Medzinárodné komentáre vykresľujú Ukrajinu, že sa od protestov Euromajdanu v roku 2013 sotva zmenila, ale Mikloš tvrdí, že odvtedy dosiahla oveľa viac ako predtým za 20 rokov a “prvýkrát vo svojej nedávnej histórii sa mení z korupčného, nefunkčného, oligarchického systému na fungujúce, liberálne a demokratické trhové hospodárstvo”, v čom treba naďalej pokračovať.
Vláda ukrajinských premiérov Arsenija Jacenjuka a Vladimira Hrojsmana dosiahla podľa Mikloša najväčšie úspechy práve v hospodárskych reformách: verejné financie sa stabilizovali, inflácia sa znížila a výmenné kurzy sú stabilnejšie.
Mikloš aj konkrétne vysvetľuje, čo sa zmenilo:
1. Pred tromi rokmi ceny plynu pre súkromné domácnosti na Ukrajine vďaka štátnym dotáciám predstavovali 12% skutočnej trhovej ceny. Dobre prepojení oligarchovia a podnikatelia ukradli ročne miliardy zo štátnej pokladnice tým, že vo veľkom nakúpili dotovaný plyn a následne ho predávali alebo vyvážali za skutočné trhové ceny. To skončilo v roku 2016, kedy sa ceny energie zvýšili na trhové úrovne.
2. Pred uskutočnením reforiem mnohé súkromné banky slúžili ako “bankomaty” na naplnenie si vreciek ich majiteľov, ktorí si v nich uložené peniaze vzali a potom ich poskytli veriteľom so “špeciálnym spojením”, ktorí ale nikdy nemali v úmysle vrátiť svoje úvery banke. Namiesto toho mali byť vklady sporiteľov zaručené verejnými peniazmi. Všetky takéto banky sa zatvorili (bolo ich až 80 z celkového počtu 180) a najväčšia súkromná banka bola znárodnená kvôli jej systematickému významu, že bola “príliš veľká na to, aby skončila”.
3. Zavedenie samostatného automatizovaného elektronického registra o vrátení DPH nahradilo starý, neefektívny a skorumpovaný systém individuálnych žiadostí o vrátenie DPH.
Mikloš pripomína, že chýba len reforma štátnych podnikov, ktorých je na Ukrajine približne 3,5-tisíc. Sú najväčším zdrojom korupcie, politického klientelizmu a plytvania peniazmi. V januári 2018 parlamente konečne schválil privatizačný zákon a odvtedy sa postupne privatizujú.
Vytvorený Národný úrad pre boj proti korupcii (NABU), špeciálny prokurátor (SAPO) a Národný úrad pre potláčanie korupcie (NAPC) tiež zaznamenali výrazný pokrok. Podľa Mikloša však musia byť politicky posilnené, aby boli chránené pred útokmi. Parlament prijal aj dlho očakávaný zákon o vzniku protikorupčného súdu, ktorým sa konečne položila aj “posledná chýbajúca časť mozaiky”.