42-ročný Kenton Cool vystupoval vo štvrtok ráno na vrchol spolu s britským kolegom 53-ročným Robertom Lucasom s pomocou dvoch šerpov. Dosiahli ho o 10 minút skôr ako Mexičan David Liaño Gonzalez a jeho sprievodca. Pre obidvoch to však nie je prvý výstup na najvyšší štít sveta. Správu potvrdil úradník Gyanendra Shrestha z nepálskeho ministerstva cestovného ruchu: “Stali sa prvými cudzincami, ktorí sa dostali na vrchol Everestu po dvoch rokoch.”
Tieto výstupy teda znamenajú návrat zahraničných horolezeckých expedícií na vrchol Everestu. Predchádzajúce dve sezóny boli totiž neúspešné: v roku 2014 pri masívnej lavíne neďaleko základného tábora pod Everestom zahynulo 16 nepálskych šerpov, čím sa expedícia predčasne ukončila. V apríli 2015 ďalšia lavína vyvolaná ničivým zemetrasením si vyžiadala životy 19 horolezcov vrátane šerpov a pomocníkov v základnom tábore. Uzavretie Everestu bolo ekonomickou ranou pre krajinu, pre ktorú je horolezectvo zdrojom príjmov. Nepálska vláda totiž účtuje horolezcom sumu 11 000 USD za povolenie výstupu na Everest.
Členmi tohtoročnej medzinárodnej expedície boli aj dvaja slovenskí horolezci Vladimír Štrba a Zoltán Pál. Tých však počas výstupu z tábora IV (C4) v utorok ráno zachytila lavína na juhozápadnom svahu Everestu vo nadmorskej výške 7200 metrov. Štyrom šerpom sa podarilo zachrániť ich a preniesť do tábora II (C2), odkiaľ ich v stredu ráno prepravili letecky do nemocnice v Káthmándú. Inak však obaja boli na tom psychicky v pohode.
Styčný dôstojník Shiva Sapkota pre The Himalayan Times povedal, že ich záchrana prebiehala zriedkavým spôsobom počas lezenia.