Podľa Mistríka je mobilná aplikácia, ktorú minulý týždeň predstavil premiér Igor Matovič zatiaľ len technologický prvovýstup. “Všetci by sme mali byť na jej autorov hrdí a nie ich zatracovať?” uviedol Mistrík na Facebooku.
“V celom príbehu možno nájsť znaky veľakrát opakovaného príbehu o Mozartovi a Salierim. Je to o ľuďoch, ktorí na jednej strane svojim umom, odvahou, usilovnosťou a dobrými úmyslami posúvajú svet dopredu, ktorí prekonajú tisíce prekážok, ktorí po sebe niečo užitočné zanechajú a na druhej strane o ľuďoch, ktorí hania, ohovárajú a ostane po nich len vyschnutá mláka nepekných slov.”
Je v tom podľa neho aj kúsok Hviezdoslavovho príbehu slovenského Prometeja, inšpirovaného gréckym tragickým hrdinom Prometeusom, ktorý napriek tomu, že prináša svetlo svojmu ľudu, trpí.
Mistrík v komentári pre portál Aktuality.sk dodal, že kritiku verejnosti smerovanú k autorom mobilnej aplikácie vníma ako “nepekný festival zloby”.
“U nás sa najnovšie vyrojilo nemálo odborníkov z radov držiteľov mobilných telefónov, ktorí dokonale rozumejú procesom vývoja a nasadenia mobilných aplikácií, ľudovo nazývaných appky. Teraz bez irónie, väčšina z nich o tom nemá ani páru, to im ale nebráni šíriť bludy a hystériu internetom a médiami.”
Róbert Mistrík upozornil, že “nie je pravdou” že mobilná aplikácia eKaranténa nefungovala. “Životný cyklus vývoja a nasadenia appiek pozostáva z viacerých krokov, jedným z nich je súhlas dvoch technologických gigantov Google a Apple s umiestnením na ich internetových obchodoch. Len plne funkčná aplikácia sa posiela na schválenie, inak by to nedávalo zmysel. Je na rozhodnutí Apple a Google, či aplikáciu schvália.”
“Obidve firmy dostali minulý rok od EÚ a Francúzka miliardové pokuty za rôzne prehrešky, očakávajú sa tresty aj pre Facebook a Twitter, a tak schvaľovanie appiek podlieha prísnemu posudzovaniu, zvlášť v tak senzitívnej oblasti ako je COVID-19 a v tak vybičovanej atmosfére, aká vládne dnes.”
Vedec Mistrík dodal, že slovenský vývojový tím je v kontakte s odborníkmi v Apple a Google, kde na posudzovaní pracuje napriek víkendu nemálo ľudí, a pretože sa jedná o technologicky unikátny projekt, je slovenská aplikácia pre nich precedensom, preto vraj proces schvaľovania neprebieha tak rýchlo, ako by sme si všetci želali.
“Je to zložitý a rozsiahly softvér, na ktorom pracovala kopa dobrovoľníkov, 5 tímov vývojárov a dve špičkové slovenské softvérové firmy s obrovskými medzinárodnými úspechmi Sygic a Innovatrics, ktoré majú dlhoročné skúsenosti v oblasti GPS a biometrických systémov.”
Vysvetlil, že aplikácia zabezpečuje absolútnu anonymitu a zároveň je schopná overiť, či je na druhej strane konkrétny živý človek a nie len jeho fotografia, musí fungovať pre 20 000 rôznych androidových zariadení. “Využíva trianguláciu, GPS, geofencing, adaptáciu na kolísavý signál, overovanie senzorov a prepojení, šifrovanie a pokračovať by sa dalo do rána.”
“Neposiela informácie o polohe, ale len informácie o porušení karantény. Aplikáciu podrobili prísnej kontrole etickí hackeri a podobná aplikácia v podobnej technologickej vyspelosti na svete asi neexistuje. Žiadne technologické riešenie nie je dokonalé, no všetci do toho vložili srdce a hlavne chceli pomôcť tak ľuďom v karanténe, ako aj hygienikom a tým nám všetkým, aby sme sa mohli vrátiť do normálneho života.”
Blokáda hraníc
V piatok 22. mája v poobedňajších hodinách sa pri slovenskej hranici s Rakúskom začali hromadiť slovenskí občania, ktorí boli ochotní zaobstarať si aj sledovaciu aplikáciu s nádejou, že sa budú môcť vyhnúť povinnej štátnej karanténe.
Smart karanténa sa mala spustiť o 15.00 h. Úrad vlády SR v tejto súvislosti občanov vyzval, aby si pred príchodom na štátnu hranicu overili na webe korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke.
Na hraničnom priechode Berg tak v piatok čakali na spustenie aplikácie skupiny repatriantov, ktorí čakali na avizované spustenie aplikácie umožňujúcej stráviť karanténu v domácej izolácii.
Okrem toho sa spustila blokáda na diaľnici D4 pri Jarovciach, ktorá siahala až po okraj Viedne. V proteste vynikala matka-samoživiteľka, ktorú doma čaká jej 9-ročná dcéra, a ku ktorej sa už týždne nevie dostať. Žalostnú situáciu tejto matky podčiarkovala neoblomnosť policajtov, ktorí jednoducho nemohli povoliť (viac v článku).
Jaroslav Zajac