Malá agentúra, ktorá celý svet drží pod krkom

Malá agentúra, ktorá celý svet drží pod krkom

Washington 17. marca 2027 (HSP/myslpolska/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)

 

USA vedú vo svete tvrdú hospodársku vojnu a ako hlavnú zbraň používajú sankcie, píše Andrzej Szczęśniak pre Myśl Polska. Washington si vyberá obete a potom sa ich ujme špeciálna agentúra, ktorá vypracuje konkrétne opatrenia. Práve tu sa nachádza ústredie globálnej hospodárskej vojny

Senát Kongresu USA schválil balík pomoci Ukrajine, Izraelu a Taiwanu
Na snímke vysvietená budova amerického Kapitolu vo Washingtone

Už dva roky prebieha ostrá hospodárska vojna medzi Amerikou a Ruskom. Tento front globálneho stretu mocností je čoraz významnejší, pretože na obzore už možno badať konflikt s Čínou. Pozrime sa na to, čo predstavuje operačný štáb tejto vojny. Je to malá agentúra s veľkým poslaním.

Reklama

O sankciách a ich účinku som písal už skôr (…), teraz sa venujme organizácii, ktorá vedie túto hospodársku vojnu s celým svetom. Posledné dva roky sa realizuje mimoriadne agresívnym štýlom – Spojené štáty a ich spojenci skutočne napínajú svaly. Počet ľudí a podnikov, na ktoré sa vzťahujú sankcie, dosiahol rekordný počet.

A to všetko sa riadi z malého úradu v rámci štruktúry amerického ministerstva financií na Pennsylvania Avenue vo Washingtone. Je to OFAC, celý názov: Úrad pre kontrolu zahraničných aktív. Je to malá, nenápadná agentúra s mimoriadne dôležitým politickým poslaním, ktorá zamestnáva len 200 ľudí s ročným rozpočtom vyše 30 miliónov dolárov. To nie je veľa peňazí. Medzitým tento úrad drží celý svet pod krkom, bankrotuje podniky, okráda konkurentov a nepriateľov Ameriky o ich majetok. Jedným z jeho hlavných nástrojov sú sankcie.

Reklama

OFAC spravuje hospodárske sankcie Spojených štátov pod zámienkou boja proti pašerákom, obchodníkom s drogami a teroristom. V oficiálnych dokumentoch americkej vlády sa však výslovne uvádza, že OFAC podporuje ciele zahraničnej politiky, ekonomiky a národnej bezpečnosti. Tento úrad má jedinečné možnosti, ako odstaviť akéhokoľvek účastníka hospodárskeho obehu od dolára – dominantnej meny finančných transakcií a medzinárodného obchodu.

OFAC používa rôzne formy sankcií. Úrad je mimoriadne nekompromisný voči nepriateľom Ameriky, ako sú Irán, Kuba, Severná Kórea a Sýria. Práve na tieto krajiny sa vzťahujú “komplexné sankcie”, ktoré sú v podstate embargom. Nedávno sa k nim pridala ťažká váha, Rusko, hoci zatiaľ sa sankcie zameriavajú najmä na Krym. Úrad sa zameriava aj na niekoľko ďalších krajín, ako sú Bielorusko, Mjanmarsko, Líbya alebo Venezuela. Dnes sa na obzore objavuje bojovník superťažkej váhy – Čína, ktorá je čoraz častejšie terčom hospodárskych a finančných reštrikcií, obmedzení, represií, zákazov, reštriktívnych opatrení a prekážok všetkého druhu. Úplné obchodné embargo znamená absolútny zákaz obchodu a zmrazenie aktív, čím obeť sankcií stráca kontrolu nad svojimi peniazmi a majetkom a je zbavená všetkého majetku. Má tiež zakázaný vstup do Spojených štátov.

Hlavným nástrojom na rokovania so zvyškom sveta sú zoznamy. Hlavný z nich sa nazýva “zoznam SDN” (Specially Designated Nationals and Blocked Persons – špeciálne označené osoby a blokované osoby). Obete sú, samozrejme, “určené” americkými orgánmi. Mohol by sa nazývať “čierny zoznam”, ale ešte lepšie “morový zoznam”. Pred konfliktom s Ruskom obsahoval približne 10 000 osôb, podnikov a inštitúcií. Počas prezidentovania Joea Bidena pribudlo na tieto zoznamy viac ako 5 500 nových ľudí. Tým, ktorí sa na nich nachádzajú, sa treba vyhýbať, sú to vyvrheli moderného podnikateľského sveta. Nemali by s nimi obchodovať ani jednotlivci, ani spoločnosti, ktoré majú niečo spoločné so Spojenými štátmi.

V porovnaní s vojenskými výdavkami je táto inštitúcia pre americký rozpočet veľmi lacná. Celý rozpočet Oddelenia pre boj proti terorizmu a finančné spravodajstvo (TFI – štruktúra, ktorej OFAC podlieha) je 244 miliónov dolárov. Zároveň pomerne rýchlo rastie: v roku 2018 bol rozpočet 122 miliónov dolárov. Len malý zlomok týchto peňazí ide na udržiavanie OFAC.

Ekonomický úder sankcií je delikátna a zložitá operácia. Podieľa sa na nej mnoho vládnych agentúr vrátane Bieleho domu, ministerstva zahraničných vecí, spravodlivosti, ministerstva financií a spravodajských agentúr. OFAC je pritom “hlavným nervovým centrom” týchto operácií. Jeho zamestnanci sa presúvajú z jedného frontu hospodárskej vojny na druhý – zo Severnej Kórey na iránsku časť a odtiaľ na široký ruský front. To si vyžaduje príslušnú odbornosť, skúsenosti a efektívnosť.

Reklama

Všetci zamestnanci musia mať bezpečnostnú previerku, takže je nepravdepodobné, že by sa tam dostal náhodný človek. Hospodárska vojna, ako každá iná vojna, si vyžaduje disciplínu a maximálnu lojalitu. Okrem toho nikto z týchto dvesto zamestnancov nie je stranícky nominant. Je to príliš vážna záležitosť na to, aby sme ju zverili nejakým nekompetentným bratrancom politikov.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:52

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zablahoželal novému prezidentovi Čadu Mahamatovi Débymu Itnovi k minulotýždňovému volebnému víťazstvu.

16:44

Kniha memoárov bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyjde koncom novembra, teda takmer tri roky po skončení jej 16-ročného pôsobenia na čele jednej z najväčších európskych mocností, uviedlo v pondelok vydavateľstvo Kiepenheuer & Witsch.

16:38

Banky v Európskej únii (EÚ) od začiatku vojny na Ukrajine znížili svoju expozíciu voči Rusku o viac ako polovicu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na v pondelok zverejnené vyjadrenie Európskej centrálnej banky (ECB).

16:26

Izraelské veľvyslanectvo pri Svätej Stolici vyjadrilo v pondelok protest v súvislosti s vyhlásením nositeľky Nobelovej ceny za mier, ktorá vo svojom príhovore na podujatí vo Vatikáne obvinila Izrael z genocídy páchanej na Palestínčanoch v Pásme Gazy.

16:23

Eurokomisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreirová v pondelok potvrdila, že sa zúčastní na utorkovom stretnutí o budúcnosti kohéznej politiky EÚ, ktoré pripravilo české predsedníctvo Vyšehradskej štvorky (V4).

16:09

Pre bombovú hrozbu evakuovali v pondelok v Maďarsku celkovo sedem škôl, a to v Budapešti, ale aj mestách Segedín, Szombathely, Nyíregyháza a v obci Kulcs. Podľa servera hang.hu prišli vyhrážky prostredníctvom e-mailu a v prípade Nyíregyházy telefonicky.

16:08

Bývalý kazašský minister hospodárstva Kuandyk Bišimbajev bol v pondelok súdom v Astane odsúdený na 24 rokov väzenia za vraždu svojej manželky Saltanat Nukenovovej.

16:07

Doterajšia intenzívna ekonomická spolupráca medzi Slovenskom a Južnou Kóreou vytvára priestor na hľadanie ďalších oblastí, v ktorých by sa vedeli slovenské firmy presadiť v tejto ázijskej krajine. Rovnako je to príležitosť na lákanie nových kórejských firiem na Slovensko. Uviedol to v pondelok v Soule štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Rastislav Chovanec, ktorý je súčasťou delegácie na pracovnej ceste ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára.

16:07

V Česku zomreli ďalší dvaja pacienti nakazení čiernym kašľom. Išlo o 83-ročného muža a 79-ročnú ženu, obaja mali ďalšie chronické ochorenia. Celkom sa v ČR od začiatku roka nakazilo čiernym kašľom takmer 13.500 ľudí. V pondelok to uviedla hovorkyňa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke polárna žiara nad Žilinou - pohľad od Višňového

Autor: Miroslav Broz

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Viktor Pondělík

Pavel Jacz

Miro Majerník

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali