Bratislava 1. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Ministerstvo vnútra SR organizovalo tento týždeň (v dňoch 26. februára – 1. marca 2024) hodnotiacu návštevu expertov skupiny GRETA z Rady Európy na Slovensku v rámci štvrtého kola hodnotenia s tematickým zameraním na riešenie zraniteľnosti voči obchodovaniu s ľuďmi. Zástupcov z Rady Európy privítala na pôde rezortu vnútra v Bratislave I. štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská, ktorá z pozície národného koordinátora pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi otvorila stretnutie
Počas týždňovej návštevy sa zahraniční experti stretli s jednotlivými zástupcami štátnych orgánov a ďalších príslušných slovenských inštitúcií, s mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami. Zároveň navštívili zariadenie pre obete obchodovania s ľuďmi, centrum pre deti a rodiny, núdzové tranzitné centrum, ako aj útvar policajného zaistenia pre cudzincov.
GRETA vypracuje hodnotiacu správu, súčasťou ktorej budú odporúčania za účelom pomôcť Slovenskej republike lepšie identifikovať úskalia v tejto oblasti, presnejšie zacieliť naše kapacity a energiu v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a ochrane celej spoločnosti, ako aj jednotlivcov pred ničivými následkami spojenými s týmto rizikom.
“Vždy je čo zlepšovať a pred nami stoja stále nové a nové výzvy. Pevne verím, že nielen teraz, ale aj v odpočte v polčase, ako aj pri ukončení štvrtého kola hodnotenia Slovenskej republiky budeme môcť konštatovať pokroky, ktoré budú v prospech obetí a v neprospech páchateľov,” povedala I. štátna tajomníčka Lucia Kurilovská. Zároveň doplnila, že je rada, že súčasný post jej umožňuje zúročiť roky praxe, nadobudnutých skúseností a expertízy vo vrcholných funkciách orgánov štátnej správy najmä z oblasti trestného práva a bezpečnosti, a zlepšiť tak koordináciu zainteresovaných subjektov v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Zmyslom a účelom hodnotení GRETA je podľa jej prvej viceprezidentky Antoanety Vassilevy pomôcť signatárskym krajinám v implementácii predmetného Dohovoru a nastavení efektívnej reakcie štátu v boji proti tak závažnému fenoménu, akým je obchodovanie s ľuďmi.
Dohovor Rady Európy o boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý medzi prvými desiatimi krajinami ratifikovala aj Slovenská republika vstúpil do platnosti v roku 2008. Piliermi monitorovacieho mechanizmu je skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi – GRETA, ktorá vyhodnocuje vykonávanie dohovoru.
Úspechy SR v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi od posledného hodnotenia GRETA z roku 2019
– bolo prijaté trvalo udržateľné riešenie pre zabezpečenie poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti pre obete obchodovania s ľuďmi (tak z radov občanov SR, ako aj pre cudzincov) po dobu ich zaradenia do špecializovaného programu pomoci pre obete obchodovania s ľuďmi, ktorý je v gescii Ministerstva vnútra SR;
– došlo k zásadnej zmene filozofie odškodnenia obetí násilných trestných činov, čím sa podstatne urýchlila možnosť uplatniť si nárok na kompenzáciu za škodu spôsobenú trestným činom aj vo vzťahu k obetiam obchodovania s ľuďmi;
– možnosť aplikovať zásadu beztrestnosti sa rozšírila z prečinov aj na trestné činy, čo v praxi znamená, že možno upustiť od potrestania osoby – obete obchodovania s ľuďmi (medzi inými), ktorá spáchala trestný čin z donútenia, v priamej súvislosti s tým, že na nej bol spáchaný trestný čin obchodovania s ľuďmi.
– v uplynulom období bolo po celom území Slovenskej republiky vybudovaných viacero výsluchových miestností za účelom realizácie výsluchov obzvlášť zraniteľných obetí, pričom dve z nich (umiestnené v Bratislave a Humennom) budú slúžiť predovšetkým pre potreby obetí obchodovania s ľuďmi.
– v snahe zvyšovať povedomie širokej verejnosti a vzdelávať odborníkov z profesií, ktorých pomoc je pri identifikácii potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi nezastupiteľná, bolo realizovaných 602 vzdelávacích aktivít pre široké spektrum štátnych a neštátnych subjektov a vyškolených 13 475 účastníkov (obdobie 2019 – 2023).
– k 31.12.2023 bola ukončená činnosť Národného projektu “Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete”, v rámci ktorého boli zriadené informačné kancelárie pre obete trestných činov. Za účelom zlepšenia ochrany, podpory a pomoci obetiam kriminality a inej protispoločenskej činnosti boli však informačné kancelárie, ako súčasť organizačnej štruktúry MV SR, legislatívne ukotvené, a to schválením vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti dňa 30. novembra 2022. S účinnosťou novely zákona o prevencii kriminality k 1. februáru 2023 vykonávajú informačné kancelárie svoju činnosť v súlade s ustanovením § 7a predmetného zákona.
– bol prijatý Kontingenčný plán SR pre riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom obyvateľov Ukrajiny na územie SR spôsobených eskaláciou ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny pre obdobie október 2022 – marec 2023, aktualizovaný na obdobie júl – december 2023. Problematika obchodovania s ľuďmi bola do spomínaného kontingenčného plánu zapracovaná.