Macronovo impérium sa rozpadá

Macronovo impérium sa rozpadá

Paríž 26. mája 2024 (HSP/spectator/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

 

Macronovo impérium sa rozpadá, píše Jonathan Miller pre britský Spectator. Francúzske zámorské územia sa obrátili chrbtom k Parížu. Jedno z nich je na pokraji občianskej vojny

Macron v Marseille
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

“Maoré na Farantsa paka tcho!” – vyhlásil Emmanuel Macron pred piatimi rokmi počas kampane v miestnom dialekte komorského jazyka v Mamoudzou, hlavnom meste Mayotte, súostrovia v Indickom oceáne, ktoré spravuje Francúzsko. V preklade: “Mayotte a Francúzsko sú spolu navždy, až do smrti.” Francúzsky prezident sa tento týždeň vrátil na ostrovy, aby si opäť vyskúšal úlohu cisára, lenže sa zdá, že jeho ríša sa rozpadá.

Reklama

Dokonca aj podľa Macronových zvyčajných veľmi nízkych štandardov je Mayotte katastrofou. Rovnako ako leví podiel údajného francúzskeho impéria, ktoré sa zaň len vydáva. A sám Macron len sníva o tom, že vzdialené kolónie sú naozaj plnohodnotnou súčasťou Francúzska. Najnovšie problémy Mayotte, ktorú už aj tak sužujú nepokoje, kriminalita a chudoba, spôsobuje prílev afrických utečencov, ktorých miestni obyvatelia neznášajú.

Francúz len zriedka nájde Mayotte na mape a jeho podiel na hospodárstve krajiny je negatívny. Vo všeobecnosti nie je jasné, prečo Francúzsko trvá na tom, aby sa tu vyvesila jeho trikolóra – iba ak z márnivosti. Platí to pre väčšinu takzvaných zámorských území – tie sú bezodnou priepasťou, v ktorej miznú francúzske dotácie prinášajúc iba veľmi mizerný zisk.

Reklama

Mayotte je len jedným z mnohých problémov Francúzska v Indickom oceáne. Oveľa väčší ostrov Réunion žije už desaťročia v chaose, s večnou nezamestnanosťou, pravidelnými nepokojmi a epidémiami horúčky chikungunya.

Macron sa tento týždeň rozhodol nezdržiavať na Mayotte a na Réunione ani nepáchol. Po sľube, že na letisku Mayotte postaví novú pristávaciu dráhu (prísahu, ktorú francúzske vlády skladajú a porušujú už 20 rokov), odletel prezident do Novej Kaledónie, ďalšej francúzskej výspy pri austrálskom pobreží, kde rastie hnutie za nezávislosť a kde začiatkom mesiaca pri etnických nepokojoch zahynulo sedem ľudí vrátane dvoch žandárov. Mnohí sa obávajú, že tam vypukne občianska vojna, a Francúzi museli postaviť vojenské kordóny na ochranu prístavu, letiska a vládnych budov. Utrpela aj ekonomika, na ostrove sa rozhoreli podpaľačské aktivity. Macron pricestoval vo štvrtok ráno a povedal, že má v úmysle začať dialóg.

Odsúdil pritom “absolútne bezprecedentné povstanie”, ktoré otriasa Novou Kaledóniou od polovice mája. “Je to bezprecedentná úroveň organizácie a násilia,” dodal po návšteve policajnej stanice v centre hlavného mesta Nouméa, kde pochválil orgány činné v trestnom konaní a žandárov za ich “chladnokrvnosť” a “profesionalitu”.

“Čakajú nás ťažké dni a týždne,” dodal.

“Musíme však vydržať. Pokiaľ bude existovať násilie, nedôjde k upokojeniu,” povedal rozhodne.

Reklama

Nie všetci však zdieľajú jeho dôveru. Austrália a Nový Zéland už začali s evakuáciou občanov.

Aj letmý pohľad na zámorské kolónie Francúzska (hoci by sme to, samozrejme, nemali hovoriť) stačí na to, myslí si Jonathan Miller, aby sme si uvedomili, že “nedeliteľná republika” ( fráza z francúzskej ústavy – pozn. red.) sa rozpúšťa po celom svete. Vo Francúzskej Polynézii, ďalšom tichomorskom vlastníctve Paríža, vládne večný politický zmätok a separatistické nálady. V Karibiku na Guadeloupe a Martiniku z času na čas vzplanú nepokoje.

Francúzska Guyana, ktorá sa nachádza medzi Brazíliou a Surinamom na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky, s dravými komármi a obrovskými jedovatými motýľmi, sa stala centrom pašovania drog. Okrem toho sa v regióne odohráva environmentálna katastrofa, keďže nelegálni zlatokopi, ktorí pohŕdajú políciou, voľne prekračujú divokú hranicu s Brazíliou a otravujú Amazonku kyanidovým odpadom.

Proparco, francúzska agentúra pre zahraničný rozvoj, uznáva, že zámorské územia krajiny “trpia izoláciou a odľahlosťou, malými domácimi trhmi a vysokými výrobnými nákladmi v porovnaní so susednými krajinami, vysokými rizikami spojenými so zmenou klímy (vrátane cyklónov a zvyšovania hladiny morí), geologickými rizikami (vrátane seizmických a vulkanických) a epidemiologickými rizikami (chikungunya, horúčka dengue)”. Okrem toho majú výraznejšie hospodárske a sociálne nedostatky ako kontinentálne Francúzsko, uvádza sa v správe departementu.

Nie je ľahké vypočítať výsledné náklady. Audítori Dvora audítorov uznávajú, že pretrvávajúce sociálne napätie – vrátane nezamestnanosti, nerovnosti a kriminality – zhoršuje “chronickú a dokonca zhoršujúcu sa hospodársku a sociálnu zraniteľnosť týchto území”.

Reklama

Ústredná vláda sa každú z týchto kríz snaží riešiť sériou “núdzových” opatrení, čím len znásobuje svoje rozpočtové výdavky.

Francúzske impérium, ktoré sa neodvažuje uznať ako také, má departementy, územia a zámorské komunity v Amerike, Karibiku, Indickom oceáne a Tichomorí, ale len niekoľko jeho pevností sa považuje za bezpodmienečne bezpečné. Pri pobreží Newfoundlandu leží súostrovie St Pierre a Miquelon, ktoré posiela svojich pacientov na liečbu do Kanady.

V Karibiku sa nachádza St Barthélemy, miliardársky raj, kde nikto neplatí dane, pretože na základe podivnej zmluvy z čias napoleonskej vojny Švédsko odstúpilo ostrov výmenou za obchodné práva v prístave Göteborg.

A potom sú tu ostrovy Wallis a Futuna severovýchodne od Fidži – nominálne francúzske, ale zachovali sa na nich tri historické kráľovstvá (pôvodne boli štyri, ale poddaných štvrtého zjedli obyvatelia ostatných troch).

Zdá sa, že malé riziko vzbury hrozí aj na ostrove Clipperton, neobývanom koralovom atole vzdialenom 1 280 km južne od Acapulca. Hoci tiež nie je jasné, čo dobré by z toho Francúzsko malo. Ach áno, skoro som zabudol. Francúzske južné a antarktické územia so 140 obyvateľmi, niekoľkými miliónmi tučniakov a, samozrejme, celým prefektom nad tým všetkým – jeho pozíciu možno pokojne považovať za najhoršiu pozíciu v celej francúzskej štátnej službe.

Macron a jeho predchodcovia priviedli francúzske impérium nielen do problémov de iure, ale aj do faktického kolapsu v Afrike, kde neúspešné vojenské intervencie Paríža spôsobili, že bývalé kolónie sa metropole obrátili chrbtom. Takzvaná Francafrika – od Mali cez Niger až po Pobrežie Slonoviny – sa stala ohniskom militantného islamizmu.

Veľká časť severnej a západnej Afriky bola pod priamou francúzskou nadvládou až do dvadsiateho storočia, keď sa koloniálne väzby začali pretrhávať – často násilím, ako v prípade Alžírska.

Keď som prechádzal hlavným trhom v centre malijského hlavného mesta Bamako, počul som pološeptom: “toubabou, toubabou” (biely).

Na jednom konci trhu sa nachádza Veľká mešita. Na druhej strane je Národné zhromaždenie postavené Francúzmi. Tento chrám dnes už mŕtveho náboženstva zvaného malijská demokracia vyzerá ako predmestské lýceum. Medzi nimi sa nachádzajú nákupné centrá s najrôznejšími kuriozitami – leopardie kože, lebky opíc a zázračné elixíry symbolizujú Afriku, ktorú si Francúzsko bezohľadne dúfalo podmaniť.

Ďalšou neúspešnou bývalou francúzskou kolóniou je Haiti, kde teraz vyčíňajú banditi. Jeho históriu poznačilo brutálne otroctvo, ktoré po neúspešnej revolúcii Toussainta Louvertura obnovil Napoleon III.

Reklama

Zdá sa, že slnko definitívne zapadlo aj nad zvyškami francúzskeho impéria, čo je dnes zrejmé všetkým okrem samotných Francúzov. Nerozdeliteľná republika sa rozpadá na kúsky, pesimisticky konštatuje Jonathan Miller.

 

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:34

V martinskom mestskom zastupiteľstve nastane v aktuálnom volebnom období už tretia zmena. Pre nezlučiteľnosť funkcie poslanca s funkciou zamestnanca mesta Martin sa k 31. máju vzdala poslaneckého mandátu Zuzana Dobríková. Martinská radnica o tom informovala na svojom webovom sídle.

08:25

Takmer polovica obyvateľov Slovenska plánuje tento rok dovolenku v zahraničí, pričom svoje výdavky odhadujú v priemere od 200 do 800 eur. Osem z desiatich dovolenkárov plánuje platiť kartou, mobilom alebo hodinkami. Vyplýva to z aktuálnej štúdie spoločnosti Visa, ktorá zahŕňa sedem trhov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Dovolenku si chce online kúpiť až 95 % mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov a kartou či digitálnou peňaženkou za ňu zaplatí 89 % z nich. V priemere podľa štúdie plánuje však platiť mobilom na dovolenke každý piaty obyvateľ Slovenska.

08:22

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Trh reagoval najmä na správu o zvýšení produkcie ropy v Číne, ktorá je najväčším dovozcom komodity na svete. Informovali agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 7.17 h SELČ 82,34 USD (77,05 eura) za barel (159 litrov).

08:19

Súdny proces s americkým novinárom Evanom Gershkovichom, obvineným v Rusku zo špionáže, sa bude konať za zatvorenými dverami, informoval v pondelok súd v Jekaterinburgu. Prvé pojednávanie bolo vytýčené na 26. júna, dodala vo svojej správe agentúra RIA Novosti citovaná agentúrou Reuters.

Vinu, ktorú mu v Rusku pripisujú, Gershkovich odmieta. Americké úrady označili jeho zadržanie a väzobné stíhanie za nezákonné a avizovali, že sa pokúsia dosiahnuť jeho prepustenie na slobodu.

Russia US Journalist Evan Gershkovich
Na snímke reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich
07:42

Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ sa v pondelok podvečer zúčastnia na mimoriadnom summite, ktorého cieľom je dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ po zohľadnení výsledkov do Európskeho parlamentu (EP). Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

Lídri EÚ sa snažia, aby najvyššie funkcie boli vyvážené nielen z hľadiska politických rodín, ale aj zemepisne a podľa princípu väčších aj menších štátov, pričom sa nezabúda ani na rodovú vyváženosť.

07:36

Osem ľudí zahynulo po tom, čo sa udusili v chladiarenskom vozidle v provincii Chu-nan v strednej časti Číny, uviedli tamojší predstavitelia. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

K incidentu došlo ešte nedeľu; miestne úrady vo vyhlásení spresnili, že osem osôb bolo v chladiarenskom vozidle nelegálne prepravovaných do mesta Chung-čuang-jang.

07:28

Ukrajinskí volejbalisti triumfovali v Zlatej Európskej lige. Vo finálovom stretnutí turnaja Final Four zdolali v chorvátskom Osijeku favorizovaný domáci výber 3:1. Bronz získali Česi, ktorí si poradili v napínavom súboji s Estónskom (3:2).

07:14

Vedenie španielskeho futbalového klubu CF Valencia ponúklo Manchestru United 25 miliónov libier (29 miliónov eur) za krídelníka Masona Greenwooda. Informoval o tom denník The Mirror.

Anglický futbalista vyjadril túžbu pokračovať v kariére v Španielsku, kde v minulej sezóne pôsobil na hosťovaní v Getafe.

07:11

Vo vodách v okolí Spratlyho ostrovov v Juhočínskom mori došlo v pondelok k zrážke čínskeho plavidla s filipínskou zásobovacou loďou. Uviedla to čínska pobrežná stráž, informovala agentúra AP.

Peking tvrdí, že filipínska zásobovacia loď vstúpila do vôd pri atole Second Thomas Shoal, opakovane ignorovala varovania Číny a nebezpečným spôsobom sa priblížila k čínskemu plavidlu, čo viedlo k zrážke.

07:10

Šesť ľudí zahynulo pri rozsiahlom zosuve pôdy v strednej časti Ekvádoru. Ďalších 30 osôb je podľa predbežných informácií nezvestných. Uviedli to v nedeľu miestne úrady, uviedli zahraničné agentúry AP, AFP a Reuters.

Bahno zavalilo tri autá, dva domy a autobus, uviedol miestny hasičský zbor. Dodal, že zranenia utrpelo deväť ľudí. Silné dažde podľa úradov spôsobili škody aj v iných častiach krajiny.

07:03

Čoraz intenzívnejšie cezhraničné útoky libanonského hnutia Hizballáh na Izrael by mohli vyvolať vážnu eskaláciu. Uviedol to v nedeľu hovorca izraelskej armády Daniel Hagari, píše TASR s odvolaním na agentúru Reuters.

Iránom podporované hnutie Hizballáh za uplynulý týždeň vypálilo na Izrael dosiaľ najviac rakiet a bezpilotných lietadiel za posledných osem mesiacov.

06:40

Prezident USA Joe Biden v nedeľu využil svoje posolstvo pri príležitosti moslimského sviatku obetovania íd al-adhá na obhajobu Washingtonom podporovaného návrhu dohody o prímerí v Pásme Gazy. Podľa jeho slov ide o najlepší spôsob, ako pomôcť civilistom, ktorí trpia hrôzami vojny medzi hnutím Hamas a Izraelom, informovala agentúra AFP.

“Zahynulo príliš veľa nevinných ľudí vrátane tisícov detí. Rodiny utiekli zo svojich domovov a videli, ako sú ich komunity zničené. Ich bolesť je nesmierna,” uviedol Biden vo vyhlásení.

Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden
06:38

Hasiči sa snažia dostať pod kontrolu rýchlo šíriaci sa lesný požiar severne od Los Angeles v americkom štáte Kalifornia. Hasenie komplikuje silný vietor. Miestne úrady z ohrozenej rekreačnej oblasti Hungry Valley evakuovali najmenej 1200 ľudí, píše agentúra AP.

Požiar vypukol v sobotu popoludní miestneho času neďaleko diaľnice asi 100 kilometrov severozápadne od Los Angeles. Plamene sa rýchlo rozšírili na plochu viac ako 41 štvorcových kilometrov.

06:34

Americká ministerka financií Janet Yellenová odmietla v nedeľu kritiku Moskvy na adresu využitia zmrazeného ruského štátneho majetku na pomoc napadnutej Ukrajine.

Zablokované ruské aktíva podľa nej zostanú tam, kde sú, generujú však finančné prostriedky, na ktoré Rusko nemá nárok, nejde teda o krádež. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke detský folklórny súbor Viganček z Košíc počas 54. ročníka Rozhanovských folklórnych slávností v Rozhanovciach v okrese Košice

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali