Ukrajinci sú pobúrení. Bulharsko zakázalo a Maďarsko rozšírilo zoznam zakázaných produktov. Obmedzenia pripravuje aj Európska komisia

Ukrajinci sú pobúrení. Bulharsko zakázalo a Maďarsko rozšírilo zoznam zakázaných produktov. Obmedzenia pripravuje aj Európska komisia

Budapešť  19. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Maďarsko rozširuje zoznam poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, ktorých dovoz je zakázaný, a pridáva olej, mäso, med a múku. Spolu 25 poľnohospodárskych výrobkov a obilnín, informovali maďarské médiá s odvolaním sa na nariadenie ministerstva poľnohospodárstva zverejnené v utorok večer

hovadzie maso
Ilustračné foto

Tieto obmedzenia budú platiť do 30. júna. Opatrenia sa vysvetľujú ako ochrana maďarských poľnohospodárov a spotrebiteľov.

Reklama

Tranzit uvedeného tovaru nie je zakázaný. Prepravcom, ktorí porušia pravidlá, hrozia pokuty alebo konfiškácia nákladu.

Pripomíname, že Bulharsko dnes zaviedlo zákaz dovozu potravín z Ukrajiny s výnimkou tranzitu.

Reklama

V uplynulých dňoch zakázali dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov Poľsko, Maďarsko a Slovensko, zatiaľ čo v Rumunsku sa objavili výzvy, aby tak urobili.

 

Európska komisia pripravuje obmedzenia aj odškdnenie

Európska komisia pripravuje obmedzenia dovozu ukrajinských potravín v celej EÚ a odškodnenie pre postihnutých východoeurópskych poľnohospodárov, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na úradníka EK.

Stalo sa tak v čase, keď viaceré východoeurópske krajiny pozastavili dovoz ukrajinských potravín.

Európska komisia zvažuje “preventívne opatrenia” pre niekoľko kategórií obilnín a olejnín – predovšetkým pšenice, kukurice, slnečnice a repky.

Reklama

Kompenzácie pre postihnutých východoeurópskych poľnohospodárov budú predstavovať približne 100 miliónov eur.

O podrobnostiach sa bude rokovať na dnešnom stretnutí európskeho komisára pre obchod Valdisa Dombrovskisa s ministrami Bulharska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Poľska za účasti príslušných predstaviteľov Ukrajiny.

 

Ukrajinskí poľnohospodári a prepravcovia sú pobúrení

“Kamióny stoja v EÚ už dva až tri týždne a tovar nikto neprijíma”

Ukrajinské noviny Strana sa rozprávali s ukrajinskými špeditérmi a farmármi, ktorí sa stali rukojemníkmi nedávneho zákazu dovozu poľnohospodárskych výrobkov v niektorých krajinách EÚ. A hovoria, že ich problémy sa začali ešte pred oficiálnym zavedením zákazu.

Reklama

Úradujúci bulharský premiér Galab Donev dnes uviedol, že Bulharsko zavádza zákaz dovozu potravín z Ukrajiny s výnimkou tranzitu. Už predtým sa začal uplatňovať zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov do Poľska, Maďarska a na Slovensko, čo viedlo k obrovským radom na hraniciach Ukrajiny s EÚ, ako aj k zablokovaniu obrovského počtu kamiónov priamo v európskych krajinách.

Podľa nákladných dopravcov ukrajinské poľnohospodárske výrobky neboli v Bulharsku preclené už viac ako 3 týždne a nikto nevysvetlil dôvody.

“Máme tri kamióny, v každom z nich je 22 ton obilia. Kamióny stoja v Bulharsku už tretí týždeň a nikto nás nepúšťa. A takých dopravcov ako my sú tu stovky,” hovorí Vadim Trochimov, šéf prepravnej spoločnosti.

Podľa dopravcu jeho kamióny prišli do Bulharska 30. marca, obilie bolo dodané a podľa zmluvy sa malo vyložiť v ten istý deň, ale kamióny zatiaľ nikto nevyložil.

“Problém je v tom, že autá nikto ani nevyclieval, nemôžem nechať tovar, kým sa nevyjasnia všetky okolnosti, a jednoducho odísť, nemôžem sa s tovarom vrátiť na Ukrajinu, pretože podľa dokumentov vozím tovar do EÚ. Na to mi musí byť vydaný doklad o vrátení tovaru a ten mi nikto nedáva. Sme v pasci. Spoločnosť prichádza o 4 tisíc hrivien každý deň prestoja. To je mzda vodiča a čas nečinnosti kamióna, ktorý počas tohto času nič nezarobí. Všetko, čo nám v Bulharsku hovoria, je, aby sme len čakali. Samotní Bulhari, ktorí prijímajú náklad, nevedia nič. Len im povedali, aby neodbavovali kamióny z Ukrajiny, a to je všetko,” sťažuje sa Vadim.

Takýmto konaním krajín EÚ sú pobúrení aj výrobcovia poľnohospodárskych produktov.

Podľa jedného poľnohospodára niekoľko týždňov pred zákazom dovozu z Ukrajiny poslal svoje výrobky do Poľska a Bulharska.

“Za dodanie 22 ton produktov musím zaplatiť prepravcovi 1800 dolárov.

Najskôr si moje výrobky nechali dva týždne v Poľsku a Bulharsku a potom ich s odvolaním sa na rozhodnutie vlády poslali späť. Mimochodom, v zmluve sa o tom nehovorí a nikto sa mi nechystá kompenzovať straty.

Ukázalo sa, že musím zaplatiť ďalších 1800 USD dopravcovi za zaslanie tovaru späť, ale tovar som nepredal. Takisto prepravcovia požadujú zaplatiť za prestoje a ja tieto peniaze nemám, pretože som opäť nepredal svoje výrobky. A bulharská strana sa vôbec nechystá pokryť moje výdavky,” hovorí farmár.

Reklama

Podľa prepravcov zákaz vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny zvýšil už aj tak dlhé rady na hraniciach.

“Vzhľadom na to, že mnohé vozidlá s poľnohospodárskymi výrobkami nie sú vpustené alebo sa musia niekoľkokrát predkladať dokumenty, či sa náklad naozaj prepravuje v tranzite, vyvolalo veľké zdržanie pri vybavovaní dokumentov. V dôsledku toho sa znížil počet nákladných vozidiel, ktoré prejdú cez hranicu za deň. V súčasnosti dosahujú rady na ukrajinsko-poľskej colnici 35 km a naďalej sa zväčšujú. Podobná situácia je aj na hraniciach s Rumunskom a Moldavskom,” hovorí Vadim Trochimov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:45

Sopka Ruang v indonézskej provincii Severné Sulawesi vybuchla už druhýkrát za uplynulé dva týždne. Pri erupcii vychrlila popol do výšky takmer dvoch kilometrov a miestne úrady preto uzavreli letisko v meste Manado. 

08:43

Spotrebu tepla na vykurovanie ovplyvnilo najmä nezvykle teplé počasie, keď bol vlaňajší rok druhý najteplejší od roku 1931. Počas roka 2023 sa tak kúrilo menej ako obvykle, preto sa domácnosti nemusia obávať nedoplatkov z titulu vysokej spotreby, uviedol v utorok Slovenský zväz výrobcov tepla. Správcovia bytov musia do konca mája doručiť vlastníkom ročné vyúčtovanie, ktorého súčasťou sú aj náklady na vykurovanie.

08:42

Dĺžka poistenia pri hypotéke by mala zodpovedať aspoň obdobiu, počas ktorého je človek zaviazaný úver splácať. Podľa odborníkov je však ideálne nastaviť poistenie tak, aby pokrylo obdobie až do veku odchodu do dôchodku. Myslieť treba aj na dostatočnú výšku poistných súm.

08:41

Ceny za služby zásadným spôsobom ovplyvňujú celkovú infláciu v eurozóne a ich vývoj aktuálne zohráva dôležitú úlohu pri diskusii o nastavení úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Zamestnať ľudí po pandémii v službách bolo ťažké, preto ich mzdy rástli rýchlo a tento rast sledujeme dodnes. Prevádzky služieb následne takto zvýšené náklady prenášajú do cien.

08:38

Oslavy rozšírenia EÚ z roku 2004 o desať nových krajín sú zároveň aj momentom hovoriť o budúcom rozšírení Únie. Uviedol to v Bruseli predseda Európskej rady Charles Michel na stretnutí so skupinou novinárov z krajín, ktoré do Únie vstúpili pred 20 rokmi.

Mimoriadny summit EÚ
Na snímke predseda Európskej rady Charles Michel

 

08:36

Čínska pobrežná stráž počas hliadky neďaleko atolu Scarborough Shoal v Juhočínskom mori použila vodné delo proti dvom filipínskym lodiam. Jednu z nich poškodila, tvrdí Manila.

08:12

Český občan zahynul pri zrážke počas lyžovačky v stredisku Kitzsteinhorn pri Kaprune.

07:50

Po pondelňajšom večernom útoku ozbrojenca v mešite v provincii Herát na západe Afganistanu zahynulo najmenej šesť ľudí a jeden je zranený. 

07:49

Napriek tomu, že existuje omnoho intenzívnejšia a aktívnejšia protibruselská rétorika v maďarskom politickom živote, dôvera obyvateľstva v Európsku úniu je nezlomná.

07:48

Najmenej 25 ľudí zahynulo a viac ako desať ďalších utrpelo zranenia po tom, čo sa autobus z horskej cesty zrútil do rokliny na severe Peru.

07:24

Moslimský duchovný z bavorskej metropoly Mníchov sa pravdepodobne postaví pred súd v súvislosti s príspevkom na sociálnej sieti Facebook, ktorý zverejnil 7. októbra 2023 – v deň, keď palestínske radikálne hnutie Hamas zaútočilo na územie Izraela.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali