Bratislava 29. septembra 2023 (HSP/Facebook/Ta3/Expres/Foto:Facebook)
Stránka Nezavadzaj upozorňuje na absurdné tvrdenia médií ohľadom toho, kto na Slovensku pácha najviac trestných činov
Podľa Nezavadzaj majú moderátori ako Branislav Závodský z rádia Express, alebo Denis Dufala z Ta3, problémy so základnou matematickou štatistikou a tak dochádzajú k nezmyselným výsledkom.
Zavádzajúce údaje
Dufala napríklad 16. septembra publikoval na na Ta3 článok s názvom “Kto na Slovensku pácha najviac trestných činov? Cudzinci tvoria len zlomok kriminality.“
V článku ukazuje grafy na základe dát Ministerstva vnútra, ktoré zobrazujú absolútne čísla trestných činov za skupiny Slovákov (v skutočnosti občanov SR) a cudzincov (v skutočnosti niekoho kto nie je občan SR). Základný nedostatok článku spočíva v tom, že ak chceme porovnať nejaké skupiny z hľadiska frekvencie nejakého javu, musíme to robiť v pomere veľkostí daných skupín. Čiže nie je podstatná absolútna, ale relatívna početnosť.
Napr. v rámci ekonomickej kriminality za obdobie 1. 1. až 31. 7. 2023 sa trestných činov v rozsahu 3741 dopustili občania SR a v 211 prípadoch cudzinci.
Aby sme však mohli povedať, ktorá skupina pácha trestné činy častejšie, potrebujeme poznať počet občanov SR a počet cudzincov na území SR.
Napríklad počet cudzincov s povolením na pobyt na Slovensku v decembri 2022 bol 278 595, čo tvorilo 5,13 % z celkovej populácie Slovenska.
Na celkovom počte 3952 ekonomických trestných činov sa podľa toho cudzinci podieľali v 5,34 % prípadov, čiže nie zlomkom oproti slovenským občanom, ale dokonca častejšie. Samozrejme, celkový počet cudzincov na Slovensku môže byť vyšší, ale ťažko by sme dospeli k záveru, že cudzinci páchajú iba zlomok kriminality.
V Dufalovom článku úplne absentuje uvažovanie o relatívnej početnosti, čo je z hľadiska metodiky vážnou chybou, a tak prichádza k absurdným záverom.
Publikovanie takéhoto článku svedčí aj o zlyhaní editorov daného média.
Dufala sa tiež odvoláva na vyjadrenie polície, ktoré zjednodušuje, a s ktorým ani nijako nepolemizuje.
Vyhlasuje: “Z nedávnych vyjadrení polície tiež vyplýva, že migranti, ktorý cez Slovensko cestujú do cieľových krajín nespôsobili doposiaľ žiaden trestný čin ani priestupok.“
Čo nevidíme, to nás nepáli
Podobne Martin Šálek zo SITA uvádza na margo vyjadrení polície podobne zjednodušený nadpis svojho článku: “Nelegálni migranti sa na Slovensku nedopustili ani priestupku a nechcú tu zostať, reaguje polícia na všeobecný rozruch.“ Problém týchto zjednodušených tvrdení je, že nikto nevie povedať, či nejaká skupina nepácha trestnú činnosť, keďže dané trestné činy môžu unikať pozornosti polície.
V článku Šáleka nachádzame aj presnejšie formulované stanovisko Prezídia PZ, ktoré uvádza: „Policajný zbor doteraz nezaznamenal žiadny trestný čin alebo priestupok, ktorého by sa migranti na našom území dopustili.“ Toto však svedčí viac o nečinnosti alebo benevolencii polície a je náležité k takému stanovisku kriticky pristúpiť.
Je prakticky nemožné, aby v rámci migrujúcej masy nedochádzalo u jednotlivcov k tomu, že si občas odtrhnú ovocie z cudzej záhrady, že občas prejdú cez cudzí pozemok, že občas niečo zahodia, alebo nechajú na zemi, že nie vždy idú po cestách v súlade so zákonom o cestnej premávke vrátane používania reflexných prvkov atď.
To sú všetko rôzne priestupky, ktorých sa nekontrolovaná a neorganizovaná migrujúca masa prirodzene dopúšťa.
Povedia čo sa im hodí
Obdobného prešľapu s absenciou uvažovania o relatívnej početnosti sa dopustil Branislav Závodský (Rádio Expres) v rámci predvolebných debát.
Závodský v jednej z nich tvrdí: “Ja vás nechcem poučovať, ale predstavte si, že sú to napr. v Spojených štátoch amerických bieli a ešte k tomu aj heterosexuálni muži. Predstavte si, že napr. v roku 2019 podľa ich oficiálnych štatistík, ktoré tam teda vedú, až 70 % zatknutých ľudí bolo belochov, 26 % bolo černochov, 4 % boli iné rasy. Čiže čo tým chcete vlastne dokázať?“
Závodský sa zrejme odvoláva na štatistiku FBI, ktorá uvádza podobné čísla ako on.
Dopúšťa sa však rovnakej chyby ako Dufala.
Ignoruje pomery v populácii. V roku 2019 tvorili v USA černosi 12,5 %. Čiže, ak ich bolo 26,6 % zatknutých, tak je zjavné, že sú zatýkaní viac ako dvakrát častejšie, než by bolo primerané vzhľadom na ich zastúpenie v populácii.
Vykazovanie “bielych“ je v USA tiež trochu špecifické. Štatistiky totiž zvyknú oddeľovať bielych európskeho pôvodu a bielych hispánskeho či latinskoamerického pôvodu.
Robí to aj spomínaná štatistika FBI pri zatknutiach, keď uvádza, že pri tých zatknutých, kde bola uvedená etnicita, 19,1 % bolo hispánskeho alebo latinskoamerického pôvodu.
Čiže bieli európskeho pôvodu tvorili zhruba 50 % zo zatknutých, pričom v roku 2019 ich podiel v populácii USA bol 60 %.
Najvzornejšie z daných skupín vychádzajú Aziati, ktorí tvorili 5,8 % populácie USA a v spomínanej štatistike zatknutých nie sú špecificky spomínaní, resp. tvoria časť neurčitej skupiny vo veľkosti 4 %.
Je vcelku prekvapivé a mierne znepokojivé, že niektorí novinári nemajú zvládnuté uvažovanie o relatívnej početnosti, ktoré je súčasťou matematickej štatistiky vyučovanej na základných školách.