Zároveň deklaroval, že ministerstvo vnútra je pripravené zrealizovať referendum približne do 60 dní od jeho vyhlásenia prezidentom SR Andrejom Kiskom.
Podľa neho majú poradcovia hlavy štátu ťažkú úlohu v rozhodovaní o tom, či môže prezident vyhlásiť referendum aj s tromi otázkami namiesto štyroch.
Iniciátor petície za vyhlásenie referenda Aliancia za rodinu (AZR) totiž chcela občanom položiť štyri otázky. Ústavný súd (ÚS) SR v utorok (28.10.) rozhodol, že jedna z nich nie je v súlade s ústavou.
Prezident už avizoval, že svoje rozhodnutie oznámi po doručení uvedeného rozhodnutia ÚS. Podnet na preskúmanie ústavnosti otázok v referende podal na Ústavný súd práve Kiska po tom, ako mu AZR odovzdala petičné hárky s vyše 400.000 podpismi.
Kiska podaním návrhu na ústavný súd zároveň znemožnil, aby sa referendum konalo spolu s komunálnymi voľbami, čím by sa ušetrila prevážna časť finančných prostriedkov, ktoré na zrealizovanie referenda vyčíslil Kaliňákov odbor.
Odborníci na ústavné právo sa tiež zamýšľajú nad tým, ako môže byť v rozpore s ústavou zákaz niečoho, čo dnes ani neexistuje, teda zakonzervovanie terajšieho stavu o čo sa snažila Aliancia za rodinu v tretej otázke, ktorú Ústavný súd vyhlásil za neústavnú. Aliancia za rodinu sa touto otázkou snažila hlavne neumožniť adopcie deti homosexuálnymi pármi, ktoré by sa dali zaregistrovať oficiálne ako partneri. Súčasná legislatíva to zatiaľ neumožňuje, ale po skúsenostiach zo západného sveta je jasné, že sa takúto legislatívu homosexuálna lobby bude snažiť presadiť. Ústavný súd, vyhlásením tretej referendovej otázky za neústavnú, vlastne tejto legislatíve nechal pootvorené dvierka.
Riaditeľka Amnesty International Slovensko tvrdí, že úspech referenda o ochrane rodiny by obmedzil práva časti obyvateľov
Prezident SR Andrej Kiska by mal podľa riaditeľky Amnesty International Slovensko (AIS) Jany Malovičovej zvážiť vyhlásenie referenda o ochrane rodiny. Mimovládna organizácia reagovala dnes na utorkové (28.10.) rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý rozhodol, že jedna z otázok v predmete referenda o ochrane rodiny nie je v súlade s Ústavou SR.
Malovičová je presvedčená, že vyhlásenie referenda môže znamenať popretie občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Podľa nej zabráni mnohým osobám prístupu k ďalším právam, ako je právo na bývanie, sociálne zabezpečenie. „Bude stigmatizovať tieto vzťahy spôsobom, ktorý môže viesť až k diskriminácii a porušovaniu práv na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity,“ uviedla.
AIS varovala, že úspech referenda bude znamenať nemožnosť uzavrieť manželstvá pre páry rovnakého pohlavia, znemožní prijatie a osvojenie si detí a povedie aj k iným znevýhodneniam v ekonomickej, sociálnej či právnej oblasti. Týmto rozhodnutím by sa zlegitimizoval a otvoril priestor pre diskrimináciu na základe skutočnej alebo domnelej sexuálnej orientácie, skonštatovala organizácia.
Pripomenula, že princíp nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie je medzinárodne uznávaný princíp, ktorý sa vzťahuje na celý rad ľudských práv garantovaný medzinárodnými štandardmi.
Výbor OSN o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Výbor pre ľudské práva podľa AIS opakovane zdôraznili, že diskriminácia na základe sexuálnej orientácie je zakázaná podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Európsky súd pre ľudské práva v Európskom dohovore o ľudských právach deklaroval, že diskriminácia na základe sexuálnej orientácie je zakázaná.
Organizácia tiež menovala Európsku chartu základných práv, ktorá výslovne zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Tiež Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, ktorý stanovuje, že štáty nemôžu diskriminovať s ohľadom na práva ustanovené v Pakte, vrátane práva uzavrieť manželstvo a práva založiť si rodinu. Napokon spomenula aj fakt, že Rada Európy vydala odporúčanie, v ktorom žiada, aby štáty rešpektovali práva LGBTI osôb a ich práva brali do úvahy pri tvorbe legislatívy.
„Vyhlásenie referenda o ochrane rodiny by mohlo byť ďalším krokom späť pre Slovensko v jeho povinnosti bojovať proti všetkým formám diskriminácie,“ domnieva sa Malovičová s tým, že tento rok už bola prijatá zmena Ústavy SR, ktorá definuje manželstvo ako “jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy”. V tejto súvislosti AIS poukázala na to, že je to podľa nej v rozpore s medzinárodným právom a právom Európskej únie v oblasti ľudských práv a zmenou ústavy budú LGBTI ľudia diskriminovaní na základe ich sexuálnej orientácie, či rodovej identity.
ml