Lepšie identifikovať úskalia v boji proti obchodovaniu s ľuďmi: Cieľ hodnotiacej návštevy expertov Rady Európy v SR

Lepšie identifikovať úskalia v boji proti obchodovaniu s ľuďmi: Cieľ hodnotiacej návštevy expertov Rady Európy v SR

Bratislava 1. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Ministerstvo vnútra SR organizovalo tento týždeň (v dňoch 26. februára – 1. marca 2024) hodnotiacu návštevu expertov skupiny GRETA z Rady Európy na Slovensku v rámci štvrtého kola hodnotenia s tematickým zameraním na riešenie zraniteľnosti voči obchodovaniu s ľuďmi. Zástupcov z Rady Európy privítala na pôde rezortu vnútra v Bratislave I. štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská, ktorá z pozície národného koordinátora pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi otvorila stretnutie

násilie, hrozba, znásilnenie
Ilustračné foto

Počas týždňovej návštevy sa zahraniční experti stretli s jednotlivými zástupcami štátnych orgánov a ďalších príslušných slovenských inštitúcií, s mimovládnymi a medzinárodnými organizáciami. Zároveň navštívili zariadenie pre obete obchodovania s ľuďmi, centrum pre deti a rodiny, núdzové tranzitné centrum, ako aj útvar policajného zaistenia pre cudzincov.

Reklama

GRETA vypracuje hodnotiacu správu, súčasťou ktorej budú odporúčania za účelom pomôcť Slovenskej republike lepšie identifikovať úskalia v tejto oblasti, presnejšie zacieliť naše kapacity a energiu v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a ochrane celej spoločnosti, ako aj jednotlivcov pred ničivými následkami spojenými s týmto rizikom.

“Vždy je čo zlepšovať a pred nami stoja stále nové a nové výzvy. Pevne verím, že nielen teraz, ale aj v odpočte v polčase, ako aj pri ukončení štvrtého kola hodnotenia Slovenskej republiky budeme môcť konštatovať pokroky, ktoré budú v prospech obetí a v neprospech páchateľov,” povedala I. štátna tajomníčka Lucia Kurilovská. Zároveň doplnila, že je rada, že súčasný post jej umožňuje zúročiť roky praxe, nadobudnutých skúseností a expertízy vo vrcholných funkciách orgánov štátnej správy najmä z oblasti trestného práva a bezpečnosti, a zlepšiť tak koordináciu zainteresovaných subjektov v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

Reklama

Zmyslom a účelom hodnotení GRETA je podľa jej prvej viceprezidentky Antoanety Vassilevy pomôcť signatárskym krajinám v implementácii predmetného Dohovoru a nastavení efektívnej reakcie štátu v boji proti tak závažnému fenoménu, akým je obchodovanie s ľuďmi.

Dohovor Rady Európy o boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý medzi prvými desiatimi krajinami ratifikovala aj Slovenská republika vstúpil do platnosti v roku 2008. Piliermi monitorovacieho mechanizmu je skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi – GRETA, ktorá vyhodnocuje vykonávanie dohovoru.

 

Úspechy SR v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi od posledného hodnotenia GRETA z roku 2019

– bolo prijaté trvalo udržateľné riešenie pre zabezpečenie poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti pre obete obchodovania s ľuďmi (tak z radov občanov SR, ako aj pre cudzincov) po dobu ich zaradenia do špecializovaného programu pomoci pre obete obchodovania s ľuďmi, ktorý je v gescii Ministerstva vnútra SR;

– došlo k zásadnej zmene filozofie odškodnenia obetí násilných trestných činov, čím sa podstatne urýchlila možnosť uplatniť si nárok na kompenzáciu za škodu spôsobenú trestným činom aj vo vzťahu k obetiam obchodovania s ľuďmi;

Reklama

– možnosť aplikovať zásadu beztrestnosti sa rozšírila z prečinov aj na trestné činy, čo v praxi znamená, že možno upustiť od potrestania osoby – obete obchodovania s ľuďmi (medzi inými), ktorá spáchala trestný čin z donútenia, v priamej súvislosti s tým, že na nej bol spáchaný trestný čin obchodovania s ľuďmi.

– v uplynulom období bolo po celom území Slovenskej republiky vybudovaných viacero výsluchových miestností za účelom realizácie výsluchov obzvlášť zraniteľných obetí, pričom dve z nich (umiestnené v Bratislave a Humennom) budú slúžiť predovšetkým pre potreby obetí obchodovania s ľuďmi.

– v snahe zvyšovať povedomie širokej verejnosti a vzdelávať odborníkov z profesií, ktorých pomoc je pri identifikácii potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi nezastupiteľná, bolo realizovaných 602 vzdelávacích aktivít pre široké spektrum štátnych a neštátnych subjektov a vyškolených 13 475 účastníkov (obdobie 2019 – 2023).

– k 31.12.2023 bola ukončená činnosť Národného projektu “Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete”, v rámci ktorého boli zriadené informačné kancelárie pre obete trestných činov. Za účelom zlepšenia ochrany, podpory a pomoci obetiam kriminality a inej protispoločenskej činnosti boli však informačné kancelárie, ako súčasť organizačnej štruktúry MV SR, legislatívne ukotvené, a to schválením vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti dňa 30. novembra 2022. S účinnosťou novely zákona o prevencii kriminality k 1. februáru 2023 vykonávajú informačné kancelárie svoju činnosť v súlade s ustanovením § 7a predmetného zákona.

– bol prijatý Kontingenčný plán SR pre riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom obyvateľov Ukrajiny na územie SR spôsobených eskaláciou ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny pre obdobie október 2022 – marec 2023, aktualizovaný na obdobie júl – december 2023. Problematika obchodovania s ľuďmi bola do spomínaného kontingenčného plánu zapracovaná.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali