Keď úradníci hovoria nahlas tichú časť o Rusku a NATO

Moskva 26. septembra 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:Twitter)

 

Išlo pri invázii o rozšírenie aliancie na prah Moskvy? Záleží na tom, kto príbeh rozpráva, píše Branko Marcetic pre Responsible Statecraft

Jens Stoltenberg
Na snímke Jens Stoltenberg

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nám hovorili, že otázka rozširovania NATO je pre vojnu irelevantná a že každý, kto ju spomenie, v lepšom prípade nechtiac papagájuje propagandu Kremľa, v horšom prípade sa ospravedlňuje za vojnu alebo ju ospravedlňuje.

Reklama

Preto bolo zaujímavé, keď generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg začiatkom tohto mesiaca výslovne povedal, že ruský prezident Vladimir Putin začal svoju zločineckú vojnu ako reakciu na možnosť rozšírenia NATO na Ukrajinu a odmietnutie aliancie nadávať – nie raz alebo dvakrát, ale trikrát za sebou.

“Prezident Putin na jeseň 2021 vyhlásil, a vlastne poslal návrh zmluvy, ktorú chceli, aby NATO podpísalo, že sľubuje, že už nebude rozširovať NATO,” povedal Stoltenberg 7. septembra na zasadnutí spoločného výboru Európskeho parlamentu. “To bolo to, čo nám poslal. A [to] bola podmienka, aby sme nenapadli [sic] Ukrajinu. Samozrejme, že sme to nepodpísali.”

Reklama

“Išiel do vojny, aby zabránil NATO, väčšiemu počtu NATO v blízkosti svojich hraníc. Získal presný opak,” zopakoval Stoltenberg s odkazom na vstup Švédska a Fínska do aliancie v reakcii na Putinovu inváziu. Ich vstup, ako neskôr zdôraznil, “dokazuje, že keď prezident Putin napadol európsku krajinu, aby zabránil väčšiemu počtu krajín NATO, dostáva presný opak”.

Nie je jasné, či Stoltenberg narážal na návrh zmluvy, ktorý Putin predložil v decembri 2021, a jednoducho si pomýlil ročné obdobia (ustanovenia každej z nich sú rovnaké), alebo či má na mysli skorší, zatiaľ neoznámený incident. V každom prípade to, čo tu Stoltenberg tvrdí – že Putin považoval vstup Ukrajiny do NATO za natoľko neprijateľný, že bol ochotný uskutočniť inváziu, aby ho zastavil, a predložil návrh na rokovania, ktorý by tomu mohol zabrániť, len aby ho NATO odmietlo – opakovane vyslovili tí, ktorí sa snažia vysvetliť príčiny vojny a spôsob jej ukončenia, len aby ich odmietli ako propagandu.

Jediný logický záver, ak máme počúvať jastraby, je, že muž, ktorý je na čele aliancie, ktorá pomáha Ukrajine brániť sa pred Putinom, v skutočnosti pracuje pre ruského vodcu a šíri jeho propagandu.

Toto nie je jediný prípad zo strany člena establišmentu NATO. Pri svedectve pred senátnym výborom pre ozbrojené služby v máji tohto roku riaditeľka americkej národnej spravodajskej služby Avril Hainesová spolu s riaditeľom Agentúry obranného spravodajstva generálporučíkom Scottom Berrierom povedali, že “hodnotíme, že Putin pravdepodobne obmedzil svoje bezprostredné ambície… zabezpečiť, aby sa Ukrajina nikdy nestala spojencom NATO”. Hainesová predtým vo svojej výpovedi uviedla, že Putinova invázia sa obrátila proti nemu tým, že “urýchlila presne tie udalosti, ktorým dúfal, že sa vyhne, ako napríklad vstup Fínska do NATO a žiadosť Švédska o vstup”.

Podobne v marci 2023 v rozhovore pre nemecké noviny Die Zeit expertka na Rusko Fiona Hillová, ktorá pôsobila ako spravodajská analytička za prezidentov Georgea W. Busha a Baracka Obamu, ako aj v Rade pre národnú bezpečnosť za prezidenta Donalda Trumpa, uviedla, že “vždy bolo zrejmé, že rozšírenie NATO o Ukrajinu a Gruzínsko bolo provokáciou pre Putina”. Napriek tomu sa opačné tvrdenie, že invázia bola úplne “nevyprovokovaná”, stalo takým článkom viery v západnom diskurze, že toto slovo je všadeprítomné v správach a oficiálnych vyhláseniach o vojne.

Reklama

V podobnom duchu sa niesla aj správa denníka Washington Post z augusta 2022, ktorá vychádzala z “hĺbkových rozhovorov s viac ako tromi desiatkami vysokopostavených predstaviteľov USA, Ukrajiny, Európy a NATO”, v ktorej sa uvádzajú štyri samostatné prípady, keď vysokopostavení ruskí predstavitelia v období pred vojnou svojim americkým partnerom povedali, že rozširovanie NATO je hlavnou súčasťou sťažností, ktoré motivovali Moskvu k hrozivému zvyšovaniu počtu vojsk. Medzi nimi bol aj samotný Putin, ktorý v decembri 2021 vo videohovore povedal prezidentovi Joeovi Bidenovi, “že rozširovanie západnej aliancie na východ bolo hlavným faktorom pri jeho rozhodnutí vyslať vojská na ukrajinské hranice”, uvádza sa v správe.

Do istej miery to nie je prekvapujúce. Analytici, novinári, politici a ďalší, ktorí poukazovali na rozširovanie NATO ako na hlavnú príčinu vojny, hojne dokumentovali, že desaťročia pred inváziou videli nespočetné množstvo členov washingtonského národného bezpečnostného establišmentu, od slávneho stratéga studenej vojny Georgea Kennana a súčasného riaditeľa CIA Williama Burnsa až po celú plejádu diplomatov, vojenských predstaviteľov, vedúcich predstaviteľov NATO a dokonca aj samotného Bidena, ktorí varovali, že rozširovanie aliancie na východ je základným zdrojom ruského nešťastia a že to vyvolá ruské nepriateľstvo a agresiu – alebo dokonca vyvolá vojnu.

Ale to, čo bolo kedysi pred inváziou nekontroverzné a všeobecne uznávané, sa od jej začiatku vo februári 2022 stalo zakázaným, keďže diskusia alebo nesúhlas s otázkou vojny a americkej a európskej politiky voči nej boli potláčané, často prostredníctvom zlej mccarthyovskej taktiky. Táto téma sa stala zakázanou, teda ak náhodou nie ste predstaviteľom USA alebo NATO.

Nejde len o jednotlivých úradníkov. Prvky tohto údajne kremeľského argumentu sa objavujú aj v hlavných vládnych dokumentoch USA. Vezmime si napríklad ročné hodnotenie hrozieb, ktoré vydal Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby rok po začiatku invázie. V správe, ktorá má odrážať “kolektívne poznatky” rôznych spravodajských agentúr Washingtonu, sa uvádza, že sa očakáva, že Moskva sa bude aj naďalej “vkladať do kríz, keď vidí, že sú v stávke jej záujmy, predpokladané náklady na akciu sú nízke, vidí príležitosť využiť mocenské vákuum alebo, ako v prípade použitia sily na Ukrajine, vníma existenčnú hrozbu vo svojom susedstve, ktorá by mohla destabilizovať Putinovu vládu a ohroziť ruskú národnú bezpečnosť”.

Dnes však každý, kto povie, že Putin alebo ruský establišment skutočne považujú rastúcu integráciu Ukrajiny do NATO za bezpečnostnú hrozbu, sa môže dočkať najrôznejších hanlivých obvinení.

Reklama

Podobne ako v prípade slov úradníkov, aj v predvojnových dokumentoch možno nájsť podobné body. V dokumente U.S. Army War College z roku 2020 sa uvádza, že “budúce prijatie štátov v blízkom zahraničí Ruska do NATO sa pravdepodobne stretne s agresiou”. V dokumente z roku 2019 od spoločnosti RAND Corporation financovanej Pentagónom – a sponzorovanej Úradom pre štvorročné hodnotenie obrany armády – sa výslovne uvádza, že strach Kremľa z priameho vojenského útoku zo strany Spojených štátov je “veľmi reálny”, a navyše, že “poskytovanie väčšieho množstva amerického vojenského vybavenia a poradenstva [Ukrajine vo vojne na Donbase] by mohlo viesť k tomu, že Rusko zvýši svoju priamu účasť v konflikte a cenu, ktorú za to zaplatí,” vrátane “zorganizovania novej ofenzívy a zabratia ďalšieho ukrajinského územia”. V Národnej bezpečnostnej stratégii z roku 2017 sa otvorene uvádza, že “Rusko považuje Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európsku úniu (EÚ) za hrozby”.

Je to ústredný paradox súčasného vojnového diskurzu: To, čo všeobecne uznávajú západní politici a úradníci v mocenských sálach, ktorí sa pri formovaní zahraničnej politiky spoliehajú na chápanie sveta založené na dôkazoch, je mimo nich nevysloviteľné.

To, čo je v stávke, je dôležitejšie ako len ukazovanie prstom a určovanie viny. Tým, že vytrvalo odmietame pochopiť jednu zo základných príčin vojny a úlohu USA a NATO v nej, ju naďalej nedokážeme ukončiť a zabezpečiť trvalý mier, čo povedie k ďalším úmrtiam Ukrajincov a k ďalším rokom života v tieni globálnej katastrofy.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:18

Viac ako 20 krajín na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov COP28 v Dubaji podporilo trojnásobné navýšenie svetovej kapacity jadrovej energie do roku 2050 – v porovnaní s úrovňou z roku 2020. Príslušnú deklaráciu podpísalo aj Slovensko.

08:05

Vzhľadom na zvýšené riziko islamistických teroristických útokov v Nemecku vyzýva podpredsedníčka opozičnej konzervatívnej parlamentnej skupiny CDU/CSU Andrea Lindholzová na preventívne uchovávanie počítačových IP adries. 

08:04

Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu v Sudáne. Stalo sa tak na žiadosť orgánov tejto africkej krajiny, ktorú už viac ako sedem mesiacov sužujú boje medzi dvoma súperiacimi generálmi. 

08:02

Americký exprezident Donald Trump nemá imunitu voči trestným obvineniam za činy, ktoré vykonal ako hlava štátu, rozhodol súd a zamietol jeho žiadosť o zrušenie žaloby, ktorú podal špeciálny prokurátor Jack Smith v súvislosti s Trumpovou nezákonnou snahou zvrátiť svoju volebnú prehru z roku 2020.

08:01

Filipíny vybudovali novú stanicu pobrežnej stráže na spornom ostrove Thitu v Juhočínskom mori, čím zvýšili svoju schopnosť monitorovať pohyb čínskych plavidiel a lietadiel na tejto rušnej spornej vodnej trase.

08:01

Ministri zahraničných vecí Burkiny Faso, Mali a Nigeru, v ktorých vládne armáda, navrhli vytvorenie konfederácie. Ide o súčasť dlhodobého cieľa zjednotiť susedné západoafrické krajiny v spoločnom štáte.

08:00

Španielska polícia zadržala 48-ročného muža za údajné sprisahanie s odborníkmi na kryptomeny s cieľom pomôcť Severnej Kórei vyhnúť sa sankciám, ktoré sú na ňu uvalené pre jej program jadrových zbraní. 

07:38

Nemecký koncern Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe chce už v roku 2024 vyrábať na Ukrajine prvé kusy bojovej techniky. 

07:37

Najmenej traja novinári prišli o život v Pásme Gazy odvtedy, ako sa tam obnovili boje izraelskej armády s palestínskym militantným hnutím Hamas.

06:34

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil, že mu nepovolili odísť z Ukrajiny do Poľska. Podľa neho ide o politicky motivovaný krok zameraný na narušenie jeho diplomatických snáh v prospech Ukrajiny.

06:33

Južná Kórea vypustila na obežnú dráhu prvý vojenský prieskumný satelit vlastnej výroby. Z Vandenbergovej základne Vesmírnych síl USA v americkom štáte Kalifornia ju do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

06:30

Dopravu na mnohých miestach v Českej republike skomplikovalo sneženie. Meškanie mali aj lety odbavované na pražskom letisku. Meteorológovia varujú pred snežením aj počas nadchádzajúceho víkendu.

06:29

Bezpečnostná služba Ukrajiny znovu odpálila výbušné zariadenia na železničnej trati na Sibíri, ktorú Rusko používa na prepravu vojenského materiálu. Agentúre Reuters to povedal nemenovaný ukrajinský zdroj.

06:26

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o 15 percent, teda o takmer 170.000 vojakov. 

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autá sa pohybujú po zákrute v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Nejedzte toto ovocie na raňajky

0 icon

02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Najväčším diétnym zločinom na svete je neraňajkovať, no ukazuje sa, že nahradením prvého jedla určitým ovocím sa môžeme dostať do problémov. Tento doplnok je určite lepší na večeru!

Žiadne sviečky ani tyčinky. Hodiť do hrnca a priviesť do varu. Váš domov bude voňať luxusne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Každý chce, aby jeho domov príjemne voňal. Zapálime sviečky, rozmiestnime vonné tyčinky alebo rozprašujeme osviežovače vzduchu. Existuje však prirodzený spôsob, ako rozptýliť jedinečnú vôňu v celom interiéri: "Urobila som to prvýkrát a panebože, teraz to chcem každý deň."

Podmaní si Dua Lipa Hollywood? Toto je jej ďalšia filmová rola

0 icon

02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Speváčka Dua LIpa pokračuje v hereckej kariére. Po úlohe v "Barbie" bude umelkyňu vidieť začiatkom roka 2024 v ďalšej filmovej produkcii - akčnom dobrodružnom filme "Argylle". Dua Lipa bude tiež skladať hudbu k filmu.

Kráľ, premiér a minister prileteli na samit o klíme tromi lietadlami. A nevidia na tom nič zlé

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia na celom svete, ktorým záleží na životnom prostredí, sledujú klimatický samit COP28. Niektorí z jeho účastníkov zatiaľ chcú environmentálne opatrenia, ale nie od seba. Traja zástupcovia Spojeného kráľovstva prileteli do Dubaja tromi samostatnými lietadlami.

Umývačka riadu neumýva riad? Pomôže vám patent na kapsule. Neutratíte ani cent

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Umývanie riadu je postrachom mnohých ľudí. Preto radi investujú do umývačky riadu. Niekedy však taniere a príbory nie sú čisté. Čo s tým môžeme robiť? Existuje niekoľko trikov.

Armádny Magazín

Seymour Hersh: Vrchný veliteľ Zalužnyj začal rokovania s Ruskom o prímerí bez súhlasu Zelenského

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Americký investigatívny novinár Seymour Hersh urobil nové vyhlásenia, ktoré priťahujú osobitnú pozornosť. Na začiatok si pripomeňme, že Hersh raz publikoval výklad, v ktorom označil Spojené štáty americké za vinníka výbuchov na plynovodoch Nord Stream. Potom americké úrady začali Hersha vyvracať a prostredníctvom kontrolovaných médií publikovali najr

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii "veľkej trojky" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali