Maastrichtská zmluva po 27 rokoch. Ako sa epochálna dohoda EÚ stala časovanou bombou

Maastrichtská zmluva po 27 rokoch. Ako sa epochálna dohoda EÚ stala časovanou bombou

Brusel 12. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik- Julien Mattia)

 

EÚ vďačí za svoje meno Maastrichtskej zmluve, formálne známej ako Zmluva o Európskej únii, ktorú 7. februára 1992 podpísalo dvanásť krajín. Na rozdiel od svojho predchodcu Európskeho hospodárskeho spoločenstva sa vzdali slova hospodársky, aby zdôraznili politickú, a nielen ekonomickú, integráciu

Ilustračné foto

Epochálny dokument založil Európsku centrálnu banku, ktorá tlačí spoločnú európsku menu, a začal cestu k tesnejšej spolupráci členských štátov v zahraničnej a bezpečnostnej politike a aj v súdnictve.

Reklama

Aj keď pôvodný úspech umožnil Únii viac ako dvakrát zvýšiť počet členov na 28, v čase, keď oficiálne dosiahla “plnoletosť”, odhalila globálna ekonomická kríza roku 2009 definitívne veľké chyby v koncepcii “Spojených štátov európskych”.

Zároveň vyústil chaos arabskej jari do trvalej migračnej krízy v Európe, čo prispelo k tomu, aby Veľká Británia ako prvý štát EÚ vystúpila v roku 2019 z Únie, čo zase spôsobilo šírenie kritických názorov vo vnútri Únie.

Reklama

 

“Žiadna demokratická zodpovednosť”

Maastrichtská zmluva bola začiatkom konca suverénnych štátov v Európe, avšak vyvolala nadšenie veľkého biznisu, európskej byrokracie v Bruseli a osi Berlín-Paríž, ktoré sa domnievali, že dokážu vládnuť celej Európe cez byrokraciu a bez žiadnej demokratickej zodpovednosti,” povedal akademický a politický komentátor Rodney Atkinson vo svojom interview pre Sputnik.

“Mnohí lídri EÚ sa chválili, že by nikdy nedokázali vytvoriť túto krajinu menom Európa demokratickou cestou.”

“Nemyslím, že sa EÚ dá reformovať. Bol zámerne vytvorený obrovský demokratický deficit, lebo v opačnom prípade by sa byrokracii nepodarilo vybudovať Európu s takými disproporciami, ktoré by v rámci akýchkoľvek demokratických krajín nikdy nepripustili slobodní ľudia a politici, ktorí im musia skladať účty.”

Reklama

 

Euro je beznádejná vec?

Šesť rokov po nadobudnutí platnosti Maastrichtskej zmluvy vytvorili členské štáty EÚ eurozónu a spoločnú menu.

S ohľadom na to, že euro je úplne “dohodnutá” mena, čo znamená, že ju nepodporuje materiálne tovar, ale vláda, ktorá ju vydáva, rovnako ako dolár USA, hovoria niektorí komentátori, že nemá sama o sebe hodnotu a je odsúdená ku krachu.

Atkinson, ktorý je autorom dvoch kníh o založení a riadení EÚ “Z blata do kaluže” a “Zrada v Maastrichte – zničenie suverénneho štátu”, nazýva euro najničivejšiou politikou v EÚ z hospodárskeho a demokratického hľadiska.

Reklama

Píše, že opustiť eurozónu je ťažké z ekonomických dôvodov, a odvoláva sa na ničivé následky finančnej nestability v Španielsku a Grécku. Jeho prognóza ohľadom spoločnej európskej meny nie je optimistická.

“Euro padne, rovnako ako ostatné menové zväzy, ale nie je jasné, kedy utrpenie a nerovnosť dosiahnu takú úroveň, že revolučná politika prinúti národné vlády vystúpiť z Únie.”

Euro má veľa ekonomických a etických chýb. Napríklad stráca časom svoju kúpyschopnosť, čo spôsobuje nekontrolované prerozdelenie príjmov a blahobytu ľudí, spôsobuje cykly vzostupov a pádov,” povedal profesor Torsten Pollito, ekonomický poradca P & R Real Value Fund.

Oslabenie úlohy národných vlád je podľa jeho názoru rovnaký problém pre peňažnú úverovú politiku, ako pre európsku politiku vôbec.

“Peňažná úverová politika Európskej centrálnej banky spočíva fakticky v značnom prerozdelení príjmov a blahobytu ľudí vnútri a medzi národnými štátmi, bez zjavného schválenia národných parlamentov.”

Trvá na tom, že cena “záchrany” eura tlačou nových peňazí bude časom stúpať, čo nevyhnutne zvýši pravdepodobnosť toho, že v niektorých štátoch budú ľudia chcieť opustiť eurozónu.

“Stručne povedané, prežitie eura v jeho terajšej podobe nie je úplne zaručené.”

 

Delegovať suverenitu Bruselu (Vzdať sa suverenity v prospech Bruselu)

Pollito poukázal tiež na silnejúci korupciu integračného projektu. “V súčasnej dobe spočíva hlavná idea, ktorá povzbudzuje vlády a byrokratov mnohých národných štátov, v tom, aby vytvorili niečo ako ‘Spojené štáty európske’, s prehĺbením centralizácie politických síl v Bruseli.

Reklama

“V skutočnosti sa musíme obávať, že to vyvolá ešte väčšie konflikty, ako vo vnútri národných štátov, tak medzi nimi,” varuje profesor a zdôrazňuje, že jediný spôsob záchrany EÚ spočíva v jej “obmedzení” na priestor voľného obchodu, ktorý sa skladá z úplne suverénnych národných štátov.

Na druhej strane Theodora Kostakopoulouvá, ktorá je členkou Vedeckého výboru Agentúry pre základné práva Európskej únie (FRA), má za to, že chyby Únie súvisia hlavne s bojom o moc a dajú sa napraviť ďalšími reformami.

“Nesmieme zabúdať, že EÚ nemala dlhé dejiny, že jej chyby súvisia v mnohom s hrami o moc, ktoré hrajú členské štáty a ich vedúci činitelia. Členské štáty nechceli mať pôvodne demokratickú Európsku úniu, ktorá by prispela k zodpovednosti, rešpektovaniu priority zákona a základných práv,” napísala vo svojom komentári.

Podľa profesora Michaela Gearyho, docenta historickej katedry Nórskej univerzity vedy a technológie, napriek tomu, že všetky členské štáty mali zo spoločného trhu zisk, také štáty ako Taliansko, Portugalsko, Španielsko a Grécko, ktoré majú veľmi nestabilné ekonomiky a boli postihnuté bruselským tvrdým šetrením, nemali byť pripojené k eurozóne bez príslušného politického dozoru.

“Pokiaľ ide o peňažnú úverovú politiku Maastrichtskej ekonomickej a menovej únie, má nepochybne veľa chýb, pretože krajiny nemohli ďalej znehodnocovať svojej meny v eurozóne, a boli nútené akceptovať pravidlá Bruselu, občas veľmi obtiažne pre niektoré z nich,” povedal v interview pre Sputnik.

Reklama

Pre členské štáty EÚ je tiež veľmi ťažké zachovať rovnováhu, keď ide o prejav politických názorov na široký okruh problémov. Kým malé krajiny, ako Luxembursko a Belgicko, sa cítia isté v situácii sústredenia veľkej moci v jednom centre, lebo to oslabuje hlas väčších štátov, netešila strata vlastného vplyvu také členské štáty, ako je Veľká Británia.

Viedlo to k tomu, že sa Veľká Británia rozhodla, že záporov je viac než kladov, myslí si profesor. “Dnes sa prvýkrát v dejinách EÚ nachádzame v etape, kedy sa niektorej krajine nepáčia pravidlá hry, pravidlá účasti, a rozhodla sa, že jednoducho tento klub opustí.”

“Existuje množstvo variantov mäkkej sily, ktorú máte ako časť tejto väčšej organizácie. Avšak pre takú organizáciu ako Európska únia sú mínusy prirodzené, z tohto hľadiska je to organizácia unikátna, a musíte sa vzdať národnej suverenity kvôli centralizovanému prijatiu rozhodnutia. Existuje napätie, bolo tam už od šesťdesiatych rokov. Niektoré krajiny akceptovali pravidlá hry, pre iných, napríklad Veľkú Britániu, bolo ťažké to prehltnúť, aby Westminster delegoval svoju suverenitu Bruselu.”

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali