Konečné riešenie otázky potratov. „Subjektívnych“ i tých v „druhom slede“

Konečné riešenie otázky potratov. „Subjektívnych“ i tých v „druhom slede“

Bratislava 19. apríla 2024 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Nie. Nečakajte v tomto článku hlboké analýzy, štatistiky, trendy, názory odborníkov alebo polemizovanie o tom, kedy vzniká život. Poukázať chcem na niečo tak jednoduché a prirodzené, že niektorí v zhone konzumného života pod tlakom liberálno-progresívnych trendov jednoducho nemajú čas sa nad tým zastaviť a zamyslieť sa. Je možné že sa práve takí budú chytať pri čítaní nasledujúcich riadkov za hlavu a nebudú chcieť rozumieť tomu, o čom tu vlastne píšem

Ilustračné foto

Mohol by som horekovať ako je možné, že vo Francúzsku schválili ústavné právo ženy na potrat, a že podobný trend je i v Nemecku. Môžem kritizovať snahy zakotviť právo na potrat do Charty ľudských práv alebo to, ako v Európskom parlamente periodicky tému liberalizácie potratov pretláčajú ako keby šlo o pravidlo pre rybolov, kvóty pre vývoz pšenice či nejakú inú síce dôležitú ale viac-menej technicko-pragmatickú tému vykonania určitého normatívu.

Reklama

Nazdávam sa, že v polemike o potratoch sme to tak trochu uchopili za zlý koniec. Respektíve nám uchopenie tohto konca niekto chce nanútiť a my sme pristúpili na jeho hru. Do diskusií vstupuje príliš mnoho emócií a tých „najsprávnejších“ pohľadov. V palete názorov sú tu tí, ktorí nepripúšťajú potraty za žiadnych okolností až po tých, ktorí by bez mihnutia oka ešte viac uvoľnili rôznorodé možnosti ukončenia tehotenstva. Veď je to telo ženy a nový človiečik je pre nich ako ten, kto narušuje osobnú slobodu a prináša neželané problémy. Prístup ku človeku skoro tak, ako keď dostanete ochutnávku v supermarkete: chceš – zober si, nechceš – nechaj tak alebo zahoď.

Vskutku téma je to veľmi na tenkom ľade, pretože životná situácia a okolnosti každej ženy je iná a my nemôžeme súdiť, lebo nepoznáme konkrétnu situáciu každej jednej. Pripočítajte do toho prípady znásilnenia alebo možných zdravotných komplikácií pri nie ideálnom vývoji plodu a aj tí najprísnejší zástancovia života sa aspoň trochu empaticky zamyslia.

Reklama

Poďme ale po poriadku. Namiesto otázky „Potraty ÁNO – NIE?“, opýtajme sa skôr inak. Ak by ste si mali vybrať spoločnosť, kde nie sú potraty ani len potrebné a spoločnosť, kde sú potraty na dennom poriadku, aký typ spoločnosti by ste si vybrali?

Počkať, počkať… že je to príliš idealistické až utopistické a že realita je iná? Myslím to však vážne, vyberte si. Ak by ste si mohli a mali vybrať, v akej spoločnosti by ste radšej žili? Ak sa totiž ako spoločnosť rozhodneme a dohodneme, že potraty ako také nie sú žiadúce, tak ide o nastavenie mysle a srdca, ktoré voči tomuto konečnému cieľu bude i niečo robiť až do bodu, keď sa želaný stav skôr či neskôr naplní. Alebo sa aspoň míľovými krokmi ku takémuto stavu výrazne priblíži.

Progresívno-liberálne videnie slobody často uvažuje veľmi krátkodobo a neponúka víziu pre budúcnosť založenú na osvedčených hodnotách podľa prirodzeného poriadku vecí. Chce riešiť svoj momentálny stav, nasýtiť túžby, riadiť sa pudmi, emóciami, kde je človek sám pre seba centrom, bez ohľadu na čokoľvek a kohokoľvek.

Odložme teraz nabok spontánne potraty v prvých týždňoch, nad ktorými nemáme moc. Odložme i prípady, ktoré si vyžadujú odbornú diskusiu a široké empatické zapojenie sa lekárov, psychológov, teológov a ďalších, ktorí by mali čo k téme povedať. Mám na mysli prípady znásilnených žien a prípady, keď sa plod objektívne nevyvíja tak, aby bol zdravý. Tieto prípady poďme „riešiť“ až v druhom slede a doprajme si trpezlivosť. Pozrime sa skôr na to, čo je zdrojom pohoršenie či horovania za práva tej či onej strany.

Zamerajme svoju pozornosť skôr na prípady, ktoré by sme mohli nazvať ako „subjektívne motivované potraty“. Mohlo by ísť o prípady, keď je žena pod akýmkoľvek vonkajším tlakom rodiny či okolností, alebo k počatiu došlo pri mimomanželskom pomere a ani jeden z aktérov „si ho nepraje“, alebo keď sa rodičia či matka necíti byť ako taká pripravená na dieťa. Ako ste si isto všimli, ide o prípady, keď žena vstupovala do intímneho pomeru dobrovoľne a ak by všetko išlo tak ako má, tak by nový život prišiel na svet v plnom zdraví.

Reklama

Poďme hovoriť o dobrých prípadoch fungovania rodiny, o tom, že nevera a pomery mimo manželstva škodia vzťahom a dôvere v rodinách a spoločnosti ako takej. Hovorme o tom, že intímny vzťah dvoch ľudí je veľmi zodpovedná a posvätná vec. Vytvorme zo strany štátu a príslušných organizácií prostredie, ktoré nahráva rodinám ekonomicky, zdravotne, spoločensky a učme deti už od škôl ku zodpovednosti o svoje zdravie, prevenciu, čistotu srdca. Vštepujme im morálne a duchovné hodnoty, ktoré si dar intímneho vzťahu budú trpezlivo chrániť až do času, kedy budú pripravení na dar ďalšieho života.

Neodsudzujme slobodné mamičky, ktoré sú často skôr hrdinkami. Nevylučujme ich zo spoločnosti a už vôbec nie z cirkví, len kvôli tomu, že niečo nevyšlo v partnerskom vzťahu. Naopak, podporme ich za ich snahu o výchovu nového života.

Verím, že potom i úroveň diskusií, štatistiky, hlboké analýzy, trendy, názory odborníkov alebo polemizovanie budeme vidieť optikou nádeje zdravej rodinne orientovanej a prajúcej si spoločnosti, ktorá sa prirodzene reprodukuje, odovzdáva to najlepšie ďalšej generácii a váži si život ako taký. Spoločnosti, ktorá aj pri nepriazni okolností, podáva pomocnú ruku životu a nerieši subjektívne okolnosti radikálnym odstránením nového života, ktorý by mohol priniesť ľudstvu veľký úžitok.

Pri takto nastavenej atmosfére v spoločnosti i rodinách možno predpokladať, že počet „subjektívnych potratov“ rapídne klesne a ako spoločnosť budeme mať viac energie, času, invencie, prostriedkov i chuti venovať sa „riešeniu“ potratov v druhom slede. Prestaneme tak o tejto téme hovoriť optikou ÁNO – NIE. Ale skôr DOKEDY EŠTE?

Chytíme povraz za správny koniec?

Reklama

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali