Čabraď 19. júla (TASR)
Približne 15 našich a zahraničných dobrovoľníkov bude najbližších desať dní pracovať na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina. Ich pobyt ako workshop v rámci projektu Horúca malta – dedičstvo našich predkov, hradí okrem iných aj Nadačný fondu Telekom prostredníctvom Nadácie Pontis.
“Zhruba polovica dobrovoľníkov bude zo zahraničia. Zúčastnia sa vďaka spolupráci s občianskym združením Inex Slovakia,” povedal TASR Albert Loydl, predseda združenia Rondel, ktoré od roku 2000 pravidelne pracuje na revitalizácii hradu. “Je to historicky prvá takáto spolupráca a dúfame, že nie posledná,” dodal.
V rámci tábora sa dobrovoľníci oboznámia s problematikou záchrany kultúrnej pamiatky, s technológiou murovania vápennou horúcou maltou a prakticky si budú môcť vyskúšať, ako sa murujú kamenné murivá, či ukladajú skládky z nasucho ukladaných kameňov. Podchytením drobných statických porúch, ako sú diery v základoch múrov, prípadne ohrozené klenby okenných otvorov sa zlepší stav pamiatky a predĺži jej existencia a zachovanie pre budúce pokolenia.
Združenie Rondel zorganizovalo tento rok už štyri podobné brigády, vždy sa však konali len počas víkendov. “Toto je prvý rozsiahlejší, keď chceme, aby práce na obnove viac pokročili,” pripomenul Loydl.
Na obnove hradu sa nepodieľa len združenie Rondel, ale aj obec Čabradský Vrbovok. Tento rok získala z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry (MK) SR 8000 eur na zastrešenie tretej vstupnej brány. Projekt má zamedziť vplyvu zrážkovej vody, ktorá negatívne vplývala na klenbu suterénu.
“Objektu významne pomôže, keď sa odvodní a odstránia sa aj nánosy sutín na klenbách. Tie v niektorých miestach dosahujú až trojmetrovú hrúbku,” uviedol Loydl. Zastrešenie na základe práve prebiehajúceho výberu vykoná stavebná firma.
Prvú tohtoročnú brigádu na obnove hradu zorganizovalo združenie Rondel už v marci. Niekoľko dobrovoľníkov skontrolovalo stav hradu po zime, vyťažilo piesok a kameň na murovanie. Ďalšia väčšia brigáda bola koncom apríla. Na nej zrealizovali výmurovky statických porúch technológiou horúcej malty, povypĺňali kaverny v základoch murív a vyšpárovali líca hradieb.
Obec Čabradský Vrbovok získala už vlani na historický výskum a zabezpečenie statiky tretej vstupnej brány z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry (MK) SR 6000 eur. Grant vo výške 5444 eur na obnovu hradu dostalo v roku 2008 z Nadácie VÚB aj združenie Rondel. Podľa predsedu združenia sa im za uplynulé roky podarilo z časti zakonzervovať dochovanú architektúru hradu a zabrániť jej ďalšiemu znehodnoteniu.