Mimovládka Post Bellum: Aby sa zabránilo extrémizmu, treba už od detstva zlepšiť politickú prácu s obyvateľstvom

Bratislava 23. mája 2019 (HSP/Foto:Facebook-Post Bellum SK / Príbehy 20. storočia)

 

V pondelok sa v Bratislave konala verejná diskusia občianskeho združenia Post Bellum a Kolégia Pamäti národa s názvom „Naša pamäť. Naša zodpovednosť. Eurovoľby 2019“, ktorá bola zamyslením nad kolektívnou európskou pamäťou a jej odkazom pre súčasnosť v kontexte aktuálneho smerovania Európy a nadchádzajúcich volieb

Snímka z diskusie

Diskutujúcimi boli Lydka Piovarcsyová, dcéra pôvodných majiteľov antikvariátu Steiner, ktorá ako dieťa prežila holokaust, Karolína Koščová Stach, politická radkyňa v Európskom parlamente a Pavel Tychtl, programový manažér Generálneho riaditeľstva pre zamestnanosť a sociálne veci v Európskej komisii. Moderátorom večera bol politológ Tomáš Zálešák.

„Táto diskusia nie je predvolebným mítingom, toto je reflexia o idei Európy a o zmysle minulosti, prítomnosti a perspektívach niečoho, čo si dovolím nazvať Európsky projekt,“ povedal na úvod Zálešák. Uviedol, že cieľom by malo byť prekonanie istého odcudzenia, ktoré je tu nielen medzi európskymi inštitúciami a značným množstvom občanov jednotlivých členských štátov, ale aj vo všeobecnosti odcudzenia medzi inštitúciami zastupiteľskej demokracie a ostatnou spoločnosťou. A spýtal sa: „Aký je dôvod tohto odcudzenia?“

Tychtl vyslovil názor, že aj v histórii na tomto území žili rôzne komunity izolovane a nikdy v minulosti sa nepodarilo vytvoriť systém, kde by všetci žili v harmónii, súlade a demokracii. Podľa neho Československo bolo jediným do určitej miery úspešným pokusom, ale nikde v okolitých krajinách niečo podobné nevzniklo. A podľa neho EÚ je podobnou možnosťou.

Zálešák položil otázku: „Súvisia roztvárajúce sa nožnice odcudzenia aj s diskontinuitou historickej pamäti?“ Koščová Stach na to odpovedala, že ona rozlišuje dva druhy spoločenskej apatie: jedna je taká, pri ktorej nedôvera k európskemu projektu prerastie celú spoločnosť, a to sa podľa nej deje napríklad vo Veľkej Británii alebo Českej republike. Druhá druh apatie je volebná apatia, a to je podľa nej prípad Slovenska – ľudia nie že by v projekt EÚ neverili, ale je vo verejnom diskurze zanedbaný. Inými slovami, podľa Koščovej Stach treba viacej politickej práce, aby spoločnosť bola viac proeurópska.

„V roku, keď sme vstupovali do EÚ, to bolo poslednýkrát, keď celá politická trieda venovala silné úsilie európskemu projektu a presviedčaniu ľudí, že je to dobrá vec. A potom sme to zanedbali, odvtedy to berieme už len ako samozrejmosť. Odvtedy naši politici vnímajú EÚ veľmi povrchne, veľmi transakčne – ich vzťah je redukovaný na eurofondy – a nie sú ju schopní vnímať ako mierový projekt, ktorým EÚ je vo svojej podstate predovšetkým,“ uviedla Koščová Stach.

Argumentu o tom, že EÚ je mierový projekt sme sa venovali nedávno, píšeme o tom TU. Iným zavádzajúcim pohľadom je zase prístup: „EÚ je dobrá, lebo nám dáva eurofondy“.

Debata sa dostala k otázke európskej identity. Diskutujúci vyjadrili svoje názory, padlo niekoľko definícií, čo je Európa, vrátane údajnej Bismarckovej „Europa ist Nicht Russland – Európa, to nie je Rusko“. Tu niekde je jedna z hlbokých príčin svetonázorovej odlišnosti medzi principiálne nezmieriteľných názorových táborov, na ktoré je slovenská spoločnosť rozdelená: títo probruselsky naladení občania vnímajú európsku identitu tak, ako je braná na Západe, že ide v skutočnosti o západoeurópsku identitu a k nej sa ešte dáva prílepok „áno, aj vy východoeurópania sem patríte“.

A ešte iná je identita euroúnijná, a tam diskutujúci správne spozorovali závažný problém: ľudia sa cítia byť Slovákmi, Európanmi, ale naozaj im chýba pocit, že sú „euroúnijci“. Padla rečnícka otázka: kto z prítomných plače dojatím, keď vidí na stožiar stúpať vlajku Únie? Prihlásila sa iba Koščová Stach s tým, že ona tie pocity má. Účastníci debaty preto vyjadrili názor, že toto by sa malo v ľuďoch budovať – opäť tu teda ide o politickú prácu, ktorú sme už spomenuli.

A aká je historická pamäť Európanov? Tychtl uviedol, že oproti USA máme aj negatívne historické skúsenosti. Ale reflektujeme ich dostatočne? Zálešák otázku identity EÚ posunul ďalej: „Čo je vlastne EÚ? Štát to nie je, impérium nie je, federácia to nie je… je to niečo v histórii nevídané?“ Koščová Stach zopakovala, že vo svojej podstate to je mierový projekt a jeho cieľ je, aby mladý Európan mohol prežiť život v bezpečí, kvalitne. Nuž, spomeňme si na tieto slová, keď bude reč o dvojakej kvalite potravín, o práci v novodobých otrokárňach, o hypotékach a exekúciách…

Zálešák položil otázku: „Prečo potom veľké percento ľudí tomu všetkému neverí?“ Odpoveď Koščovej Stach asi už tušíte: zanedbala sa práca s ľuďmi, médiá a politici určitú časť populácie „neobslúžili“ ako Európanov, slabo sa buduje európske povedomie…“

A kto môže za to, že ľudia EÚ neveria? No predsa populisti, extrémisti, ktorí vzbudzujú dojem, že im ide o ľudí tam dole. Diskutujúci dospeli k záveru, že je úlohou demokratických strán reflektovať populistov vhodným spôsobom.

Reč prišla aj na Veľkú Britániu a brexit. Bolo povedané, že Británia nie je periférnou krajinou, ale významom je to centrálna krajina európskeho systému spolupráce. Aj tu vidno, že európske krajiny sa delia na centrálne a potom tie vedľajšie, vnímajú to takto dokonca aj samotní šíritelia myšlienky EÚ. Neuvedomujú si však, že tým odhaľujú samotnú esenciu tohto projektu: že skutočnou identitou „euroúnijca“ je neokoloniálna identita elitného Západoeurópana…

Potom prišla na pretras Ukrajina. Koščová Stach uviedla: „Ukrajina je presne ten projekt, ktorý ukázal, ako veľmi príťažlivý projekt EÚ je, a dokázal to až krvou občanov Ukrajiny. To nie je jednosmerná cesta, tam sú rôzne hnutia a záleží na tom, čo s tým ďalej spravíme.“

Zálešák nadhodil myšlienku, ktorá sa objavuje v politologických úvahách: „Často sa hovorí, že EÚ je ,mäkká sila‘ oproti USA, ktoré predstavujú ,tvrdú silu‘.“ Tychtl súhlasí: „EÚ je jedným z najväčších prispievateľov na rozvojovú pomoc, na projekty demokratizácie v tretích krajinách.“ A Zálešák dodal: „EÚ to však môže robiť práve preto, lebo má za chrbtom strýčka Sama s jeho raketami.“ Je to zaujímavá myšlienka: takže podstatou toho, čo tvorí autoritu EÚ je vlastne americká vojenská sila. V tejto vete je možno skrytá odpoveď na väčšinu otázok, ktoré v ten večer v diskusii padli…

Diskusia sa skrútila k otázke občianskej spoločnosti. Zálešák: „Neostala občianska spoločnosť, tá spontánne sa organizujúca, akosi zabudnutá?“ Tychtl sa vrátil k podstate debaty: „Najdôležitejšie je to, čo bolo zdôraznené aj v Nemecku po vojne: politické vzdelávanie. Ľudia by mali byť viac vzdelávaní v tom, čo je demokracia, ale aj konkrétne príbehy z ich miesta bydliska, aby poznali konkrétne príbehy ľudí, ktorí žili v ich lokalite, a čo sa s nimi stalo v časoch vojny.“ Koščová Stach zdôraznila, že to, čo robí z občanov krajín V4 Európanov, je občianska spoločnosť.

A napokon prišla reč na to, kto je nepriateľ demokracie, kto sú vlastne tí extrémisti. Pani Lýdia spomínala, že počas druhej svetovej vojny sa mladým veľmi páčili uniformy, odznaky… a Koščová Stach vysvetlila, že ich lákala potreba pocitu súnáležitosti. Zálešák však napietol, že títo dnešní extrémisti, to je „beztvará komunita zameraná na vzájomné hecovanie primordiálnych pudov“.

Tychtl upozornil na to, čo sa dialo v 30. rokoch, keď nastupoval fašizmus: „Najprv bola zničená celá občianska spoločnosť, zničili sa odbory, nezávislá tlač, na odporcov systému začal byť vyvíjaný silný psychický tlak, aby nenavštevovali určité obchody a podobne.“ Nuž, ale presne toto vidíme teraz! Aká je reeálna váha odborov dnes? Ako sa systém stavia k nezávislým médiám? A skúste sa dnes hlásiť k opačnému názorovému táboru napríklad v práci… A tak sa dá s diskutujúcimi súhlasiť, zdá sa, že fašizmus je opäť tu, klope nám na dvere – ibaže prichádza z úplne inej strany. To slovo si síce ktosi ukradol pre seba, ale nič to nemení na tom, že jeho reálny obsah sa začína napĺňať práve tak ako kedysi.

A znovu a opäť refrén o tom, že jediným riešením je vzdelávanie k občianstvu, politická práca. A na záver otázka: hrozí tu recidíva fašizujúcich hnutí? Pani Lýdia je v tom optimistka, verí v občiansku spoločnosť, že je natoľko silná, že bude vedieť čeliť takýmto javom. Podľa nej existuje viacej metód ako na ľudí už od detstva pôsobiť a vzdelávať ich.

Takže aký je záver debaty? Súdruhovia, treba viacej politickej a ideologickej práce, aby nám tí zlí extrémisti nerozkladali morálku, a potom ten kapitalizmus vybudujeme.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nechať dieťa alebo psa v aute bez dozoru je nezodpovedné a nebezpečné

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavskí policajti v súvislosti s očakávanými horúčavami opätovne upozorňujú, aby ľudia nenechávali svoje deti ani zvieratá v autách bez dozoru. Upozorňujú, že je to nielen nezodpovedné, ale aj životu nebezpečné. Obzvlášť počas týchto horúcich víkendových dní polícia odporúča držať sa hesla "Nezabudni…

Polícia počas medzinárodnej akcie odhalila 26 nelegálne zamestnávaných osôb

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Slovenská polícia počas medzinárodnej akcie zameranej na obchodovanie s ľuďmi na účely pracovného vykorisťovania odhalila pri kontrolách 26 nelegálne zamestnávaných osôb. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti Od 31. mája do 6. júna sa Slovensko zapojilo do celoeurópskych spoločných akčných dni…

V Rusku sa zrútilo lietadlo s parašutistami. Zahynulo 7 ľudí

0 icon

Moskva 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Sedem ľudí zahynulo pri zrútení lietadla vezúceho skupinu parašutistov, ku ktorému došlo v sobotu v ruskej Kemerovskej oblasti. Ďalších 17 osôb utrpelo zranenia, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na záchrannú službu Posádka dvojmotorového lietadla typu L-410 hlásila krátko po štarte z letiska Tanaj…

Colníci vo Veľkých Kapušanoch zadržali dvojicu páchateľov, ktorí sa pokúšali pašovať cigarety

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Colný úrad v Trnave)   Colníci vo Veľkých Kapušanoch (okres Michalovce) zadržali dvojicu páchateľov, ktorí sa pokúšali pašovať cigarety. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance Agnesa Kopernická Mužov zadržali potom , ako zaznamenali zvuk neznámeho lietajúceho objektu v smere…

Pri dopravnej nehode na Zemplínskej Šírave (okres Michalovce) zahynul 47-ročný motocyklista

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Košický kraj)   Pri dopravnej nehode na Zemplínskej Šírave (okres Michalovce) v piatok zahynul 47-ročný motocyklista. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach Motocyklista sa zrazil s osobným autom Kia Rio, ktoré viedol 24-ročný vodič z okresu Michalovce. Ten chcel…

Viedeň zvažuje sprísnenie pandemických opatrení

0 icon

Viedeň 19. júna 2021 (SITA/APA/HSP/Foto:Pixabay)   Hlavné mesto Rakúska vzhľadom na výskyt nového variantu koronavírusu zvažuje sprísnenie pandemických opatrení. V sobotu to pripustil starosta Viedne Michael Ludwig Rozhodnutie podľa neho radnica oznámi v najbližších dňoch. Opatrenia by podľa starostu mohli byť prísnejšie než tie, ktoré platia na celoštátnej úrovni. Väčšinu…

Protestujúci v Mjanmarsku majú vo vlasoch kvety na počesť narodenín Su Ťij

0 icon

Rangún 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fred Dufour, Petr David Josek)   Ľudia protestujúci proti vojenskému prevratu v Mjanmarsku mali v sobotu vo vlasoch kvety pri príležitosti narodenín zosadenej civilnej líderky krajiny Aun Schan Su Ťij, ktorá je stále v domácom väzení a čaká na ďalší súdny proces na budúci týždeň Je…

Hlas-SD má informácie, že všetky nitky manipulovania vyšetrovaní vedú k Igorovi Matovičovi, tvrdí Erik Tomáš

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Členovia strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas – SD) majú informácie, že všetky nitky manipulovania policajných vyšetrovaní veľkých káuz, o ktorom hovorí tajná správa Slovenskej informačnej služby (SIS), vedú k Igorovi Matovičovi (OĽaNO). V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal…

Zaujímavý prieskum agentúry Vox Politico: Súhlasili by Slováci so skúmaním duševného stavu u verejných funkcionárov?

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Facebook-Vox Politico)   Veľmi zaujímavý prieskum sa rozhodla vykonať agentúra Vox Politico. Respondentov oslovili s otázkou, či pokladajú za vhodné, aby úlohu poslanca či verejného funkcionára mohli vykonávať len duševne spôsobilé osoby. Čo sa im podarilo zistiť? Výsledky nie sú až tak prekvapivé, ako by…

Komentované udalosti týždňa: Čaputová chce Slovensko zbaviť suverenity. Lengvarský uvažuje o povinnom očkovaní. Paludov senát vracia Kočnera špecializovanému súdu. Slovenský parlament odmietol zvrátenú správu Matić + udalosti zo sveta

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann, Pavel Neubauer, TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Sputnik-Thierry Charlier)   Prinášame vám komentované top udalosti toho týždňa nielen zo Slovenska Čaputová chce Slovensko zbaviť suverenity Niežeby bolo Slovensko v súčasnosti nejako extra suverénne. Už len vstupom do Európskej únie sme stratili časť svojej suverenity. Mnohé…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Psy sú darom z neba! Presvedč sa s nami...

0 icon

Mať psa znamená, že nikdy z teba nebude gaučový domased. Psy nás povzbudzujú, aby sme sa stýkali s ľuďmi a trávili viac času vonku, aj keď je zlé počasie a všetko, čo by si chcel, je ľahnúť si do postele a nevystrčiť von ani nos. Sú to tiež naši najlepší kamaráti na…

TOP10: Neskutočné architektonické diela

0 icon

Budova, ktorá sa roztápa pred tvojimi očami, dom otočený hore nohami alebo džungľa, ktorá je starostlivo udržiavaná vo vnútri letiska: nejde o zábery zo sci-fi filmu ale o diela, ktoré vytvorila ľudská ruka a fantázia. V skutočnosti všetky tieto architektonické diela naozaj existujú. A je toho ešte viac, pretože schopnosť niektorých talentovaných myslí…

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 4. časť

0 icon

Prinášame záverečný článok z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Nebudeme vás viac napínať, poďme rovno naspäť do deja. Vossa v továrni poznalo niekoľko zamestnancov a tí ho pustili dovnútra. Vyhľadal istých pracovníkov a zistil, že väčšina významných dokumentov je naložená na nákladné auto. Preto zašiel za zodpovedným americkým dôstojníkom a vysvetlil mu, že…

Záhada nacistických pokladov: Presťahovanie rezerv. 3. časť

0 icon

Správa, že Američania uchmatli nacistické rezervy ríšskej banky v Merkerse, nacistickými pohlavármi riadne otriasla. Prezident banky Walther Frank naliehavo požiadal Hitlera, aby dal zvyšné rezervy previezť z Berlína niekam inam. Ruské vojsko neustále postupovalo, a tak Nemci nemali na záchranu ostávajúcich prostriedkov čas nazvyš. Pokračujeme treťou časťou série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov.…

Vo svete IT

Xiaomi pre niektoré smartfóny pridáva užitočnú novinku do MIUI: Je dostupná i pre vás?

0 icon

I keď je Xiaomi mladou inovatívnou spoločnosťou, predsa nájdeme nejaké funkcie, ktoré nám spoločnosť za svoje roky pôsobnosti neponúkla. Jednou z nich je i indikátor zdravia batérie, ktorý bol doteraz pýchou amerických iPhonov. Portál Gizmochina.com nás však teraz informuje, že do MIUI sa práve teraz pomaly dostáva funkcia, ktorá bude…

Microsoft prakticky potvrdil príchod Windowsu 11, ktorý je už na spadnutie

0 icon

Veľká aktualizácia Windowsu 10, ktorá je predo dvermi, zapĺňa plátky čoraz väčšieho množstva médií. Dôvodom je, že pôvodne sa očakávala „len“ väčšia aktualizácia operačného systému. Nakoniec to však vyzerá tak, že Microsoft predstaví ďalšiu veľkú verziu Windowsu s poradovým číslom 11. Prvé úvahy, ktoré naznačovali tento krok sa objavili potom,…

Záujem o 5G smartfóny skokovo rastie! Analytici hovoria o odhadoch predajov 5G telefónov v tomto roku. Číslo vás prekvapí!

0 icon

Trh so smartfónmi v tomto roku rastie najrýchlejšie od roku 2015. Analytici z IDC nedávno prišli s analýzou, ktorá hovorí, že v tomto roku bude predaných 1,38-miliardy smartfónov. To predstavuje medziročný rast predajov smartfónov na úrovni takmer 8%. Najnovšie Strategy Analytics sa pozreli na predaje 5G smartfónov, kde analyzovali nielen predaje 5G zariadení…

Toto sú najväčšie hrozby, ktoré číhajú na Android používateľov. S mnohými sa stretávame každý deň!

0 icon

Malware, vírusy, či iný škodlivý software je niečo, čomu sa všetci z nás chcú vyhnúť veľkým oblúkom. Nie je to však vždy možné. Napríklad nedávno sme vás upozorňovali o malwari TeaBot, ktorý sa schováva za logami známych spoločností, či iného populárneho softwaru. V našich končinách sa schovával za logom známej…

Opäť desiatky platených aplikácií a hier stiahnete z Google Play dočasne zadarmo! Ktoré si vyberiete?!

0 icon

Tak ako ste u nás zvyknutí, tak vám opäť prinášame nádielku softwaru z obchodu Google Play, za ktorý by ste za normálnych okolností museli platiť, avšak aktuálne je dostupný zadarmo. Nižšie na zozname nájdete 15 aplikácií, z ktorých vám extra do pozornosti dávame iEncrypto a ProShot. V prvom prípade ide…

Armádny Magazín

Turecko chce v Azerbajdžane vojenskú základňu. Lavrov rázne odpovedal

0 icon

Turecko, 19. júna 2021 (AM) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil možnosť otvorenia vojenskej základne na území Azerbajdžanu, informuje NTV. Bolo by to možné v rámci rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami, čo bolo potvrdené podpísaním príslušného dokumentu v Šuši. „Nešlo by to nad rámec ustanov

Izraelský vojenský expert Kedmi: Analýza stretnutia prezidentov v Ženeve a čo možno očakávať v budúcnosti

0 icon

Izrael, 18. júna 2021 (AM) – Samit sa skončil. Ženeva sa ochladzuje za silným prílivom významných politických osobností a odborníkov a rôznych veľvyslancov. Bolo to zaujímavé. Bolo to realistické a vôbec nie také, aké mnohí očakávali.   Liberáli a Ukrajinci bezpochyby zažívajú tragédiu, čo je celkom pochopiteľné. Pretože ako zaobch

USA ukázali útok ničiteľa raketových systémov ​​S-400 na nepriateľskom ostrove. video

0 icon

USA, 19. júna 2021 (AM) – Americká armáda ukázala video, ktoré ukazuje, ako sa bude používať raketa Precision Strike Missile (PrSM), ktorá sa považuje za potenciálneho ničiteľa ruských PVO systémov vrátane S-400. Podľa scenára sa zbrane použili na fiktívnom ostrove obsadenom nepriateľom.   Video ukazuje, ako na ostrov najskôr zosadnú tra

Irán náhle otočil svoje vojnové lode k pobrežiu Izraela. Hrozí ďalšia ofenzíva v Gaze?

0 icon

Irán, 19. júna 2021 (AM) – Skupina iránskych vojnových lodí nachádzajúcich sa v Atlantickom oceáne nečakane zmenila smer a smeruje do Stredozemného mora. Podľa sýrskych informačných zdrojov môžu iránske lode demonštrovať Izraelu svoju prítomnosť v blízkosti izraelských hraníc, pravdepodobne môžu vplávať aj do sýrskych prístavov.   Je pozoruhodné,

Alexander Rogers: FED privádza Američanov do nového poddanstva. Skončí to ako pražské defenestrácie?

0 icon

USA, 19. júna 2021 (AM) – Existuje čoraz viac informácií o tom, čo sa deje na trhu rezidenčných nehnuteľností v Spojených štátoch. A je príznačné, že sa to rovnako nepáči pravicovým konzervatívcom z radov Trumpových podporovateľov aj ľavému krídlu Demokratickej strany.   Najväčší svetový investičný fond „Black Rock“ (Black Rock), ktorý…

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali