Najvyšší macedónsky predstaviteľ podľa dostupných informácií, ktoré priniesla tlačová agentúra DPA, označil dnes za jednu z príčin eskalácie násilia desať rokov trvajúcu blokádu vstupu jeho krajiny do EÚ a NATO. Macedónske vedenie, ktoré v krajine vyhlásilo dvojdňový štátny smútok, obvinilo v nedeľu z ozbrojených zrážok “albánskych teroristov”.
Policajné jednotky osobitého určenia medzičasom Kumanovo opustili.
Tamojší obyvatelia, ktorých názor na identitu ozbrojencov sa nie vždy zhoduje s oficiálnymi postojmi v Skopje, sa mohli vrátiť do svojich príbytkov. Viaceré z nich sú však vážne poškodené. Aj stovky občanov, ktorí hľadali útočisko v susednom Srbsku, sa vracajú domov. Brány škôl v treťom najväčšom meste Macedónska zostali zatiaľ uzavreté, vo viacerých štvrtiach pretrvávajú problémy so zásobovaním elektrickým prúdom.
Na 30 zadržaných Albáncov uvalil súd v Skopje medzičasom 30-dňovú vyšetrovaciu väzbu. Osemnásť z nich má podľa informácií macedónskeho rezortu vnútra , ktorý zverejnil aj ich podobizne, kosovské občianstvo, zvyšok tvoria macedónski občania albánskeho pôvodu.
Skupinu riadili podľa najnovších informácií tamojších médií niekdajší bodyguardi istého macedónskeho a ďalšieho špičkového kosovského politika. Konkrétne sa objavili mená Dem Shehu a Beg Rizaj. Obaja údajne pochádzajú z Kosova a kedysi boli príslušníkmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Niekdajší príslušníci UCK sa už počas víkendu spomínali v súvislosti s velením ozbrojenej skupiny v Kumanove.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun vyjadril znepokojenie s násilím v Kumanove a vyjadril sústrasť pozostalým po obetiach. Súčasne, ako vyplýva z jeho vyhlásenia, ktoré zverejnila svetová organizácia, vyzval všetky zúčastnené strany na zdržanlivosť a macedónsku vládu na garantovanie ľudských práv a slobody prejavu v krajine. Pan Ki-mun sa vyslovil za transparentné a objektívne objasnenie udalostí, informovala tlačová agentúra DPA.
Líder opozície Zaev vyzval vládu na demisiu
Líder opozície Zoran Zaev vyzval dnes vládu premiéra Nikolu Gruevského na demisiu v reakcii na víkendové udalosti. Predseda Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) sa počas návštevy v Kumanove vyslovil zároveň za vytvorenie prechodnej vlády a vypísanie predčasných volieb v krajine. Informácie priniesla tlačová agentúra APA s odvolaním sa na macedónske médiá.
Zaev nepotvrdil dnes opodstatnenosť špekulácií o prípadnom zrušení na nedeľu naplánovanej protivládnej akcie opozície v Skopje a naznačil, že sa bude usilovať pre protesty získať aj albánske etnikum. Viacerí intelektuáli albánskeho pôvodu sa ešte pred násilím v Kumanove vyslovili verejne za účasť na protestoch opozície.
SDSM zverejnil od začiatku februára viacero zostrihov audiozáznamov telefonických rozhovorov, z ktorých by v prípade ich autentickosti vyplývala opodstatnenosť kritiky vládnych činiteľov zo zneužívania ich právomocí. Premiér Gruevski však obvinenia opakovane odmietol, aj keď v bezpečnostných štruktúrach krajiny došlo k viacerým zadržaniam a personálnym zmenám.
Ďalší názor na dianie v Macedónsku si môžete prečítať TU
mž