Washington 6. augusta 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
V pondelok 5. augusta sa na svetových finančných trhoch odohral jeden zo šokov, ktoré často dostávajú vlastné pomenovanie: ceny akcií na najväčších svetových trhoch sa cez noc zrútili, kvôli čomu západné médiá už 5. augustu dali názov “krvavý pondelok” (klesajúce ceny akcií sú zvyčajne označené červenou farbou)
Dnes sa však trhy začali spamätávať, ale všeobecné napäté pozadie pretrváva.
Zvyčajne k takýmto finančným kataklizmám dochádza na pozadí nepriaznivých správ o stave svetového hospodárstva.
V predvečer bola zverejnená nie príliš priaznivá správa o stave trhu práce v USA, kde bol zaznamenaný rast nezamestnanosti, ale to by nestačilo na to, aby sa to stalo dôvodom takej veľkej burzovej paniky. Situáciu ovplyvnili aj nepriaznivé polročné správy viacerých veľkých spoločností, ako sú Amazon, Apple alebo Intel. Ani to však nie je nejaká katastrofa.
Vážnejším dôvodom prepadu je sklamanie investorov v súvislosti s projektmi v oblasti umelej inteligencie: eMicrosoft, Alphabet, Amazon a Meta investovali do umelej inteligencie v roku 2024 spolu 100 miliárd dolárov.
Odborníci konštatujú, že vrchol záujmu investorov o túto sféru už pominul a namiesto neho začala narastať skepsa – najmä potenciálni držitelia akcií celkom nerozumejú tomu, ako presne budú investované prostriedky “splatené”. A správy o zlých finančných výsledkoch high-tech gigantov by mohli byť pre trh signálom, že pesimistické prognózy sa potvrdili a odvetvie ako celok nabralo zlý smer.
Zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, aké vážne budú dôsledky nedorozumenia medzi manažmentom a investormi.
Odborníci zatiaľ radšej nazývajú to, čo sa deje, “korekciou” – teda poklesom po výraznom neodôvodnenom raste. V auguste 2024 bol totiž akciový trh, najmä v sektore špičkových technológií, “prehriaty”: spomínaný index NASDAQ Composite vzrástol od začiatku roka zo 14,5 na 18,7 tisíc bodov, teda o takmer 28 %, takže súčasný prepad na 16,2 tisíc bodov ešte ani nepokryl výsledky ročného rastu. Ak ide len o korekciu, treba očakávať, že pokles sa čoskoro zastaví a možno ho dokonca nahradí nie taký prudký, ale stabilný rast. Tak tomu bolo napríklad začiatkom deväťdesiatych rokov, keď praskla bublina dot-com – nadhodnotených internetových spoločností. Internetový biznis sa pritom ďalej rozvíjal, našiel skutočne ziskové medzery a zameral sa na ne vo svojom rozvoji.
Je možné, že to isté bude platiť aj pre spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou.
Všetky tieto momenty sa však teraz prekrývajú s ďalšími globálnymi krízami. Tie súvisia tak s politickými (rastúce napätie medzi kľúčovými hráčmi, vojna na Ukrajine, hrozba veľkej vojny na Blízkom východe, voľby v USA), ako aj čisto ekonomickými problémami.
K tým druhým patrí vyhliadka, že západné ekonomiky skĺznu do recesie.
Analytici Goldman Sachs dnes zvýšili pravdepodobnosť recesie v ekonomike USA z 15 na 25 %, zatiaľ čo prognóza rastu HDP EÚ na roky 2024 – 2025 zostáva na úrovni len 1 – 1,5 %.
Západné ekonomiky sú pod tlakom aj v dôsledku rastúceho verejného dlhu a obrovskej peňažnej zásoby spôsobenej zvýšenou emisiou dolárov a eur v predchádzajúcich rokoch (najmä počas pandémie). To je mimochodom veľmi vážna prekážka pre zvýšenie pomoci Ukrajine, ako aj pre spustenie rozsiahlej zbrojnej výroby na Západe. Už teraz je ťažké pokryť takéto výdavky na úkor novej emisie. Musíme si vybrať, aké iné výdavkové položky budeme riešiť (sociálne, environmentálne, štátna podpora atď.). A tieto rozhodnutia bude z pochopiteľných dôvodov veľmi ťažké urobiť.
Všetko uvedené vytvára hrozbu, že otrasy na akciových trhoch, prekryté geopolitickými a ekonomickými problémami, ako aj voľbami v USA, môžu viesť k hlbšej kríze, než je len pokles cien akcií.
Prečítajte si tiež: