Najprv sa rozbehol pokus odvolať vládu premiéra Nikoli Grujevského vytvorením kauzy nezákonného odpočúvania lídrov opozície. Zdroj týchto zverejnených odposluchov pochádzal od bývalého šéfa macedónskej spravodajskej služby Zorana Veruševského, ktorý ich poskytol vodcovi opozície, Zoranovi Zajevovi.
Veľvyslanec USA v Macedónsku Jess Baily verejne podporil puč, po ktorom volal bývalý premiér a prezident Branko Crvenkovskij, ktorý stál na čele apelov na macedónsku mládež a vysokoškolských študentov, aby vyrazili do ulíc Skopje a usporiadali proti demokraticky zvolenej vláde Grujevského farebnú revolúciu.
Potom, čo bol bývali šéf spravodajskej služby Veruševskij zatknutý za to, že bol zdrojom týchto komunikačných odposluchov a Zajeva zadržali, keď sa pokúsil z Macedónska utiecť, prešli teamy financujúce farebné revolúcie na taktiku rozpútavania národnostných problémov, tentoraz za pomoci veľkej albánskej menšiny.
Macedónski politici sa obávajú, že za šnúrky nespokojnosti albánskej menšiny ťahajú práve USA a používajú ju na destabilizáciu krajiny. Každá národnostná menšina, najmä ak je tak početná ako albánska v Macedónsku je faktorom potencionálnej destabilizácie a chaosu. O to viac ak je za týmto cieľom pomocou nadštandardných menšinových práv, presadzovaných mimovládnymi organizáciami, udržiavaná v jazykovom a kultúrnom gete a tak je zamedzená jej integrácii do väčšinovej spoločnosti, napríklad nevyučovaním štátneho jazyka. Takým spôsobom sa vytvára a udržuje skupina obyvateľstva, ktorá nepovažuje krajinu v ktorej žije za svoju vlasť, naopak, je náchylná podporiť odtrhnutie územia a pripojenie ho ku krajine s ktorou si jazykovo a kultúrne rozumie.
Podľa niektorých macedónskych a srbských médií teraz využívajú USA albánsku menšinu na nátlak na macedónsku vládu, ktorej rozhodnutia sú v rozpore z ich stratégiou. Menšina môže byť zneužitá na vyvolanie občianskych nepokojov až vojny, čo by mohlo viesť k odstráneniu jestvujúcej vlády a jej nahradením vládou novou, ktorej politické rozhodnutia, budú v súlade s americkou stratégiou v regióne a povedú k zrušeniu výstavby plynovodu.
Podľa týchto informácii sa USA najprv pokúsili vyvolať spory vo vnútri albánskej komunity, kde prejavovali úsilie o vystúpenie albánskej strany – Demokratická únia (DUI) zo šesť rokov trvajúcej koaličnej vlády so súčasným premiérom Grujevskim. Po neúspechu nasledoval útok obnovenej KLA (Kosovská oslobodenecká armáda) na macedónsky pohraničný priechod, kde boli držaní macedónski policajti ako rukojemníci, kým sa albánski nájazdníci vrátili naspať do Kosova.
Včerajší zmarený útok plánovaný na nákupne centrá a športové podujatia si mal podľa Macedónskeho premiéra vyžiadať až 8000 obetí, s cieľom destabilizovať krajinu. Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyzval Macedónsko na zdržanlivosť a transparentné vyšetrovanie násilností. “Sledujem vývoj v Kumanove s veľkým znepokojením“…Ako si pamätáme, podobné výzvy boli adresovane aj ukrajinskému prezidentovi Janukovičovi, keď chcel rozohnať demonštrantov na majdane.
Dvaja z albánskych politických vodcov ministerský predseda Edi Rama a bývalý ministerský predseda Sali Berisha sa už vyslovili v prospech “Veľkého Albánska”, ktoré by pozostávalo z Albánska, Macedónska, Čiernej Hory, Srbska a z časti Grécka. Vyslaný odkaz Macedóncom je jasný, keď sa budete bratríčkovať s plánmi na plynovod Blue stream , tak Albánci povstanú a všetko to skončí občianskou vojnou a následným protektorátom NATO a pod dominanciou EÚ.
bg