Košice 19. septembra (TASR) – Medzinárodnú prehliadku historickej hudby na Gotickej ceste ponúka 12. ročník festivalu Ars Antiqua Europae in Via Gothica, ktorý sa začína v piatok (20.9.) v Štítniku v okrese Rožňava. Štvordňové podujatie pozýva návštevníkov prostredníctvom starého umenia do historických kostolov a kaštieľov v regiónoch Gemer, Spiš a Abov, ale aj do zákutí maďarskej jaskyne Baradla – Aggtelek.
Dejiskom koncertov budú Štítnik, Krásnohorské Podhradie, Rožňava, Dedinky, Lipovník, Čečejovce, Markušovce, Betliar a Aggtelek. Vybrané miesta každoročne umocňuje čaro historickej hudby v podaní renomovaných umelcov. Prehliadka je jedným z kľúčových podujatí dlhodobého programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktorý je súčasťou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.
"Tohto roku sme mierne zmenili koncepciu podujatia, keďže Košice sa stali Európskym hlavným mestom kultúry. Dramaturgiu sme poňali ako možnosť ukázať sa svetu s tým najlepším, čo ponúka slovenská a česká kultúra. Slovensko-českým programom deklarujeme nielen naše nadštandardné susedské i ľudské vzťahy, ale predstavíme aj niekoľko "československých" hudobných telies, ako napríklad pražský Orchestr Berg, ktorého zakladateľom a šéfdirigentom je Slovák Peter Vrábeľ," hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave Helena Novotná.
Na piatkové otvorenie festivalu do Štítnika môžu prísť návštevníci z Košíc historickým vlakom. Zážitok sľubuje už úvodný koncert v evanjelickom kostole s názvom "Veni, Vidi, Vivaldi" v podaní mladého orchestra Venti Diversi zloženého prevažne z členov Českej filharmónie. Koncert sa skladá z kompozícií prominentného skladateľa barokovej hudby, nebude chýbať ani Vivaldiho najznámejšia skladba Štyri ročné obdobia – časť Leto.
Šnúra koncertov bude v sobotu pokračovať v Krásnohorskom Podhradí, tento rok bude namiesto v tradičnej hradnej kaplnke poškodenej požiarom v Andrássyho obrazárni. Nahliadnuť do sveta historických drevených nástrojov umožní Lotz Trio, slovenské rodinné trio basetových rohov. V Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave sa predstaví Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý uvedie program Voces Angelicus s duchovnou tematikou od jednohlasých anonymov 14. storočia až po černošské gospely.
Po dvoch rokoch jeden z koncertov odznie opätovne v jaskyni Baradla pri obci Aggtelek v Maďarsku. "Diváckej verejnosti prinášame slovenskú a zároveň aj maďarskú premiéru kinokoncertu v tejto jaskyni v podaní mladého českého kolektívu Orchestr Berg. Návštevníci sa môžu tešiť na projekciu svetovej klasiky – nemý film Carla Theodora Dreyera Utrpenie Panny orleánskej z roku 1928 v sprievode sugestívnej hudby litovského skladateľa Broniusa Kutavičiusa v živom prevedení Orchestra Berg," priblížila Novotná. Netradičný hudobný projekt mal svetovú premiéru vo Vilniuse, ktorý bol Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2009. Filmový príbeh Johanky z Arcu so živou hudbou umocní úžasná scenéria kvapľovej jaskyne.
V nedeľu predpoludním sa začne koncert vokálneho súboru Gregoriana v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Dedinkách. Repliky dobových nástrojov sa rozoznejú v gotickom Kostole sv. Jána Krstiteľa v Lipovníku v podaní súboru starej hudby Musica Poetica. Cassovia Baroque Trio a Igor Kucer v ranogotickom kostole v Čečejovciach uvedie prierez árií a opier starých majstrov z obdobia 17. až 18. storočia. Hudobnú prechádzku storočiami na Gotickej ceste ukončí v nedeľu večer na Spiši v Letohrádku Dardanely v Markušovciach basové kvarteto Bass Band.
Záverečný koncert zaznie v pondelok v betliarskom kaštieli. Organizátori ho chcú umocniť programom, ktorý divákom priblíži život na šľachtickom dvore. Obdobie baroka na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. ponúkne český súbor starej hudby Fiorello. V podaní mladých interpretov odznejú skladby starých francúzskych majstrov obohatené autentickými choreografiami barokového tanca.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.