Lipšic: Juraj Široký nemôže byť stíhaný, lebo by začal rozprávať

Bratislava 21. apríla 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Daniel Lipšic je presvedčený, že Váhostav-SK má uhrádzať pohľadávky v plnej výške

Veľkopodnikateľ Juraj Široký nemôže byť pre kauzu Váhostav-SK stíhaný ani odsúdený, lebo by začal rozprávať. Takto si opozičný poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) vysvetľuje, prečo doteraz nebol podnikateľ obvinený a nemá ani zabezpečený majetok. Lipšic to vyhlásil počas parlamentnej rozpravy k návrhu novely Obchodného zákonníka, ktorý má pomôcť živnostníkom poškodeným z reštrukturalizácie Váhostavu-SK.

Na snímke v popredí poslanec NR SR Daniel Lipšic (nezaradený)

“To, čo navrhuje Váhostav-SK, je podvodná reštrukturalizácia. Hlavný problém nie je v súčasnom zákone. Ak by bol, za sedem rokov by bol dávno zmenený. Problém je, že návrh Váhostavu-SK je v rozpore so zákonom a malo by nastupovať trestné právo. Predstavitelia Váhostavu-SK sa totiž dopustili niekoľkých trestných činov,” uviedol Lipšic. Podľa neho ide o trestné činy zavineného úpadku, poškodzovania veriteľa, marenia konkurzného alebo vyrovnávacieho konania, zvýhodňovanie veriteľa a trestný čin podvodu.

Lipšic zdôraznil, že majetok Váhostavu-SK je 147 miliónov eur, záväzky 143 miliónov eur. “Všetky záväzky sú na 100 percent kryté majetkom. Platobná neschopnosť Váhostavu-SK nie je primárna, ale iba sekundárna a je potrebná iba časová reštrukturalizácia, teda odloženie splátok, ale bez objemovej reštrukturalizácie,” myslí si.

Poslanec je preto presvedčený, že Váhostav-SK má uhrádzať pohľadávky v plnej výške. “Napriek tomu Váhostav-SK žiada aj objemovú reštrukturalizáciu v sume takmer 100 miliónov eur. To znamená, že sa spoločnosti prihrá zisk 100 miliónov eur, ktorý sa nebude zdaňovať,” avizoval.

V pléne sa zároveň pýtal, kde je Juraj Široký. “Prečo nie je obvinený? Prečo nemá zabezpečený majetok? Ak chceme získať dôkazy, musíme ich získať čo najskôr. Keď ide o drobného človeka, recesistu, toho stíhame za volebnú korupciu. Prečo nebola žiadna prehliadka vo Váhostave-SK? Prečo neboli zaistené listiny a počítače? Nestalo sa to kvôli prepojeniu Širokého a premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ak by bol zatknutý, začne hovoriť. Preto dnes môže byť pokojný,” povedal Lipšic.

Na margo údajného prepojenia Širokého a Smeru-SD, ktoré predstavitelia vládnej strany opakovane odmietajú, Lipšic zdôraznil, že je potrebné ísť do minulosti, keď Smer vznikol. Podľa jeho slov Bohumil Hanzel, zakladajúci člen Smeru, hovoril o tom, ako strana vznikla za pomoci piatich sponzorov zastúpených vplyvným podnikateľom a hovoril o notársky overenej zmluve, kde je päť sponzorov uvedených ako sympatizant jeden až päť. “Bohumil Hanzel za tieto výroky nikdy nečelil trestnému oznámeniu za ohováranie ani civilnej žalobe za poškodenie dobrého mena,” upozornil Lipšic a pýtal sa, či tým vplyvným podnikateľom zastupujúcim sympatizantov nie je náhodou Juraj Široký.

“To by znamenalo, že mu v kauze Váhostav-SK nič nehrozí. Ani trestnoprávne, ani finančne. Živnostníci síce dostanú viac peňazí, ale nie z majetku Váhostavu-SK,” dodal. Žiaden z prítomných poslancov Smeru-SD na Lipšicovo vystúpenie nereagoval.

Premiér Fico nedávno zopakoval, že jeho strana nemá žiadnych oligarchov a celú kampaň pred parlamentnými voľbami 2016 si zaplatí z peňazí, ktoré dostali za výsledky v parlamentných voľbách 2012. Zároveň odmietol spájanie Smeru-SD s podnikateľom Jurajom Širokým. “Pán Široký nikdy neprispel na stranu Smer-SD. Nemá so stranou Smer-SD nič spoločné,” vyhlásil Fico.

Dodal, že na Slovensku je asi 40 významných podnikateľov a stretáva sa s nimi pri rôznych príležitostiach. “Tak, ako sa dnes stretávam pravidelne s pánom Sotákom, Világim, s Rosinovcami a s rôznymi ďalšími podnikateľmi,” priznal Fico. Trvá však na tom, že strana nemá oligarchov a nechráni podnikateľov ako Široký. “Keby som mal niekoho chrániť, tak nepoviem, že ho má generálna prokuratúra zatvoriť,” povedal Fico.

 

Most žiada Smer, aby už predložil riešenia pre veriteľov Váhostavu-SK

Vládna strana Smer-SD by už konečne mala predložiť do parlamentu riešenia pre živnostníkov, ktorým stavebná spoločnosť Váhostav-SK nezaplatila za prácu. Zároveň by mala stiahnuť návrhy dnes už neaktuálnych noviel. Vyzýva ju k tomu opozičná strana Most-Híd.

Na snímke poslankyňa Lucia Žitňanská

Firma chce malým veriteľom zaplatiť len 15 percent z dlhovaných peňazí. Vláda navrhla zmeny, ktoré by mali dať veriteľom Váhostavu-SK viac. Premiér Robert Fico (Smer-SD) však avizoval úpravy pôvodných návrhov. Dosiaľ ich v parlamente nikto nepredložil. Podpredsedníčka Lucia Žitňanská pripomenula, že už je 21. apríla a do hlasovania o reštrukturalizačnom pláne Váhostavu-SK všetkými veriteľmi zostáva už len deväť dní (do 30. 4.).

“Pre mňa je absolútne neprijateľná situácia, aby sme my poslanci stáli v takejto situácii a nevedeli, čo bude riešením Váhostavu deväť dní pred schvaľovacou schôdzou veriteľov Váhostavu,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Žitňanská. Pripomenula, že je naďalej otázne, či sa reštrukturalizácia Váhostavu-SK koná v súlade so zákonom. Zopakovala tiež požiadavku Mosta-Híd, aby sa na reštrukturalizácii Váhostavu-SK podieľali aj majitelia a akcionári spoločnosti.

Vládna strana chce prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem. Plénum sa však zatiaľ nedostalo ďalej ako k diskusii o tom, či zmeny prijať v zrýchlenom režime, alebo nie. Kabinet chcel, aby si mohli malí veritelia od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 percent dlhovaných peňazí. A to z budúcich ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.

Pôvodne vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 percent pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Aktuálne však vláda navrhuje zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 percent z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu. Fico najnovšie pripúšťa aj možnosť prerušiť proces reštrukturalizácie Váhostavu-SK.

 

Kollár: Bohatým pomôžu reštrukturalizácie, chudobným ostanú exekúcie

Súčasný stav okolo reštrukturalizácie stavebnej spoločnosti Váhostav-SK vystihuje podľa nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Kollára najlepšie veta – chudobným exekúcie, bohatým reštrukturalizácie. Kollár to vyhlásil v úvode štvrtého rokovacieho dňa 49. schôdze parlamentu.

Na snímke v spodnom rade zľava poslanci NRSR Juraj Droba, Martin Chren a Jozef Kollár

“Táto veta vystihuje súčasný stav, pokiaľ ide o problematiku zbavovania sa dlhov,” doplnil Kollár. Pripomenul pritom, že do dnešného sa na Slovensku uskutočnilo viac ako 500 reštrukturalizácií firiem. Ďalších 160 je podľa neho momentálne v procese.

Zároveň podľa Kollára v súčasnosti prebieha v krajine približne milión exekúcií. “Polovicu z toho pritom vedie štát proti svojim vlastným občanom,” zdôraznil. A to napríklad za omeškania pri platbách za sociálne alebo zdravotné odvody.

Ak sa teda podľa Kollára neurobia rýchle zmeny aj v zákone o konkurze a reštrukturalizácii, výsledkom bude, že bohatí sa stanú ešte bohatšími a chudobní ešte chudobnejšími.

Na súčasnej mimoriadnej schôdzi chce vládny Smer-SD prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem. Aktuálne poslanci diskutujú len o návrhu na skrátený režim, v akom sa zmeny prerokujú. Do diskusie je okrem Kollára písomne prihlásených ešte ďalších 11 poslancov. Následne sa budú môcť ďalší prihlásiť ústne.

Vláda by pritom podľa slov premiéra Roberta Fica (Smer-SD) chcela zaviesť do praxe to, aby si mohli malí veritelia od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. A to z budúcich ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.

Pôvodne pritom vláda navrhovala, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Aktuálne ale vláda navrhuje zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 % z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu.

Po víkendovom stretnutí so živnostníkmi a stavebnými podnikateľmi pritom Fico avizoval, že vláda má záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie Váhostavu-SK. Firma totiž plánuje v rámci reštrukturalizácie vyplatiť malým firmám a živnostníkom len 15 % z ich pohľadávok.

Po schválení týchto zmien by sa malo plénum vrátiť k odvolávaniu Jána Figeľa (KDH). Vládna strana chce voči nemu takto vyvodiť politickú zodpovednosť za to, že výstavbu diaľnic zazmluvnil za príliš nízke ceny, čo malo spôsobiť dnešnú situáciu živnostníkov.

Následne čaká na poslancov návrat k už otvorenej mimoriadnej 50. schôdzi NR SR, ktorú iniciovala opozícia s cieľom vysloviť nedôveru ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (nominant Smeru-SD). Opoziční poslanci mu dávajú za vinu, že jeho hlavnou úlohou v rezorte je zahladiť stopy po kauzách nákupu CT prístroja a stravovacích tendrov v nemocniciach.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hlas žiada zvýšenie pandemickej OČR na úroveň čistej mzdy

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia žiada vládu, aby bezodkladne zvýšila pandemickú OČR na úroveň čistej mzdy. Odôvodňuje to nutnou pomocou rodinám v čase pandémie „Už dnes približne 30-tisíc deťom rodičia znova nahrádzajú učiteľky, vychovávateľky i kuchárky a ich čistý príjem klesá. Žiadame…

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčika je vinný, rozhodol sú

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/TASR-Jakub Kotian)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. je vinný z činnosti pre zločineckú skupinu takáčovcov. Rozhodla o tom dnes samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská Obžalovaný je rovnako vinný z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry…

Heger: “Pracovná skupina diskutovala o zatýkaní policajtov, paragrafe 363 či stíhaní novinárov Denníka N.” Vyjadril sa aj k stopke Lipšicovi

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Branislav Bibel)   Členovia Pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát na dnešnom prvom stretnutí riešili tému zatýkania policajtov, ktorí pomáhali v boji proti organizovanému zločinu. Ako na tlačovej konferencii ozrejmil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), reč bola aj o paragrafe 363 Trestného poriadku…

Orbán: Migrantov smerujúcich do Nemecka opäť pustíme

0 icon

Budapešť 20. septembra 2021 AKTUALIZUJEME (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)   Maďarsko dovolí cez svoje územie prejsť migrantom smerujúcim do západnej Európy v prípade, že o to bude opäť požiadané. V úvode jesennej schôdze parlamentu v Budapešti to v pondelok povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorého citoval spravodajský server 444.hu "Ak si…

Kajúcnik v kauze Dobytkár Marek Kodada mal manipulovať výpovede voči exriaditeľovi PPA, polícia to odmieta

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Kajúcnik v kauze Dobytkár Marek Kodada, svedčiaci ako jediný svedok proti bývalému generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jurajovi K., mal manipulovať svoje výpovede počas vyšetrovania. Umožniť mu to mal vyšetrovateľ. Pre TASR to uviedol advokát Juraja K. Roman Balco. Vyšetrovatelia tieto tvrdenia…

Kollár vyzval Lipšica, aby sa ospravedlnil SIS: Nemali ste dôkazy, ale do médií ste tvrdili, že vás sleduje SIS

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Branislav Bibel)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyzval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, aby sa ospravedlnil Slovenskej informačnej službe (SIS) v súvislosti s vyjadreniami o jeho sledovaní "Očakávam, že sa ospravedlníte SIS, že ste ich klamlivo zatiahli do prebiehajúcej kauzy a do…

Minister vnútra vymenoval do funkcie nového dočasného šéfa PZ SR Hamrana

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pondelok vymenoval do funkcie dočasne povereného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Minister o tom informoval na sociálnej sieti. Verí, že sa Hamran pevne zhostí všetkých úloh a výziev, ktoré ho v týchto náročných časoch čakajú "Ide…

Podmanický by do klubu Sme rodina nevstúpil, Šimko priamu ponuku nedostal

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Nezaradený poslanec Ján Podmanický by nevstúpil do parlamentného klubu Sme rodina. Ďalší nezaradený poslanec Jozef Šimko označil vstup do klubu Sme rodina za predčasnú otázku. Obaja poslanci to povedali pre agentúru SITA po tom, čo predseda Sme rodina Boris Kollár v nedeľu…

Vyšetrovateľ obvinil Tódovú z Denníka N z vyzradenia utajovanej skutočnosti

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook,TASR-Jakub Kotian)   Denník N v pondelok informoval, že dvaja jeho redaktori boli minulý týždeň obvinení z vyzradenia utajovanej skutočnosti. Ide o známu reportérku Moniku Tódovu a jej kolegu Konstantína Čikovského. Denník uviedol, že vyšetrovateľ František Spusta minulý týždeň obvinil reportérku Tódovú a zástupcu šéfredaktora…

Pellegrini kritizoval slabú ochranu hraníc. Šudík z OĽaNO kontruje a pripomína šéfovi Hlasu účasť na protestoch: “Títo profesionálni politici si z ľudí robia žarty”

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   "Nie sme vôbec pripravení," zhodnotil včera v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Peter Pellegrini stav slovenského zdravotníctva pred treťou vlnou pandémie koronavírusu. Pellegrinimu sa nepáči napríklad to, že na hraničných prechodoch v súčasnosti nie sú takmer žiadne kontroly "Pred letom sme…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

Marek Brna

Liberalizmus je potrebné regulovať

0icon

Valí sa ho na strednú Európu stále viac a viac. Západ je ním priam posadnutý. Bezbrehá sloboda priviedla západnú spoločnosť k šialenostiam ako je priam propagácia transgender komunity, morálne zdecimovaná mládež, ktorej hlavnou starosťou bude pomaly len správne namiešanie fentanylu. Drogy sa komunisti správne snažili všemožne obmedziť, takisto pornografiu či…

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Rontgenové oči či dokonalá pamäť? Toto je 10 ľudí, ktorých kuriozita nemá hraníc

0 icon

Keď sa ti tvoj život zdá zvláštny, odteraz už nebude. Kuriozita týchto ľudí ťa šokuje! Muž, ktorý má navždy zdvihnutú ruku či dievča s röntgenovým videním? Že to nie je možné? Tak pozeraj... 10. Najdlhšie oficiálne mŕtva osoba, ktorá žije Lal Bihari je indický farmár a aktivista z Amily, ktorý…

6 dôležitých otázok, na ktoré nedokáže odpovedať ani veda

0 icon

Žijeme v dobe prudkého rozvoja technológií. Zdá sa nám, že na akúkoľvek otázku má veda odpoveď. No toto ani zďaleka nie je pravda. Vedci nielen, že zatiaľ nedokážu odpovedať na mnohé otázky, ale počas výskumov neustále získavajú nové údaje, ktoré vyvracajú predchádzajúce teórie a hypotézy. 1. Je realita skutočná, alebo žijeme…

Sféry vplyvu po druhej svetovej vojne

0 icon

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala politická situácia v Európe veľkou premenou. Británia a Amerika boli spojencami Sovietskeho zväzu proti mocnostiam Osy a verejnosť cítila k Rusom značnú náklonnosť. Na jaltskej konferencii sa Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli na „sférach vplyvu“ svojim krajín v závere vojny. Podľa podmienok tejto zmluvy spadala východná Európa do sovietskej sféry…

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali