Washington 8. apríla 2020 (HSP/Washington Post/Foto:Pixabay,SITA/AP-Alex Brandon)
Portál Washington Post publikoval znepokojivé informácie. Koronavírus Covid-19 infikuje a zabíja Afroameričanov oveľa rýchlejšie ako belochov, hispáncov či aziatov
Washington Post spracovali analýzy z nových údajov v USA, kde sa po prvýkrát zapracovali aj údaje o počte infikovaných či mŕtvych so zreteľom k ich rasovej príslušnosti. Afroameričania sú najviac ohrozenou skupinou, a tento fakt už potvrdili aj americkí odborníci. Predstavitelia afroamerických organizácii žiadajú dôrazne vládu, aby netajila informácie o nákaze a kladú si otázku, ako je možné, že Afroameričania sú podstatne viac ohrození ako belosi, hispánci či aziati v USA. Koronavírus dosiaľ zahubil v USA viac ako 12 000 ľudí.
Analýza dostupných údajov a demografické údaje ukazujú, že okresy, kde je majoritné afroamerické obyvateľstvo, majú 3x väčší výskyt infekcií a takmer 6x vyššiu úmrtnosť ako okresy, kde prevažujú bieli Američania.
V štáte Milwaukee, v najväčšom meste Wisconsine tvoria Afroameričania takmer 70 % mŕtvych, pričom však tvoria len 26% populácie. Podobne je tomu i v Louisiane, kde 70 % mŕtvych sú takisto Afroameričania, ktorí však tvoria len 32 % populácie štátu. V Michigane, kde hlásia 845 úmrtí, predstavujú Afroameričania 33 % infikovaných a približne 40 % úmrtí. Pritom tvoria len 14 % populácie štátu. Ukázalo sa, že najviac mŕtvych okrem New Yorku je v Detroite, kde Afroameričania tvoria 79 % populácie a podobne negatívny vývoj badať v Chicagu, kde Afroameričania umierajú 6x rýchlejšie ako bieli obyvatelia. Mesto dosiaľ hlási 118 úmrtí. z toho 70 % spadá na Afroameričanov.
Prezident Trump uznal rasovú nerovnosť v súvislosti s úmrtiami a uviedol, že Biely dom i vláda robia všetko preto, aby sa situácia takto negatívne nevyvíjala. Podľa Trumpa to, že afroamerická komunita je približne 4x častejšie infikovaná a takisto z jej radov pochádza väčšina obetí nie je spravodlivé.
Afroamerická komunita v USA má množstvo hovorcov a odborníkov. Podľa jedného z afroamerických lekárov, chirurga Jeroma Adamsa, dôvodov prečo sú Afroameričania viac ohrozenou skupinou je niekoľko. Samotný Jerome Adams sa priznáva, že vo svojich 45 rokoch má vysoký tlak, ischemickú chorobu srdca, astmu a je prediabetický. Podľa jeho slov reprezentuje dedičstvo vyrastania chudobných Afroameričanov v USA. Ešte v 60 rokoch 20. storočia bol rasizmus v USA bežnou vecou, existovali oddelené autobusy pre bielych a čiernych, Ku Klux Klan vraždil nepohodlných Afroameričanov, afroamerické obyvateľstvo bolo vytlačené do chudobných ghiett kde sa šírili drogy, Afroameričania mali a aj majú menšie príjmy ako belosi, horší prístup ku vzdelaniu, menej pozornosti sa venovalo ich zdravotnému stavu, mohli a môžu však v obrovských počtoch a v prvej línii umierať za USA vo Vietname, Afganistane, Sýrii či Iraku.
Na rozdiel od Slovenska, kde mimovládkari považujú testovanie v rómskych osadách za rasistické a Matoviča označujú za rasistu, demokrati v USA majú iný názor. Zákonodarcovia ako Elizabeth Warrenová, Cory Booker a Kamala D. Harris dôrazne požadujú, aby federálna vláda zverejňovala denné údaje o rase a etnicite týkajúce sa testovania na nákazu koronavírusov a požadujú, aby sa prioritne testovali práve Afroameričania.
Je možné, že by slovenskí mimovládkari nevedeli po anglicky a preto sa nevedia dočítať aké postupy doporučujú a zavádzajú americkí demokrati, náš vzor? Alebo cítia slovenskí mimovládkari, ktorí sa pustili do Matoviča a začali ho označovať za rasistu, skrytú nenávisť voči slovenským Rómom a podvedome túžia, aby si epidémia koronavírusu v radoch Rómov vybrala krutú daň? Rómovia sú najviac ohrozenou skupinou obyvateľstva na Slovensku a preto im treba venovať zvýšenú pozornosť, podobne ako to môžme vidieť v USA, kde sa venuje zvýšená pozornosť najviac ohrozenej afroamerickej komunite.
Slovenskí mimovládkari by takisto nemali zabúdať, že ak by kvôli koronavírusu zahynula väčšina rómskeho etnika na Slovensku, bude to mať určite negatívny dopad aj na ich financovanie. Za starostlivosť o transgenderovú menšinu a LGBT komunitu získajú určite podstatne menší obnos ako za aktivity spojené s ochranou rómskeho etnika, pretože transgender-LGBT komunita je podstatne menšia ako rómska komunita. Keď už nie z morálneho a etického hľadiska, tak aspoň z hľadiska vlastného prospechu by malo byť v osobnom záujme slovenských mimovládkarov, aby sa na ochranu Rómov prijali čo najúčinnejšie opatrenia a preto by sa mali Matovičovi za jeho aktivity v rómskych osadách ospravedlniť, poďakovať mu a nie na neho útočiť.
Americkí odborníci teda na rozdiel od slovenských mimovládkarov doporučujú zvýšenú starostlivosť o afroamerickú komunitu a požadujú, aby sa zverejňovali presné informácie o šírení nákazy aj z ohľadom na rasovú príslušnosť. Problémom však ostáva, že nie všetky americké štáty aplikujú rovnaké postupy a samotní obyvatelia často neuvádzajú v príslušných kolónkach svoju rasovú príslušnosť. Afroamerický demokrat Nick Mosby, zastupujúci štát Baltimore sa však zasadzuje, aby sa aj etnické a rasové informácie ohľadne nakazených nezatajovali. Priznal, že ho deprimovali údaje o tom, akú obeť si doteraz epidémia koronavírusu a údaje, ako sa šíri koronavírus v afroamerickej komunite považuje za desivé.
Podľa posledných údajov z Washington D.C. Takmer 60 % úmrtí v meste tvoria Afroameričania, napriek tomu, že Afroameričania tvoria len 46% obyvateľov mesta. Situácia je vážna aj v Georgii. V Atlante majú 1185 prípadov nakazenia a 39 úmrtí, 70 % nakazených sú Afroameričania.
Americkí odborníci uvádzajú, že pacienti s hypertenziou, diabetes, astmou či srdcovými chorobami sú obzvlášť ohrozenou skupinou. Množstvo Afroameričanov žije v nevyhovujúcich bytových podmienkach, majú horšie platenú prácu, získali nižšie vzdelanie, mnohí si nemôžu platiť zdravotné poistenie a vyššie spomenutými ochoreniami trpia vo zvýšenej miere. Podľa starostu Demetriusa Younga z mesta Albany platí, že ak bieli Američania dostanú chrípku, v tých istých podmienkach Afroameričania dostanú zápal pľúc.
Najhoršia situácia v USA je v meste New York, ktorý hlási 5789 obetí, od pondelku pribudlo 731 obetí. Počet obetí koronavírusu v New Yorku je väčší ako počet obetí z teroristického útoku 11. 9. 2001, zdravotná kríza v New Yorku bude v najbližších dňoch vrcholiť. Denný prírastok v počte mŕtvych sa pohybuje vo výške približne 600 obetí. Toľko infikovaných, čo hlási New York nemá ani celé Taliansko.
Zdravotníkom v New Yorku výrazne pomohla armáda, vojenskí lekári a zdravotníci na vojenskej zdravotníckej lodi USNS Comfort značne odbremenili preťažené newyorské nemocnice. Nakazeniu sa však nevyhli ani vojenskí zdravotníci z USNS Comfort.
V New Yorku už začínajú riešiť ako využiť podporný balíček pre ekonomiku mesta, newyorský guvernér Cuomo sa však sťažuje, že New York dostal menšiu finančnú pomoc, ako úradníci očakávali. Cuomo cez CNN odkázal, že k oživeniu newyorskej ekonomiky bude potrebná dodatočná federálna podpora.
František Olčaj