Križiacke ťaženie proti čínskym technológiám: Sú obvinenia zo špionáže voči čínskym výrobkom účelové pre ich nízke ceny a vysokú kvalitu?

Križiacke ťaženie proti čínskym technológiám: Sú obvinenia zo špionáže voči čínskym výrobkom účelové pre ich nízke ceny a vysokú kvalitu?

Praha 18. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

 

Washington nebojuje len o ropu, chce si získať výsostné postavenie na trhu s technológiami. V tom mu však bráni Čína. Sme svedkami nového konfliktu? Sputnik hľadal na túto otázku odpoveď

Ilustračné foto

Pomaly upadajúci technologický obor bojuje s rýchlo rastúcim drakom. Takýto dojem majú experti z pokusov Washingtonu obmedziť vplyv čínskych technológií. Tie prenikajú doslova do celého sveta. A oproti západným technológiám sú neuveriteľne lacné. Môže si ich dovoliť európska firma aj africký farmár a nejde pritom o žiadne nekvalitné hrkálky.

Reklama

Preto sa tiež v poslednej dobe objavili obvinenia, že Čína využíva svoje firmy k priemyselnej špionáži alebo dokonca na obchádzanie sankcií. To je prípad zatknutia a následného prepustenia na kauciu finančnej riaditeľky čínske firmy Huawei Technologies Meng Wančou v Kanade. Spojené štáty ju obvinili z porušenia protiiránskych sankcií a požadujú jej hlavu. Za obvinením podobného razenia môže stať kalkul a boj o trh.

Sputnik o celej situácii hovoril so známym novinárom a bývalým šéfredaktorom týždenníka Ekonom Zbyňkom Fialom.

Reklama

 

V poslednej dobe môžeme vidieť, že sa množia podozrenia o tom, že čínsky technologický obor Huawei prsty v priemyselnej a inej špionáži. Nedávno bola dokonca zatknutá finančná riaditeľka firmy. Čo si o tom myslíte?

Problém má tri vetvy Irán, Huawei a Čínu. Americké sankcie proti Iránu sú v rozpore s uzavretými protijaderovými dohodami, ktoré Irán dodržiava. Pripomeňme si, že Európska únia tieto sankcie odmieta do tej miery, že chce trestať každého, kto by sa nimi riadil. A teraz sledujeme americký pokus prinútiť Kanadu, aby ich vynucovala dokonca ako tretia strana. Nie je jej čo závidieť. Dôležitejší však je súboj v technologickej rovine.

Spojené štáty zaostávajú v prípravách na úplne novú generáciu bezdrôtovej telekomunikačnej prevádzky označovanej 5G, ktorá je podľa niektorých odborníkov podobným technologickým predelom, ako bol vynález kníhtlače.

Telekomunikácie 5G sprístupnia prakticky neobmedzené prenosové pásma, čo je kľúčová podmienka pre internet a jeho uplatnenie typu priemysel 4.0 a podobe. Číňania majú v 5G jasný predstih a navyše to sprevádzajú dravým nástupom v odbore umelej inteligencie. Možno chápať snahu USA nejako to zabrzdiť. A zapadá to do širšieho rámca americkočínskej obchodnej vojny ako páka, ktorá donútiť Číňanov k ústupkom.

Reklama

 

Nejaví sa to ako súboj o trh? Americká dominancia je tam, a ak vezmeme mobilné telefóny, tak Huawei sa predáva lepšie ako Apple. Už to nie je lacný brak.

S tými telefónmi to nie je tak jednoduché. Číňania dobre predávajú výrobky, ku ktorým veľa súčiastok z USA zase dovážajú. Keď sa tieto vzťahy pretrhnú, americkí spotrebitelia stratia prístup k lacnejším čínskym výrobkom a čínske firmy zase veľa času pri budovaní vlastnej výroby súčiastok. Tak ďaleko to asi nedôjde, takže celý prípad berme len ako pokus zintenzívniť a urýchliť rokovanie, v ktorom si USA hrajú na tvrďasa, pretože sa cítia slabší.

 

Podarí sa Američanom skrotiť čínskeho technologického draka? Čínske technológie robia z roka na rok fascinujúce pokroky, ktoré sú navyše viac cenovo dostupné.

Reklama

Súboj s čínskym drakom nie je len technologický. Číne pomáha už to, že je väčšia, viac ľudí a teda aj viac dát pre vývoj umelej inteligencie. Ako autoritatívny štát nenaráža na odpor pri spracovaní údajov a dáva tak vývoju umelej inteligencie ďalšiu obrovskú výhodu. Popri tom sa ukazuje, že centrálne riadená ekonomika nemusí zaostávať za voľnotrhovým usporiadaním, skôr naopak.

V Číne sa, samozrejme, nejedná o rigidné plánovanie, ktoré nás za socializmu skoro položilo, ale o stanovenie hlavných smerov rozvoja, pre ktoré je vyčlenená koordinovaná štátna pomoc. Američania to považujú za porušenie súťažných pravidiel, ale už si nedokážu vynútiť zmenu. Podobný model je pritom uplatňovaný prakticky v celej Ázii. Skôr to vyzerá tak, že sme to naopak s tým voľnotrhovým náboženstvom prehnali.

 

Hovorí sa tiež o tom, že sa objavili diery v amerických procesoroch Intel. Znamená to, že strácame kontrolu nad technológiami, ktoré používame?

Do procesorov nevidím. Pred časom mal ale týždenník Bloomberg BusinessWeek na obálke zväčšený ľudský palec, na ktorom bol položený nepatrný čínsky čip, ktorý vraj bol v akýchsi telekomunikačných zariadeniach navyše. Ale myslím si, že dôležitejšia je čistota duše než čistota čipu. Nezvládateľnosť technológií z hľadiska úzko vnímanej bezpečnosti ukazuje, aké dôležité je budovať bezpečné vzťahy medzi ľuďmi. Na začiatku 90. rokov k tomu bolo celkom našliapnuté. Je čas sa k tomu znovu vrátiť.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali