“Macedónska republika tak má historickú možnosť uzatvoriť 27 rokov trvajúci spor s Gréckou republikou o názov krajiny,” uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s tým, že zásadná väčšina zúčastnených voličov sa v referende vyslovila za členstvo v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii na základe akceptácie dohody medzi Macedónskom a Gréckom.
Dohoda týchto dvoch krajín podľa MZVaEZ otvára cestu k dokončeniu procesu začlenenia Macedónska do Severoatlantickej aliancie na základe pozvania z júlového summitu NATO. Ministerstvo vníma výsledok hlasovania tiež ako výzvu vedeniu krajiny na realizáciu ďalších reforiem v celom spektre oblastí spoločenského a hospodárskeho života, najmä v oblasti právneho štátu. Pokrok v reformách je podľa MZVaEZ dôležitý pre začatie prístupových rozhovorov Európskej únie s Macedónskom v júni 2019.
Význam dohody Macedónska s Gréckom a jej skorej implementácie prostredníctvom dokončenia ústavných zmien prekračuje podľa MZVaEZ rámec bilaterálnych vzťahov medzi týmito dvoma krajinami. “Úspešné dokončenie procesu má potenciál stať sa príkladom toho, že konštruktívnym prístupom a správnym politickým vedením je možné prekonať nezhody vyplývajúce zo zložitej historickej skúsenosti regiónu a sústrediť sa na budúcnosť,” doplnilo MZVaEZ.
Na referende v Macedónsku o zmene názvu krajiny sa v nedeľu zúčastnilo podľa odhadu štátnej volebnej komisie 36,8 percenta registrovaných voličov, z nich 91,3 percenta hlasovalo za a 5,7 percenta proti.
Napriek tomu, že bola účasť na referende len 36,8 percenta všetkých oprávnených voličov, označuje premiér Zoran Zaev referendum za úspech a informoval, že sa budúci týždeň pokúsi získať pre ústavné zmeny potrebnú dvojtretinovú väčšinu v 120-člennom parlamente. Opozícia vníma referendum ako jasné zlyhanie.
Tusk aj Stoltenberg vyzvali politikov v Skopje, aby využili historickú šancu
Dohoda o zmene názvu krajiny uzavretá medzi gréckou a macedónskou vládou vytvorila historickú príležitosť, aby sa Macedónsko pripojilo k transatlantickému a európskemu spoločenstvu ako rovnocenný člen. Uviedli to v pondelok v spoločnom stanovisku predseda Európskej rady Donald Tusk a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.
Uplatnenie tejto dohody podľa nich “môže zmeniť život ľudí v krajine a ich detí k lepšiemu”.
Spoločné stanovisko Tuska a Stoltenberga je reakciou na výsledky nedeľňajšieho konzultačného referenda v Macedónsku. Drvivá väčšina hlasujúcich v ňom podporila plán na ústavné zmeny, ktoré umožnia premenovať krajinu, oficiálne uvádzanú pod názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, na Republika Severné Macedónsko.
“Rozhodovanie o ceste vpred je teraz v rukách politikov v Skopje. Rozhodnutia, ktoré prijmú v najbližších dňoch a týždňoch, určia osud krajiny a jej obyvateľov pre budúce generácie. Chceme ich povzbudiť, aby využili túto historickú príležitosť,” uviedli Tusk a Stoltenberg v spoločnej výzve.
Zmena názvu krajiny znamená, že susedné Grécko už nebude blokovať ambície Skopje stať sa členom EÚ a NATO.