Pred desiatimi miliardami rokov sa naša domáca galaxia rozpadla na menšiu hviezdokopu – trpasličiu galaxiu, ktorej pozostatky nedávno videli medzi trblietavými masami, ktoré rodia Mliečnu dráhu. S dobrým teleskopom sú tieto bizarné hviezdy trpasličích galaxií na nočnej oblohe stále viditeľné. Usadili sa v slnečnom okolí a vo svetelnom kruhu okolo Slnka, kde sa otáča pomocou špirálových ramien Mliečnej dráhy.
To, že sa galaxie zrazia, nás len ťažko prekvapí. S pomocou vesmírnych teleskopov môžeme vidieť veľké hviezdné zhluky vo fúzii. Výbuchy sa môžu z povrchu Zeme zdať dosť silné, ale daný priestor je obrovský a hviezdy sú navyše ďaleko od seba, takže sa tieto nebeské telesá vzájomne ničia len vzácne. Masívna galaxia sa ale zväčšuje tým, že uloví a následne aj pohltí menšie galaxie.
“Zdá sa, že zhluk hviezdneho svetelného kruhu dominuje vďaka” kanibalizácii “aspoň jednej pomerne veľkej trpasličej galaxie,” tvrdí astrofyzička Gurtina Besla z Arizonskej univerzity.
Naša nočná obloha je nestále formovaná galaktickými kolíziami a bude tomu tak aj naďalej. Vedci napríklad uvádzajú, že v najbližších dvoch miliardách rokov Mliečna dráha pohltí tzv. Veľký Magellanov mrak a navždy ho tak vymaže z južnej časti oblohy.
“Štruktúra Mliečnej dráhy a hviezdneho svetelného kruhu sa opäť zmení,” domnieva sa Besla.
Ak to znie prehnane, nezabúdajte na to, že zhruba o päť miliárd rokov sa má Mliečna dráha zraziť s naším najbližším susedom, teda obrovskou galaxiou Andromedy. V súčasnej dobe sa k sebe rútia rýchlosťou 250 000 míľ za hodinu. Tieto galaxie sa spoja a naša nočná obloha sa tak navždy zmení.