Podľa Zdechovského jeho tím narazil na prípady úplne náhodou počas zhromažďovania podkladov pre rezolúciu proti Nórsku. Pre Aktuálně.cz europoslanec povedal, že jedna matka uviedla, že jej susedka je Češka a boli jej odobraté deti. Na ďalšiu Češku podľa jeho slov upozornila samotná Michaláková. „Ďalšie dieťa nám potom nahlásila jedna švédska matka,“ dodal Zdechovský.
Ani o jednom prípade sa nevedelo, pretože matky radšej mlčali a v tichosti dúfali, že im úrady deti vrátia. Z tohto dôvodu preto nechcú, aby boli zverejnené ďalšie podrobnosti.
Medializovaným prípadom Michalákovej sa už zaoberala aj česká Snemovňa
České ministerstvo podľa informácií českého portálu o konkrétnych prípadoch nevie. Zároveň však nevylúčilo, že k ďalšiemu odobratiu detí mohlo dôjsť. Podľa hovorkyne rezortu Michaely Lagronovej najprv problematiku odoberania detí rieši Úrad pre medzinárodnú ochranu detí. Ministerstvo zahraničných vecí vstupuje až v čase, keď na neho obrátia rodičia.
Samotný europoslanec, ktorý sa v prípade takzvaných nórskych detí angažuje, sa chcel zúčastniť jednania s nórskou službou. Barnevernet však podľa Aktuálně.cz termín opakovane odložil.
Medializovaným prípadom Michalákovej sa už zaoberala aj česká Snemovňa. Dolná komora nariadila vláde, aby okamžite jednala s nórskou stranou, a aby kabinet a prezident iniciovali aj jednania týkajúce sa medzištátnej zmluvy o ochrane detí. Na základe uznesenia by mal český premiér Bohuslav Sobotka najneskôr od polovice februára poslancov informovať o tom, aké opatrenia kabinet uskutočnil.
Prípad Evy Michalákovej
Prípad odobratia dvoch synov matke Eve Michalákovaj sa začal na podnet učiteliek materskej školy. Napriek tomu, že to v nórskej škôlke všetci vedeli, že jednému zo synov diagnostikovali reflux a nariadili diétu, lekárske odporúčania nielenže nedodržiavali, ale udali oboch manželov pre podozrenie z pohlavného zneužívania. Tomu predchádzali opakované sťažnosti pani Michalákovej na nedostatočnú starostlivosť v škôlke a prehliadanie šikanovania mladšieho Dávida zo strany spolužiakov, uvádza sa v petícii, ktorá bola zahájená s cieľom dosiahnuť návrat synov ich matke.
Na odporúčania nórskeho sociálneho úradu sa Michaláková s manželom rozviedla, v nádeji, že jej deti vrátia. Zároveň sa pôvodné udanie nepotvrdilo a polícia prípad odložila. Počas skúmania úradu, vypovedali policajti v prospech rodičov. To však nepomohlo. Petícia tiež upozorňuje, že v prípade došlo k niekoľkým procesným chybám, vrátane toho, že Češka mala k dispozícii len tlmočníka z nórštiny do poľštiny.
Nórsky sociálny systém kritizuje nielen Česká republika, ale aj Poľsko či Rusko. Podľa vyjadrení Evy Fruhwirtovej z kancelárie europoslanca Zdechovského sa v poslednom období pridali ku kritike aj Litva, Lotyšsko a Estónsko.
ru