Pripomenuli bratislavskú Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla, kde boli porušené dohody a začiatkom zimy boli vyrúbané 120-ročné duby a buky. Na ministerstvo pôdohospodárstva i ministerstvo životného prostredia preto posielajú sériu požiadaviek, aby boli lesy v Bratislave a jej okolí viac chránené.
Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla si lesy v okolí hlavného mesta, patriace štátu, zaslúžia šetrné zaobchádzanie, ktoré rešpektuje ich špecifickú nezastupiteľnú funkciu. Ich blízkosť k mestu rozmerov Bratislavy im dávajú funkciu pľúc mesta, v ktorej ich nič nezastúpi.
Šéfa bratislavskej samosprávy mrzí, ak štát a jeho podniky, ktoré by mali hájiť aj tento verejný záujem, hrubo porušujú verejné dohody a ničia prírodné bohatstvo.
Hlavné mesto, spolu s BSK a starostami bratislavských mestských častí od ministerstiev požadujú, aby obmedzili, prípadne úplne vylúčili ťažbu v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách v Malých Karpatoch, Dunajských luhoch a Devínskej Kobyle.
Žiadajú začatie konania o zmene v súčasnosti platného programu starostlivosti o les pre lesný celok Lesy SR – Bratislava. Všetky lesy na území tohto celku žiadajú zaradiť do kategórie lesy osobitného určenia alebo ochranné lesy.
Iniciatíva ďalej žiada, aby sa realizovali kroky k možnosti previesť všetky lesy vo vlastníctve štátu, nachádzajúce sa na území Bratislavy, do vlastníctva a správy hlavného mesta.
Zástupcovia samospráv žiadajú v niektorých lokalitách vytvorenie trvalo bezzásahových plôch s vylúčením akejkoľvek ťažby. Ide aj o rozšírenie Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla, vyhlásenie prírodnej rezervácie Pramene Vydrice či národného parku Podunajsko, ktorého súčasťou budú aj lesy devínskych Karpát a lužné lesy na oboch brehoch Dunaja.
Na záver sa primátor Vallo vyjadril, že požaduje vyvodiť “osobnú zodpovednosť voči vedúcim pracovníkom štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, ktorí sú zodpovední za porušenie dohôd z pracovnej skupiny a za výrub najhodnotnejších zdravých stromov v uvedených lokalitách.”
Bratislavský mestský poslanec Jakub Mrva, člen Iniciatívy Naše Karpaty, upozornil, že v mestských lesoch, ktoré sú stopercentným majetkom Bratislavy, je snaha udržať zdravé pomery, vhodné aj na relax obyvateľov. A mnohí to aj využívajú a oceňujú ozdravný efekt a dobré pomery v lesoparkoch. “Urobíte však tri kroky a nič z toho neplatí. Ste na pozemkoch štátu, kde ťažba dreva a zisk z predaja dreva je nadradená všetkému ostatnému”.
Spojenectvo mesta, mestských častí a župy v tejto záležitosti potvrdila aj podpredsedníčka BSK Elena Pätoprstá a starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.
Či sa táto záležitosť bude riešiť fakticky a racionálne a že sa z nej nestane iba hlúpe preťahovanie medzi koalíciou a opozíciou, to v dnešných politických pomeroch nik nedokáže zaručiť.
Hysterická politizácia spoločenských problémov, špeciálne v Bratislave, v situácii permanentného revolučného majdanu, je na škodu všetkým. V tomto prípade na škodu lesov, prírody a zdravia človeka.
Peter Vanád