Corporate Europe Observatory sa zameriava na sledovanie vplyvu veľkých obchodných a podnikateľských záujmových skupín na tvorbu politiky EÚ. Na vypracovaní tejto štúdie sa zúčastnila aj ÖGB Europabüro (bruselská kancelária Rakúskej odborovej federácie) a AK EUROPA (bruselská kancelária rakúskej Komory zamestnancov).
Správa poukázala na skutočnosť, že finančná loby vo všetkých “bitkách ohľadom finančných regulácií” od pádu banky Lehman Brothers presvedčila o tom, že má dostatok síl odolávať reformám prijímaným na pôde Európskej únie.
Správa s názvom “Palebná sila finančnej loby” naznačuje, že finančný sektor disponuje obrovskými lobistickými zdrojmi a má privilegovaný prístup k miestam, kde sa prijímajú dôležité rozhodnutia. Je to možné aj vďaka tomu, uvádza CEO, že lobisti “útočia” cez viac ako 700 organizácií vrátane kancelárií pre “public relations”, podnikateľských združení a poradenských firiem.
Počet lobistov z finančného sektora vysoko (v pomere päť ku jednému) prevyšuje lobistov z organizácií občianskej spoločnosti alebo odborov, ktorí sa takisto snažia vplývať na tvorbu európskej finančnej politiky.
Ešte väčšia nerovnováha medzi týmito tábormi je z hľadiska početnosti členskej základne a najmä nákladov, keď finančná loby dáva svojim hráčom 30-násobne viac prostriedkov, než si to dovolia odbory či občianske organizácie a iné lobistické skupiny.
Autori štúdie upozornili, že pri jej vypracovaní použili tie najkonzervatívnejšie údaje a dostupné čísla, pričom nerovnováha medzi lobistami presadzujúcimi rôzne záujmy je zrejme oveľa vyššia. Dôvodom tohto stavu je podľa nich nedostatočný nátlak na povinnú registráciu v registri lobistov EÚ, čo by umožnilo prístup k hodnovernejším informáciám a kvalitnejšiemu monitorovaniu situácie.
“Táto situácia predstavuje vážny demokratický problém. Politici musia konať rýchlo. Prvým krokom je prijatie účinných pravidiel o transparentnosti lobingu a prísnych etických pravidiel proti neprimeranému vplyvu,” uviedol v tejto súvislosti predstaviteľ ÖGB Europabüro Oliver Röpke.
Amir Ghoreishi z AK EUROPA zase upozornil, že správa, ktorú sprístupnili médiám, ukazuje naozaj na hlboký problém. To, že finančná loby je v rámci oficiálnych poradných skupín pri EÚ až natoľko dominantná (15 zo 17 skupín zastupuje finančný sektor), podľa neho ukazuje, že Európska komisia dovoľuje finančnému sektoru vplývať na tvorbu svojej agendy.