že centrá, letiská, cesty, hotelové komplexy, sa budujú nadčasovo moderne, predstihnú technologicky aj urbanisticky existujúci štandard v turistických strediskách štátov EU a Blízkeho východu.

 

IV.

Rovnováha  moci, štruktúra politického systému Krymu a medzinárodné právo

Rozdelenie moci je štandardné ako vo väčšine štátov v EÚ. Zákonodarná moc prislúcha parlamentu, výkonná moc demokraticky zvolenej vláde a súdna moc je rovnako  ako v krajinách EÚ a USA nezávislá od štátnej moci. 

Tak ako v EÚ a USA sú  zákonom o pristúpení k Ruskej federácií zverené určité oblasti  do pôsobnosti federácie a určité veci riadi republika sama, prostredníctvom zákonov a právnych noriem nižšej sily ako sú vyhlášky, nariadenia a rozhodnutia správnych orgánov.

Začlenenie Krymskej republiky do Ruskej federácie jej ušetrilo dlhú a strastiplnú cestu administratívnych krokov, ktoré musela napr. Slovenská republika absolvovať a dodržať pri tom rozhodnutia a podmienky prijatia do týchto štruktúr, hoci ich iní členovia EÚ už nedodržiavali. 

(príkladom je niekoľko stomiliónová ochrana hraníc pred vstupom imigrantov z Ukrajiny)

Krymská republika je dnes prostredníctvom Ruskej federácie členom všetkých významných svetových organizácii. Tým je zároveň viazaná aj dodržiavať všetky medzinárodné právne akty.

 

V.

Neštátne subjekty a ideológia Krymu

Krymský ľud nezmenil svoju filozofiu života stovky rokov. Táto  je postavená na istotách hojnosti poľnohospodárskej produkcie, čo spolu s dlhodobou skúsenosťou zo svetovo uznávaného kúpeľníctva tvorí základ pre čestný prístup k riešeniu vecí a k pragmatickému rozhodovaniu.

Práve príroda a prostredie formovalo krymský ľud k pokore, pracovitosti, úcte k ľudskej práci a tradíciám. Produkcia svetových značiek vín ako aj  výroba a spracovanie poľnohospodárskych produktov vytvorila po stáročia v ľuďoch návyky, ktoré zaručujú presnosť dodržiavania technologických procesov, kontroly produkcie, ale hlavne pokoj a trpezlivosť.

Všetky tieto vlastnosti sa premiešali do cieľov a princípov fungovania neštátnych  subjektov a aj základných životných postojov a hodnôt, ktoré často voláme filozofiou života.

 

VI.

Bezpečnosť Krymskej republiky a globalizácia

Poloha Krymskej republiky je objektívne strategická. To si počas dlhých tisícročí uvedomovali všetci, ktorí mali záujem realizovať  svoje predstavy o usporiadaní a smerovaní sveta. Táto skutočnosť priniesla obyvateľom Krymu počas všetkých období, veľa výhod, ale zároveň aj veľa nevýhod. Výhodami boli najmä veľmi úzke vzťahy s mnohonárodnostnými kontaktmi jej obyvateľov a s tým spojený aj prístup k najmodernejším technológiám a revolučným myšlienkam, ktoré sa cez Krym prevážali do všetkých svetových strán.

Nevýhodou bolo, že obyvatelia boli stále pod tlakom obavy zo straty vlastnej suverenity. Práve preto ľud Krymu v minulosti, aj dnes kladie dôraz na jej zabezpečenie a ochranu.  Na to slúžia a slúžili Krymskej republike ako relatívne malému územiu dohody, ktoré obyvateľstvo prostredníctvom svojich vlád  uzatváralo so subjektami, ktoré najviac reprezentovali jeho vôľu. Aktuálne je politika Ruskej federácie a jej záujem na mierových riešeniach akýchkoľvek sporov Krymskému ľudu najbližšia.

Vojnové ťaženia a podmaňovanie, počnúc stredovekom a končiace  II.  svetovou vojnou, kedy bol Krym obsadený fašistickým Nemeckom, nezodpovedali predstavám krymského ľudu. Dnes je obrana a bezpečnosť Krymu zabezpečená prostredníctvom systému obrany Ruskej federácie, ktorý je v danom teritóriu  (ak nie na celom svete) najmodernejším obranným systémom.

Práve snaha o udržanie trvalého mieru je základom pre účasť na globalizačnom procese, ktorý so sebou, tak ako poloha Krymu, prináša veľa dobrého aj zlého. Rýchla identifikácia skutočných a nie iba deklarovaných cieľov  je pre Krymský ľud príznačná. Skúsenosti ho naučili rýchlo odhaliť pravdu alebo lož, či lesť partnera. Preto aj strategické postavenie ponorkových základní Ruskej armády, o ktorých zrušenie sa pokúsila bábková vláda Ukrajiny, riadená poradcami z USA, schovaných za deklarované záujmy všetkých členských štátov NATO, boli krymským obyvateľstvom odhalené, a tak ako vždy v histórií práve Krymský ľud zabránil narušeniu rovnováhy síl.

Ľudu Krymu patrí za túto stratégiu prežitia, znižovania regionálneho aj  medzinárodného napätia a mierovej vyváženosti vďaka, úcta a rešpekt.

Redakciu informoval Peter Marček

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér Igor Matovič trvá na tom, že Sulík môže za tisíce obetí, lebo nenakúpil testy. Spraviť z neho ešte aj ministra zdravotníctva? „To je zlý vtip! Nemá morálne právo kritizovať Krajčího“

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič neuvažuje o výmene ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (obaja OĽANO). Návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý by bol ochotný tento post zastávať, považuje za absurdný a zlý vtip Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) neuvažuje nad výmenou ministra zdravotníctva Mareka…

Premiér sa s odborníkmi dohodol na viacerých návrhoch, predstaví ich v koalícii. Mať hotovú aplikáciu na e-karanténu až koncom apríla je neskoro, chcel ju do 27. februára. Sulík to nestihne

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Diskusia vedcov a odborníkov na Úrade vlády SR o riešení situácie s ochorením COVID-19 bude pokračovať aj vo štvrtok (24. 2.). Predstavenie konkrétnych opatrení verejnosti predpokladá predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) v piatok (25. 2.), najprv ich chce predstaviť koaličným partnerom "Dohodli sme…

V Maďarsku začali očkovať čínskou vakcínou

0 icon

Budapešť 24. februára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   V rámci očkovacej kampane v Maďarsku začali používať už aj vakcínu proti koronavírusu vyvinutú v Číne. Stalo sa tak po prvý raz v Európskej únii Maďarskí odborníci očakávajú, že ňou do konca týždňa zaočkujú do 275-tisíc ľudí. Zdravotnícki pracovníci v krajine dostali pokyn,…

V slovenčine vyšiel výber diela gréckokatolíckeho jezuitu profesora Michala Lacka SJ

0 icon

Košice 24. februára 2021 (HSP/Foto:Slovenský historický ústav v Ríme)   V predchádzajúcich dňoch vyšla nová publikácia z produkcie Slovenského historického ústavu v Ríme s názvom Vybrané spisy prof. Michala Lacka SJ (1920-1982) Po kolokviu a zborníku o jeho osobe, ktoré uzreli svetlo sveta minulý rok pri príležitosti nedožitej storočnice jednej…

Ministerstvo vnútra SR je nápomocné pri riešení kritickej situácie slovenských krematórií

0 icon

Žilina 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerstvo vnútra (MV) SR je už nápomocné pri riešení kritickej situácie, v ktorej sa slovenské krematóriá ocitli. V reakcii na vyjadrenie majiteľa žilinského krematória Vincenta Francla, že štyri funkčné krematóriá sú na počet obyvateľov Slovenska žalostne málo, to pre TASR uviedla Petra Friese…

Slovenskí odborníci považujú obmedzenie práv nezaočkovaných za možné a zákonné

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (HSP/christianitas/Foto:Pixabay)   V súvislosti s neustálou štátnou propagáciou očkovania proti Covid-19 a rovnako pretrvávajúcou nechuťou značného počtu občanov dať sa zaočkovať, vzniká medzi slovenskými vládcami dilema, či by mali mať tí, čo sú zaočkovaní „viac práv“, ako nezaočkovaní V skutočnosti však samozrejme nejde o „viac práv“ v zmysle nadobudnutia nejakých nových…

Ondrej Dostál víta, že odôvodnenie predĺženia núdzového stavu je lepšie

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Ondrej Dostál (SaS) víta, že odôvodnenie predĺženia núdzového stavu zo strany vlády je lepšie ako v predchádzajúcom prípade. Ak bude v budúcnosti treba predlžovať núdzový stav dúfa, že ho kabinet vyargumentuje ešte lepšie Ocenil, že materiál vlády obsahuje aj vyhodnotenie doteraz realizovaných…

Ministerstvo zdravotníctva SR na týždeň pozastavilo otváranie termínov pre doteraz nezaočkovaných

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na jeden týždeň pozastavilo otvorenie termínov pre doteraz neočkovanú verejnosť. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, upozornil na to Denník N. V žiadnom prípade však podľa MZ SR nejde o zákaz očkovania Vysvetlila, že tento postup…

Manželka vojaka, ktorý zomrel na Covid-19 hovorí o šokujúcom prístupe lekárky a armády

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Vojak Juraj Kemláge, ktorý vo veku 35 rokov podľahol koronavírusu, sa s vysokou pravdepodobnosťou nakazil na školení v práci v decembri. Podľa slov jeho manželky sa vojenské školenie nezrušilo po tom, čo mal jeden z účastníkov pozitívny test. Neskôr sa nakazil aj jej…

Bukovský uviedol, že denník SME šíri falošné správy a strach v súvislosti s liečivami proti koronavírusu

0 icon

Bratislava 24. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Známy kritik súčasnej vlády kvôli jej prístupu ku pandémii koronavírusu - MUDr. Igor Bukovský PhD. - upozorňuje na to, že denník SME na svojich internetových stránkach šíri správy o tom, že vitamíny a iné alternatívne liečivá nefungujú v liečbe ochorenia covid-19. Podľa názoru…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

Peter Lipták

Pacienti žiadajú Sputnik V

0icon

Vážený pán MUDr. Marek Krajči, minister Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Limbová ul. 2 Bratislava Vážený pán minister, obraciam sa na vás v nasledovnej veci: Viacerí pacienti ma požiadali o podanie vakcíny proti Covid – 19 značky Sputnik V, vyrábanej v Ruskej federácii. Táto vakcína nie je na Slovensku registrovaná na Štátnom ústave…

Štefan Paulov

Pacient koňom a kôň senátorom

0icon

Pacient koňom  a kôň senátorom.     Pohral som sa s akttuálnymi štatistickými číslami: Do 23.2.2021 bolo u nás vykonaných 11 779 502 antigénových testov, pozitívnych bolo 264 224. Vychádza z toho záchytnosť 2,24%. Do 23.2.2021 bolo vykonaných 1 983 818 RT PCR testov, pričom pozitívnych bolo 294 790 testov, záchytnosť: 14,84% pozitívne testovaných.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

0 icon

Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

Ako skončia balóny, ktoré vypustíme do neba?

0 icon

Vypúšťanie balónov sa vždy považovalo za spôsob, ako niečo osláviť. Je však konečne čas, aby sme to prestali robiť. Rozmýšľal si niekedy, kde všetky tie vypustené balóniky skončia? Nezisková organizácia s názvom Balloons Blow žiada všetkých, aby prestali vypúšťať balóny do ovzdušia, pretože sa nakoniec len vrátia späť a znečisťujú Zem a majú škodlivé…

TOP10: O toto obohať kúpeľ, aby si zlepšil svoje zdravie

0 icon

Je vedecky dokázané, že ponorenie do vody má veľa zdravotných výhod. Vane sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť zdravie srdca, ľahšie dýchať, zmierniť bolesť svalov, dostať hormóny do rovnováhy a mnoho ďalších vecí. V kombinácii s vybranými prírodnými ingredienciami ponúkne kúpeľ ešte výhodnejšie vlastnosti. Niektoré zložky môžu pomôcť liečiť špecifické zdravotné problémy, najmä tie, ktoré sa týkajú…

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

TOP10: Masáž - ktorá je pre teba najvhodnejšia?

0 icon

Prvá masáž, ktorá sa kedy uskutočnil, bola v Číne pred viac ako 4 000 rokmi . Odvtedy bolo vytvorených veľa druhov masáží a vedieť, ktorá z nich je pre teba najlepšia, môže byť zložité. Kľúčom k tomu, aby si z masážnej terapie získal čo najväčší úžitok, je vybrať správny typ podľa tvojich osobných potrieb.…

Vo svete IT

Pozrite si výkonnostný rebríček viac ako 100-mobilných procesorov. Ako dopadol ten váš?

0 icon

Mobilné procesory sú srdcia našich smartfónov, bez ktorých by žiaden smartfón nemohol fungovať. Starajú sa ako „bežný“ chod zariadenia, tak aj o náročné výpočty, kedy dávame našim telefónom zabrať. Téme procesorov sme sa venovali aj v nedávnej minulosti, kedy sme bližšie vysvetľovali jednotlivé pojmy čo znamenajú. Rovnako sme rozprávali o…

Je to tu: Perseverance nahral prvé zvuky z inej planéty! Vypočujte si, ako „znie“ Mars

0 icon

Už sme písali o tom, že si rover Perseverance so sebou nesie mikrofón, ktorý zachytí prvé zvuky z povrchu inej planéty. To sa stalo realitou a portál Space píše, že 20. februára bol roverom nahratý 60-sekundový záznam, na ktorom je možné počuť marťanský vietor. „Je to dychberúce,“ konštatoval Dave Gruel…

Android 12: Kedy môžeme očakávať, že bude uvoľnený zo strany Google? Takýto je predpoklad!

0 icon

Android 12 je aktuálne medzi používateľmi Android smartfónov horúcou témou. Dôvodom je, že pred niekoľkými dňami, spoločnosť Google uvoľnila prvý náhľad pre vývojárov, ktorý odhalil hŕstku nových funkcionalít. Napríklad sme mohli čítať o novom spôsobe otáčania obrazovky založenom na AI algoritme, ďalej o automatickom prispôsobení farebnosti rozhrania systému v závislosti…

Tieto Netflix filmy nás v posledných týždňoch oslovili najviac. Ktoré z nich si pozriete?

0 icon

Netflix v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie streamovacie platformy na sledovanie filmov, či seriálov. Nie tak dávno sme vám priniesli tip na 10-zaujímavých hororových filmov, ktoré nás v minulosti oslovili. Rovnako sme sa venovali aj téme animovaných seriálov pre dospelých. Dnes by vám chceli opäť raz dať do pozornosti zaujímavý obsah,…

Ako rýchly internet v skutočnosti potrebujete? Neplatíte za internet, ktorý „reálne nevyužívate“?

0 icon

V polovici februára sme vám priniesli článok, v ktorom sme sa venovali téme minimálnych rýchlosti internetu, aby ste mohli robiť základné úlohy. Minimálne požiadavky pritom boli vcelku rozdielnymi naprieč jednotlivými aktivitami. Napríklad, zatiaľ čo v prípade (online) telefonovania vám postačuje mene ako 0,5 Mbps, tak v prípade sledovania videí v…

Armádny Magazín

Rusko: Kalašnikov pôjde do púšte

0 icon

Rusko, 24. február 2021 (AM) - Ruská skupina Kalašnikov podpísala dohodu o výrobe pušky AK-103 v Saudskej Arábii   Podpisom Quincyho paktu v roku 1945 sa USA zaviazali zaručiť ochranu Saudskej Arábii výmenou za ropu. Počas Obamových rokov však Washington dával niekedy dojem, že sa od tejto dohody dištancuje, obzvlášť keď zaujal

Slovenská zbrojovka na výstave v Abu Dhabí predstavila nové kalibre delostreleckej a tankovej munície

0 icon

Abu Dhabí, 24. februára 2021 (AM) – Na medzinárodnej výstave a konferencii o obrane IDEX 2021 v Abu Dhabí predstavil slovenský zbrojársky holding MSM GROUP mimo iné novinky z produktového portfólia, ktorými chce preraziť nielen v krajinách Perzského zálivu, ale tiež po celom svete. Nová delostrelecká a tanková munícia z dielne slovenskej firmy podlieha prísnym arm

Skúšobný pilot prezradil možnosti ruského bezpilotného lietadla S-70 Ochotnik

0 icon

Rusko, 24. február 2021 (AM) – Ruské ťažké útočné bezpilotné lietadlo S-70 Ochotnik dokáže zasiahnuť cieľ na povel z paluby stíhačky Su-57, oznámil skúšobný pilot Jevgenij Frolov, ktorý riadi stroj zo zeme. Tento bezpilotné lietadlo je vyvíjané v rámci koncepcie "verného vedeného". Má pôsobiť spolu

Terén. Čo radí starodávna múdrosť vojenského umenia Sun-Tzu?

0 icon

Slovensko, 22. február 2021 (AM) - Pokračujem 10. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu

Spojené kráľovstvo plánuje "zaútočiť" na ruské a čínske družice

0 icon

Veľká Británia, 24. február 2021 (AM) – Britské vesmírne sily plánujú v prípade vojenského konfliktu vykonávať výcvikové misie na zničenie nepriateľských družíc, informoval denník Daily Express s odvolaním sa na zdroj z britského ministerstva obrany.  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali