“To, čo navrhuje Váhostav-SK, je podvodná reštrukturalizácia. Hlavný problém nie je v súčasnom zákone. Ak by bol, za sedem rokov by bol dávno zmenený. Problém je, že návrh Váhostavu-SK je v rozpore so zákonom a malo by nastupovať trestné právo. Predstavitelia Váhostavu-SK sa totiž dopustili niekoľkých trestných činov,” uviedol Lipšic. Podľa neho ide o trestné činy zavineného úpadku, poškodzovania veriteľa, marenia konkurzného alebo vyrovnávacieho konania, zvýhodňovanie veriteľa a trestný čin podvodu.
Lipšic zdôraznil, že majetok Váhostavu-SK je 147 miliónov eur, záväzky 143 miliónov eur. “Všetky záväzky sú na 100 percent kryté majetkom. Platobná neschopnosť Váhostavu-SK nie je primárna, ale iba sekundárna a je potrebná iba časová reštrukturalizácia, teda odloženie splátok, ale bez objemovej reštrukturalizácie,” myslí si.
Poslanec je preto presvedčený, že Váhostav-SK má uhrádzať pohľadávky v plnej výške. “Napriek tomu Váhostav-SK žiada aj objemovú reštrukturalizáciu v sume takmer 100 miliónov eur. To znamená, že sa spoločnosti prihrá zisk 100 miliónov eur, ktorý sa nebude zdaňovať,” avizoval.
V pléne sa zároveň pýtal, kde je Juraj Široký. “Prečo nie je obvinený? Prečo nemá zabezpečený majetok? Ak chceme získať dôkazy, musíme ich získať čo najskôr. Keď ide o drobného človeka, recesistu, toho stíhame za volebnú korupciu. Prečo nebola žiadna prehliadka vo Váhostave-SK? Prečo neboli zaistené listiny a počítače? Nestalo sa to kvôli prepojeniu Širokého a premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ak by bol zatknutý, začne hovoriť. Preto dnes môže byť pokojný,” povedal Lipšic.
Na margo údajného prepojenia Širokého a Smeru-SD, ktoré predstavitelia vládnej strany opakovane odmietajú, Lipšic zdôraznil, že je potrebné ísť do minulosti, keď Smer vznikol. Podľa jeho slov Bohumil Hanzel, zakladajúci člen Smeru, hovoril o tom, ako strana vznikla za pomoci piatich sponzorov zastúpených vplyvným podnikateľom a hovoril o notársky overenej zmluve, kde je päť sponzorov uvedených ako sympatizant jeden až päť. “Bohumil Hanzel za tieto výroky nikdy nečelil trestnému oznámeniu za ohováranie ani civilnej žalobe za poškodenie dobrého mena,” upozornil Lipšic a pýtal sa, či tým vplyvným podnikateľom zastupujúcim sympatizantov nie je náhodou Juraj Široký.
“To by znamenalo, že mu v kauze Váhostav-SK nič nehrozí. Ani trestnoprávne, ani finančne. Živnostníci síce dostanú viac peňazí, ale nie z majetku Váhostavu-SK,” dodal. Žiaden z prítomných poslancov Smeru-SD na Lipšicovo vystúpenie nereagoval.
Premiér Fico nedávno zopakoval, že jeho strana nemá žiadnych oligarchov a celú kampaň pred parlamentnými voľbami 2016 si zaplatí z peňazí, ktoré dostali za výsledky v parlamentných voľbách 2012. Zároveň odmietol spájanie Smeru-SD s podnikateľom Jurajom Širokým. “Pán Široký nikdy neprispel na stranu Smer-SD. Nemá so stranou Smer-SD nič spoločné,” vyhlásil Fico.
Dodal, že na Slovensku je asi 40 významných podnikateľov a stretáva sa s nimi pri rôznych príležitostiach. “Tak, ako sa dnes stretávam pravidelne s pánom Sotákom, Világim, s Rosinovcami a s rôznymi ďalšími podnikateľmi,” priznal Fico. Trvá však na tom, že strana nemá oligarchov a nechráni podnikateľov ako Široký. “Keby som mal niekoho chrániť, tak nepoviem, že ho má generálna prokuratúra zatvoriť,” povedal Fico.
Most žiada Smer, aby už predložil riešenia pre veriteľov Váhostavu-SK
Vládna strana Smer-SD by už konečne mala predložiť do parlamentu riešenia pre živnostníkov, ktorým stavebná spoločnosť Váhostav-SK nezaplatila za prácu. Zároveň by mala stiahnuť návrhy dnes už neaktuálnych noviel. Vyzýva ju k tomu opozičná strana Most-Híd.
Firma chce malým veriteľom zaplatiť len 15 percent z dlhovaných peňazí. Vláda navrhla zmeny, ktoré by mali dať veriteľom Váhostavu-SK viac. Premiér Robert Fico (Smer-SD) však avizoval úpravy pôvodných návrhov. Dosiaľ ich v parlamente nikto nepredložil. Podpredsedníčka Lucia Žitňanská pripomenula, že už je 21. apríla a do hlasovania o reštrukturalizačnom pláne Váhostavu-SK všetkými veriteľmi zostáva už len deväť dní (do 30. 4.).
“Pre mňa je absolútne neprijateľná situácia, aby sme my poslanci stáli v takejto situácii a nevedeli, čo bude riešením Váhostavu deväť dní pred schvaľovacou schôdzou veriteľov Váhostavu,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Žitňanská. Pripomenula, že je naďalej otázne, či sa reštrukturalizácia Váhostavu-SK koná v súlade so zákonom. Zopakovala tiež požiadavku Mosta-Híd, aby sa na reštrukturalizácii Váhostavu-SK podieľali aj majitelia a akcionári spoločnosti.
Vládna strana chce prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem. Plénum sa však zatiaľ nedostalo ďalej ako k diskusii o tom, či zmeny prijať v zrýchlenom režime, alebo nie. Kabinet chcel, aby si mohli malí veritelia od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 percent dlhovaných peňazí. A to z budúcich ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.
Pôvodne vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 percent pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Aktuálne však vláda navrhuje zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 percent z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu. Fico najnovšie pripúšťa aj možnosť prerušiť proces reštrukturalizácie Váhostavu-SK.
Kollár: Bohatým pomôžu reštrukturalizácie, chudobným ostanú exekúcie
Súčasný stav okolo reštrukturalizácie stavebnej spoločnosti Váhostav-SK vystihuje podľa nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Kollára najlepšie veta – chudobným exekúcie, bohatým reštrukturalizácie. Kollár to vyhlásil v úvode štvrtého rokovacieho dňa 49. schôdze parlamentu.
“Táto veta vystihuje súčasný stav, pokiaľ ide o problematiku zbavovania sa dlhov,” doplnil Kollár. Pripomenul pritom, že do dnešného sa na Slovensku uskutočnilo viac ako 500 reštrukturalizácií firiem. Ďalších 160 je podľa neho momentálne v procese.
Zároveň podľa Kollára v súčasnosti prebieha v krajine približne milión exekúcií. “Polovicu z toho pritom vedie štát proti svojim vlastným občanom,” zdôraznil. A to napríklad za omeškania pri platbách za sociálne alebo zdravotné odvody.
Ak sa teda podľa Kollára neurobia rýchle zmeny aj v zákone o konkurze a reštrukturalizácii, výsledkom bude, že bohatí sa stanú ešte bohatšími a chudobní ešte chudobnejšími.
Na súčasnej mimoriadnej schôdzi chce vládny Smer-SD prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem. Aktuálne poslanci diskutujú len o návrhu na skrátený režim, v akom sa zmeny prerokujú. Do diskusie je okrem Kollára písomne prihlásených ešte ďalších 11 poslancov. Následne sa budú môcť ďalší prihlásiť ústne.
Vláda by pritom podľa slov premiéra Roberta Fica (Smer-SD) chcela zaviesť do praxe to, aby si mohli malí veritelia od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. A to z budúcich ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.
Pôvodne pritom vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Aktuálne ale vláda navrhuje zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 % z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu.
Po víkendovom stretnutí so živnostníkmi a stavebnými podnikateľmi pritom Fico avizoval, že vláda má záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie Váhostavu-SK. Firma totiž plánuje v rámci reštrukturalizácie vyplatiť malým firmám a živnostníkom len 15 % z ich pohľadávok.
Po schválení týchto zmien by sa malo plénum vrátiť k odvolávaniu Jána Figeľa (KDH). Vládna strana chce voči nemu takto vyvodiť politickú zodpovednosť za to, že výstavbu diaľnic zazmluvnil za príliš nízke ceny, čo malo spôsobiť dnešnú situáciu živnostníkov.
Následne čaká na poslancov návrat k už otvorenej mimoriadnej 50. schôdzi NR SR, ktorú iniciovala opozícia s cieľom vysloviť nedôveru ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (nominant Smeru-SD). Opoziční poslanci mu dávajú za vinu, že jeho hlavnou úlohou v rezorte je zahladiť stopy po kauzách nákupu CT prístroja a stravovacích tendrov v nemocniciach.
ml