Aj keď obmedzenia sa v krajine, kde sa zatiaľ potvrdilo viac ako 1 500 prípadov infekcie, mierne zmiernili, zatknutých neubudlo.
Kritici obviňujú vládu z použitia opatrení zameraných na opozíciu a zatýkanie aktivistov, čo vláda popiera. Opozičné skupiny a skupiny občianskej spoločnosti sa mobilizujú na celonárodné protesty, ktoré by mali začať v júli s cieľom donútiť prezidenta Emmersona Mnangagwu, aby odstúpil.
Podľa súčasných predpisov sa od všetkých Zimbabwčanov, ktorí sa vracajú zo zahraničia, vyžaduje, aby zostali v karanténe tri týždne a to v zariadení schválenom vládou. Podľa polície utieklo z karanténnych stredísk celkom 276 ľudí, vrátane niektorých, ktorí boli testovaní pozitívne.
Takmer 30 z nich bolo zatknutých a majú byť postavení pred súd za vystavenie ich rodín a komunít vírusu.
Polícia tvrdí, že má v úmysle zintenzívniť úsilie o presadzovanie právnych predpisov a tvrdí, že z mnohých ľudí sa stali bezohľadní sebci. Opatrenia Zimbabwe na zamedzenie šírenia koronavírusu zhoršili hospodársku a politickú krízu v krajine.
Vláda očakáva, že sa ekonomika tento rok prepadne o 4,5%, zatiaľ čo ročná inflácia v júni vzrástla na 785 %.
Situácia nie je ružová ani v susednej Južnej Afrike, kde polícia začala konanie proti viac ako 230 000 ľuďom, ktorí boli obvinení z porušovania blokovacích predpisov. Oficiálne štatistiky zverejnené v máji ukazujú, že Južná Afrika zaznamenala od marca viac ako 320 000 prípadov a 40 600 úmrtí, čo je najvyšší počet v Afrike. Minulý týždeň prezident Cyril Ramaphosa varoval výrokom „nad nami sa zmráka“.
Európskym občanom zostáva len dúfať, že si politici a mimovládky pri prečítaní takýchto správ uvedomia, že situácia nie je dobrá po celom svete, a nenájdu si v rámci krízy koronavírusu zámienku na presídlenie ďalších Afričanov na náš kontinent.
Andrea Lopatková