“Hoci absurdné, neopodstatnené obvinenia na adresu Ruska, ktoré uvádza Centrum pre euroatlantické štúdie nie sú vzácnosťou, je prekvapujúce, ako skreslené môže byť vnímanie reality v prípade ,expertov ‘, ktorí našli ,ruskú stopu’ v organizovaní nepokojov v Srbsku,” napísal diplomat.
Иако истицање од стране CEAS апсурдних, неоснованих оптужби на рачун Русије није реткост, зачуђује то колико изопачена може да буде перцепција реалности код „стручњака“ који су пронашли „руски траг“ у организацији нереда у Србији. 1/3
.— Александр Боцан-Харченко (@ABocanHarcenko) July 9, 2020
Vyhlásil za veľmi smutnú tú skutočnosť, že “organizácia, ktorá tvrdí, že je výskumným strediskom”, pôsobí ako “podnecovateľ propagandy tzv. ruskej hrozby a šírenie primitívnych rusofóbnych klišé”.
Diplomat tiež vyjadril poľutovanie v súvislosti s tým, že niektoré srbské médiá obvinenia prevzali.
Centrum pre euroatlantické štúdie tvrdilo, že protestujúci sú “proruskí aktivisti” a protesty boli načasované tak, aby sa časovo zhodovali s rokovaním srbských orgánov s vedením Kosova, pričom ich cieľom bolo zmarenie tohto rokovania.
Na samotnom ministerstve zahraničia boli správy o “ruskej stope” v nepokojoch v Belehrade označené za “podradnú objednávku”. Podľa zástupcov ministerstva zahraničných vecí sú takéto vyhlásenia prijímané preto, aby vrhli tieň na rusko-srbské partnerstvo.
“Autori tohto materiálu sa zjavne snažia sledovať líniu známych konšpiračných stereotypov svojich sponzorov, ktorí, ako sa zdá, vidia všade ,ruku Moskvy ‘,” uvádza sa v komentári ministerstva.
Diplomati uviedli, že počítajú so skorým koncom násilia a obnovením verejného poriadku v Srbsku.
Nepokoje v Srbsku
Protestné akcie v Srbsku začali 7. júla. Ľudia nespokojní s epidemiologickou situáciou v republike a s akciami úradov v boji proti koronavírusu prišli k parlamentnej budove v Belehrade hneď potom, čo prezident Aleksandar Vučić oznámil zákaz vychádzania od piatku do pondelka kvôli rastu počtu nakazených SARS-CoV-2.
Začali strety s políciou, v ktorých utrpelo zranenia asi 43 policajtov, bolo spálených päť služobných áut. Zranenia utrpelo tiež viac než 20 občanov, zadržaných bolo 24 demonštrantov.
Demonštrácie pokračovali v stredu. Protestujúci zaútočili na kancelárie vládnucej Srbskej pokrokovej strany a na novinárov. Žiadali poskytnutie presných dát o obetiach Covidu-19 a nadávali na redakčnú politiku národného rozhlasu a televízie, ktoré podľa ich názoru neobjektívne informujú o akciách opozície. Protestné akcie sa konali aj v iných srbských mestách.
Vučić nazval nočné nepokoje v hlavnom meste najhrubším politickým násilím za niekoľko posledných rokov a poukázal na účasť ultrapravicových extrémistov, kriminálnikov a tajných služieb susedných krajín. Škody spôsobené mestu v prvý deň boli odhadnuté na 127 tisíc eur.
Potom čo ľudia vyšli do ulíc, premiérka Ana Brnabićová vyhlásila, že úrady krajiny odmietli myšlienku vyhlásiť policajnú hodinu. V dôsledku toho bude zakázané, aby sa v srbskom hlavnom meste zhromažďovali skupiny zložené z viac ako desiatich ľudí.
Protesty sa však včera obnovili. Protestujúci sa zišli znovu v Belehrade, Novom Sade, Nise, Subotiči, Čačci a Kragujevaci.